Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bitva o vyšetřovatele v případu „Vlak“

  16:44
Chtěl někdo ovlivnit ostře sledovanou arbitráž mezi Škodou Transportation a Českými drahami?

Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem lokomotivu řady 380 od Škody Transportation. foto: České dráhy

Vyšetřování politicky citlivé arbitráže mezi Škodou Transportation a Českými drahami (ČD) má další zajímavou zápletku. LN zjistily, že kauzu, které se v policejním prostředí přezdívá „Vlak“, vyšetřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jimž do zatčení na začátku května velel šéf odboru korupce protikorupční policie Radek Holub. Ten je přitom podezřelý, že do případu kolem Škodovky a drah účelově zasáhl vytvořením kompromitujících materiálů proti vlivnému právníkovi Karlu Muzikářovi, jehož advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges zastupuje dráhy – a to právě ve zmiňované arbitráži se Škodovkou.

Někdejší elitní policista Holub je kvůli podezření z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu trestně stíhán v kauze známé jako Beretta, v níž uvázli i soukromý detektiv a expolicista Igor Gáborík či státní zástupkyně Dagmar Máchová.

Dopis, nebo pokuta!

Případ Vlak má na starosti NCOZ a dozoruje jej Vrchní státní zastupitelství v Praze. Vyšetřovatelé se zabývají okolnostmi a pozadím miliardové arbitráže mezi plzeňskou strojírnou Škoda Transportation a Českými drahami o dodávku lokomotiv. Prověřuje se, zda rozhodci nepoškodili České dráhy (státní podnik musel na základě verdiktu Škodovce zaplatit – navzdory zpožděné dodávce – 1,1 miliardy korun). Policie si rovněž vyžádala dokumenty týkající se právního zastupování Českých drah kanceláří Weil v arbitráži se Škodou Transportation. Na případu pracují vrchní komisařka D. S. a komisař M. H. (jejich identitu LN znají), kteří do zrušení protikorupční policie letos v červenci působili na odboru korupce, vedeném zmiňovaným Holubem.

Případ Vlak má na starosti NCOZ a dozoruje jej Vrchní státní zastupitelství v Praze. Vyšetřovatelé se zabývají okolnostmi a pozadím miliardové arbitráže mezi plzeňskou strojírnou Škoda Transportation a Českými drahami o dodávku lokomotiv.

Poté, co v říjnu LN informovaly o podrobnostech kauzy Beretta a podezření z přípravy účelových materiálů proti advokátovi zastupujícímu České dráhy v arbitráži se Škodou Transportation, napsal Muzikář vedení Českých drah dopis. „Jedná se o velmi závažné skutečnosti, které mohou svědčit o snaze nelegálními prostředky ovlivnit obranu Českých drah proti rozhodčímu nálezu ve věci sporu se Škodou Transportation ohledně pozdní dodávky lokomotiv,“ napsal advokát v dopise, který mají LN k dispozici.

Vedení drah se vzápětí obrátilo na policejní centrálu a sdělilo jí, že úniky informací z trestních spisů (případ Beretta) mohou státnímu podniku způsobit rozsáhlou škodu. „Vzhledem k tomu, že policie opakovaně od Českých drah vyžadovala mimo jiné velice důvěrné dokumenty, mohly by mít údajné úniky informací ze spisu zcela zásadní vliv na právní postavení Českých drah v řízeních, prostřednictvím nichž se domáhají svých nároků,“ napsal právník ČD Tomáš Sunegha odboru korupce při NCOZ. Dráhy rovněž požádaly, aby jim policie přiznala status poškozené strany a ony mohly nahlédnout do trestního spisu kauzy Beretta.

Reakce NCOZ byla poněkud zvláštní a podle zdrojů LN ve vedení ČD ne příliš standardní. Vrchní komisař M. H. vyzval vedení drah, aby do dvou dnů poskytly policii Muzikářův dopis. Když komisaři nebylo vyhověno, pohrozil, že nedodají-li Muzikářovo psaní do dalších dvou dnů, hrozí státnímu podniku pořádková pokuta až 50 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že případ Vlak vyšetřují bývalí podřízení obviněného detektiva Holuba, se nelze vyhnout spekulaci o podjatosti daných vyšetřovatelů. Mluvčí NCOZ takovou věc odmítá. „Obecně mohu sdělit, že nesdělujeme (respektive nepotvrzujeme) identitu policistů našeho útvaru. Ovlivňování trestního řízení vedeného naším útvarem vylučujeme,“ napsal LN Jaroslav Ibehej.

O změně policejního útvaru (jako se tomu stalo v kauze Beretta, v níž po policejní reorganizaci kauzu vyšetřování namísto NCOZ přebrala Národní protidrogová centrála) neuvažuje dozorový státní zástupce Boris Havel. „Ke změně policejního orgánu či odnětí věci není dán zákonem stanovený důvod,“ sdělil LN žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Zda případ Vlak bude odložen, nebo dojde ke spuštění trestního stíhání, by mělo být jasné do konce roku.

Nebezpečný systém

Případ Beretta patří k nejožehavějším trestním případům poslední doby. V justičních kruzích se lze setkat s podezřením, že kauza takzvaně vyhodila pojistky a vedla ke „slavné“ policejní reorganizaci, v jejímž důsledku řady policie opustil bývalý šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta. Právě jeho útvar za dozorování pražského vrchního státního zastupitelství, vedeného Lenkou Bradáčovou, kauzu proti elitním policistům (a expolicistům) a státním zástupcům v květnu spustil.

Případ Beretta patří k nejožehavějším trestním případům poslední doby. V justičních kruzích se lze setkat s podezřením, že kauza takzvaně vyhodila pojistky a vedla ke „slavné“ policejní reorganizaci.

Podle vyšetřovatelů ve zmíněné skupině osob existoval systém na vynášení informací z trestních spisů a výrobu kompromitujících materiálů. Systém podle informací, které ke kauze nashromáždily LN, fungoval tak, že soukromý detektiv Gáborík pro klienty své společnosti GSM H získával choulostivé údaje z databází. S žádostí o informace se obracel na detektiva Holuba a žalobkyni Máchovou. Podle detektivů za získané materiály Gáborík platil.

„Ve funkci nejvyšší státní zástupkyně jsem zažila, že se leckdo ve prospěch někoho snažil zákon ohnout takzvaně o kandelábr. Setkali jsme se s tím v kauze Čunek, abych uvedla příklad. Že by si ale někdo dovolil účelově kriminalizovat nevinného člověka, to jsem ještě nezažila,“ řekla LN poslankyně Marie Benešová (za ČSSD), jež v kauze Beretta zastupuje Muzikáře. Právě on se podle policie stal obětí dua Gáborík–Holub. Autorem „kompra“, které mělo Muzikáře účelově kriminalizovat, byl dle vyšetřovatelů Holub, jenž měl přístup do policejních databází. Při předávce materiálů Gáboríkovi ho však Šlachtův útvar letos v květnu zatkl.

Muzikář se domnívá, že snaha poškodit ho může souviset právě se sporem o plzeňské lokomotivy. „Někdo mohl mít obavu, že v současných sporech, a jedním z nich je i arbitráž pro dráhy o pozdě dodané lokomotivy, budeme úspěšní a vyhrajeme. Takže mohl být zájem nás z nějakého sporu dostat pryč a tím snížit šanci našeho klienta na vítězství. Když někdo rozšíří, že jste podezřelý z nějaké kriminální činnosti, a přiloží k tomu papír od policie, jenž vypadá jako pravý, kdopak si vás asi nechá jako právníky?“ řekl LN Muzikář, který měl v minulosti blízko k pražské radnici Pavla Béma a jehož kancelář na sebe upozornila například zastupováním japonské banky Nomura ve sporech s ČSOB.

Kauza Beretta, s níž „Vlak“ souvisí

11. května 2016 spustil protimafiánský útvar Roberta Šlachty spolu s úřadem vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové akci s krycím názvem Beretta, pojmenovanou podle známé pistole vyráběné stejnojmennou italskou zbrojovkou.

Kvůli podezření na vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu vyšetřovatelé tehdy obvinili důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu a bývalého policistu a soukromého detektiva Igora Gáboríka. V síti vyšetřovatelů tehdy uvízla i pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová, jíž vyšetřovatelé prohledali kancelář. Obviněna však nebyla.

8. června oznámilo Policejní prezidium plán na kontroverzní reorganizaci policie.

5. října obvinili vyšetřovatelé státní zástupkyni Máchovou. O dva týdny později ji ministr spravedlnosti Robert Pelikán dočasně postavil mimo službu.

Bývalý ředitel protimafiánského útvaru Šlachta dal po obvinění Máchové kauzu Beretta do souvislosti s reorganizací policie, kvůli které odešel do civilu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!