Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bitva o uhlí: „Dočasnost“ se protahuje

  14:09

Polostátní ČEZ a Tykačův Czech Coal ještě definitivě neukončily jednání. Záleží také na Bruselu.

Majitel firmy Czech Coal Pavel Tykač údajně přistupuje k prosazování svých podnikatelských záměrů jako k velké šachové partii. Na uhelné šachovnici je mu však šéf ČEZ Daniel Beneš zdatným protivníkem. foto: © ČTK, montaž Česka Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Na pomyslné slavnostní fanfáry, které definitivně ukončí válku o uhlí mezi polostátní společností ČEZ a Czech Coalem Pavla Tykače, si ještě budeme muset počkat. Zatím platí, že dlouhodobý kontrakt na dodávky suroviny pro elektrárnu Počerady vypršel na konci minulého roku. Nová smlouva není, takže přicházejí na řadu dočasné dohody o prodloužení původního kontraktu.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová potvrdila, že obě firmy o kontraktu – tedy o ceně suroviny a dalších záležitostech – stále jednají. A protože se dočasné dohody sjednávají po dekádách, je jasné, že se podle provizorního scénáře pojede i v prvních deseti únorových dnech. Ačkoliv podle dřívějších zpráv už měl být nový kontrakt nějakou dobu hotov.

Co může být důvodem pomalejšího tempa? Rozhovory mezi největší energetickou společností a jednou ze tří hnědouhelných těžařských firem jsou komplikované samy o sobě – jde o to, zda se bude cena hnědého uhlí odvíjet od černého (což ČEZ dříve odmítal), kam až může postupně vyšplhat a zda byznysmen Tykač získá opci na koupi počeradské elektrárny.

Tím by se Tykač vklínil mezi důležité hráče v oboru, který je dnes kromě skupiny ČEZ polem působiště také Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče.

Hráčů je více

Tím se ovšem dostáváme k meritu věci. Je stále jasnější, že nejde pouze o dohodu ČEZ – Czech Coal, ale i o to, jak tato dohoda ovlivní celkové poměry na trhu. A právě Daniel Křetínský v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI varoval, že kdyby se ČEZ s těžařskou společností dohodl na úkor dalších výrobců elektřiny a tepla, určitě by musel počítat se stížnostmi k antimonopolnímu úřadu.

Rýsuje se scénář „trojdohody“ – ČEZ se domluví nejen s Czech Coalem, ale uspokojí také EPH tím, že mu prodá elektrárnu Chvaletice

Dohodu mezi ČEZ a Czech Coalem navíc ještě bude posuzovat Evropská komise, respektive její generální ředitelství pro hospodářskou soutěž – DG Competition. A také Bruselu bude podle zdrojů ČESKÉ POZICE záležet na tom, abychom se na českém trhu pouze neposunuli „od problému dominantního postavení ČEZ k problému s kartelem“. V této souvislosti je důležitou skutečností, která strážcům férové soutěže neujde, že také ČEZ sám ovládá jednu ze tří českých hnědouhelných společností – Severočeské doly.

Není divu, že se v současnosti rýsuje scénář „trojdohody“ – ČEZ se domluví nejen s Czech Coalem, ale uspokojí také EPH tím, že mu prodá další elektrárnu Chvaletice.

Můžeme teď čekat rychlý závěr jednání? Jak se to vezme. I kdyby se šéf ČEZ Daniel Beneš s Pavlem Tykačem rychle dohodl, budou asi chtít vyčkat na to, jak se k celé věci postaví Brusel. Standardní procedura takového posuzování trvá tři až čtyři týdny.

Takže rozhodně nemůžeme prohlásit ani to, že první únorovou dekádou vše skončí.

Autor: