Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bizarní epizody z příběhu čaroděje Babáka

  22:37

Kolem poslance VV se kupí tolik kuriózních informací, že by bylo hříchem je nedat k lepšímu. Tak například: Kolik lidí bydlí u Babáků?

foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Ani rozsáhlá analýza výsledku forenzního auditu financování strany Věci veřejné, kterou jsme zveřejnili před několika týdny, nemohla zcela vyčerpat zásobu pikanterií, jež jsme během sběru podkladů nashromáždili.  Do jediného textu se zkrátka nedaly vměstnat.

Dokreslují bizarnost celé situace okolo strany Víta Bárty a hlavně jejího čaroděje, poslance Michala Babáka. Bylo by škoda čtenáře s nimi neseznámit, což právě činíme.

MxB kontra MxB group

Nejprve jen pro ilustraci, jak kuriózní jsou některé informace ze života Michala Babáka. Zaujala nás firma MxB group, která má hodně podobný název jako společnost MxB, kde je Michal Babák jednatel a 80procentní společník. Písmeno M v názvu firmy bude asi znamenat Michal, B asi Babák.

Ale k podniku MxB group. Vznikl v roce 2000 pod názvem Agentura 2BK. Michal Babák odkoupil od původních majitelů 100 procent obchodních podílů 27. května 2008 za 39 tisíc korun. Už 16. června téhož roku, tedy o pouhé tři týdny později, celou firmu prodal. Opět za 39 tisíc korun. (Nic moc kšeft. To není tak výnosná transakce, o jaké Babák hovoří v souvislosti se svým údajným 15procentním podílem či jakousi opcí v malé auditorské firmě Bene Factum, která mu má vynést 35 milionů korun. Jenže v roce 2008 ještě Babák nebyl ve vysoké politice...)

Společnost MxB group sice nikdy nic nevydělala, ale o to měla bohatší korporátní život. Vystřídala snad všechny živnosti, které existují.

Společnost MxB group sice nikdy nic nevydělala, ale o to měla bohatší korporátní život. Vystřídala snad všechny živnosti, které existují, měla několik názvů (některé střídala tak rychle, že je ani soud někdy nestačil zapisovat) a v současné době je už 13 měsíců bez jednatele. To je mimochodem důvod ke zrušení společnosti. Shoda se jménem nové Babákovy společnosti MxB je očividná, zajímavé na tom je, že noví majitelé se neobtěžovali firmu přejmenovat.

Že společnost MxB group sídlí v Praze 2 na adrese Korunní 810, kde je i byt patřící Michalu Babákovi, asi už nepřekvapí. Zajímavější je toto: podle zprávy firmy BDO Audit o financování Věcí veřejných má tento byt pronajatý společnost MxB a nejmenovaná fyzická osoba. Babákova rodina za to dostává měsíčně 25 tisíc korun.

Tyto informace ale nejsou příliš v souladu s krásným článkem „Den s Michalem Babákem“, který je k přečtení na stránkách Věcí veřejných. Babák tam popisuje, jak se stavuje v bytě na Vinohradech a vyzvedává rodinu. Babákovi mohou mít na Vinohradech samozřejmě více bytů, jenže o žádném pronájmu ani vlastnictví dalšího bytu, než toho v Korunní 810, se zpráva BDO nezmiňuje. Takže tam buď žije docela dost lidí na hromádce, anebo je pronajat firmě MxB jen na oko a příjmy z něho jsou neoprávněné.

Kdo zaplatí daň

Jak vyplývá ze zprávy BDO Audit, podnikatel Josef Liška jako fyzická osoba půjčil 8. března 2011 Michalu Babákovi pět milionů korun. Tentýž den půjčil stejnou sumu Michal Babák své straně. To je sice také zajímavé, mělo to asi velmi prozaický důvod, ale nechme to být. Jenže po více než dvou měsících, 16. května 2011, vrátily Věci veřejné peníze Babákovi a ten je hned zase vrátil Liškovi.

Kromě tohoto koloběhu stojí za pozornost zejména to, že se vždy jednalo jen o čistých pět milionů. Tržní sazbu takového nezajištěného úvěru odhadujeme na minimálně osm procent. Věci veřejné by tedy měly zaplatit Babákovi zhruba 60 tisíc korun na úrocích. O tom se zpráva BDO Audit nezmiňuje. Tak se tedy těšme, že Věci veřejné buď zaplatí později, anebo vykážou oněch 60 tisíc jako dar v roce 2011. Politické strany u nás darovací daň neplatí, ale rozhodně by ji měl zaplatit poslanec Babák, který také Josefu Liškovi žádné úroky neplatil. Uvidíme.

O kolik vzroste obrat Bene Factum

Na stránkách ČESKÁ POZICE jsme již několikrát jasně napsali, že pohádce o tom, že Michal Babák někdy měl nějaké akcie nebo opce společnosti Bene Factum, nevěříme.

(Podle zprávy o vztazích ve firmě datované 29. březnem 2010 Michalu Babákovi nepatří – ale ani nepatřilo – v této společnosti vůbec nic, natož 15 procent akcií. Akcionáři jsou dva, konkrétně Miloš Havránek a Petr Šrámek, každý vlastní 50 procent. Jmenovaní pánové společnost i založili a ani v zakladatelské smlouvě není o Babákovi anebo jeho vkladu jakéhosi know-how – jak poslanec tvrdí – ani zmínka.)

Tím méně se dá věřit tomu, že by za 15 procent podílů této společnosti mohl dostat až 35 milionů korun, jak finanční čaroděj Věcí veřejných uvádí. V roce 2010 měla Bene Factum 11 zaměstnanců, tržby necelých 13 milionů korun a zisk 165 tisíc korun.

Třeba se ukáže, jak objemné obchody Babák firmě Bene Factum přinesl v období, kdy už se pohyboval ve vrcholné politice...

Samozřejmě se nabízí otázka, zda za poslední měsíce nemohl její byznys až pohádkově vzrůst. Babák přece naznačoval, že pro auditorskou firmu Bene Factum sehnal klienty. Proto navrhujeme počkat, až společnost někdy za deset měsíců uveřejní rozvahu a výsledovku za rok 2011 v obchodním rejstříku. Třeba se ukáže, jak objemné obchody Babák firmě Bene Factum přinesl v období, kdy už se pohyboval ve vrcholné politice.

Co však zatím unikalo pozornosti médií – ale i firmě BDO Audit –, je skutečnost, že obchodní zákoník Babákovi podle řady právníků, které ČESKÁ POZICE oslovila, takovou činnost zakazuje. Michal Babák je jednatelem už zmíněné společnosti MxB, která nabízí prakticky stejné služby jako Bene Factum. Babák je tedy ze zákona vázán zákazem konkurence a nové klienty musí přivádět jen firmě MxB a v žádném případě ne Bene Factum nebo jiné konkurenci. Fakt, že společnost MxB spoluvlastní, nehraje roli. Pokud by jednatel společnosti něco takového skutečně provedl, riskuje náhradu škody i eventuální trestní stíhání. Takže uvidíme za rok, jak firmě Bene Factum vzroste nebo nevzroste obrat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!