Lidovky.cz

Bitka v justici pokračuje, nyní řádí Rampula

  16:47

Staronový šéf vrchního státního zastupitelství v Praze zkritizoval Jiřího Pospíšila, Pavla Zemana i Stanislava Mečla.

Návrat staronového šéfa Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Vlastimila Rampuly rozjel nové kolo válčení mezi klíčovými postavami české justice. Rampula je zpět díky verdiktu Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), jenž Rampulu loni v říjnu z funkce odvolal. Spor však bude pokračovat kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Mezitím jsme svědky vzájemných útoků.

Štulec Pospíšilovi a Zemanovi

V rozsáhlém rozhovoru pro LN Rampula se Rampula nečekaně ostře pustil do ministra spravedlnosti Pospíšila. „Zajímavá je úplatkářská aféra v souvislosti se jmenováním pana doktora Pospíšila do funkce děkana (plzeňských práv – pozn. red.). Velmi zajímavé a myslím si, že v rámci zásady, kterou mnohokrát slýchávám, padni komu padni, je nezbytné se touto věcí zabývat. Ale to není moje záležitost, to je věcí příslušného státního zastupitelství,“ upozornil Rampula, aniž by však specifikoval, o jaký konkrétní případ se jednalo.

V interview dále uvedl, že z nově získané funkce šéfa VSZ nehodlá odstoupit. „Vy říkáte: neměl by Rampula odejít? Já říkám: neměl by Zeman odejít, když prohrál?“ rýpl si Rampula do nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, na jehož návrh Pospíšil Rampulu odvolal. Městský soud v Praze však Zemanovy argumenty pro Rampulovo odvolání považoval za nedostatečné. Pokud Zeman neuspěje ani u Nejvyššího správního soudu, ta otázka se skutečně nabízí: Neměl by potom Pavel Zeman odstoupit?

Za Grygárkem si stojím

Už ve středu bylo jasné, že nový šéf VSZ začne dosazovat lidi, které odvolal jeho dočasný nástupce Stanislav Mečl, zpět na svá místa. Ihned po svém příchodu vrátil veškeré pravomoci náměstkovi Liboru Grygárkovi, na něhož Mečl podal kárnou žalobu. Podle informací ČT byl Grygárek v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem, který navíc figuroval v několika trestních spisech. Potvrzují to výpisy z telefonních hovorů mezi oběma muži.

Rampula se Grygárka přesto zastal. A to, aniž by znal detaily návrhu na jeho odvolání. V pátek pak navíc vystoupil na tiskové konferenci, kde kritizoval Mečla za to, že dvěma neznámým mužům umožnil vstup do uzamčené kanceláře Libora Grygárka na VSZ.

K tématu ČESKÁ POZICE vydala komentář Jana Schneidera: Vlastimil Rampula vyzvonil, co neměl. Fatální chyba.

„Zatím jsem se nestihl seznámit s důvody, které doktora Mečla vedly k tomu, aby panu ministrovi odvolání doktora Grygárka navrhl,“ řekl LN Rampula. A dodal: „Mnoho bylo o doktoru Grygárkovi napsáno, mnoho řečeno, nikdy nic nebylo ničím doloženo.“ O setkání Grygárka s Janouškem v Karlových Varech například informovala ČESKÁ POZICE již loni v létě.

Rampula má zřejmě pro podivné společenské styky svých podřízených porozumění. „Setkáváme se s různými lidmi. Někdy například ani nevíme, o koho se jedná,“ vysvětlil. Na telefonní rozhovory s Janouškem se však prý Grygárka zeptá.

Jak to bude dál?

Nevyřešená situace na VSZ podkopává pozici ministra Pospíšila ve vládě. Pospíšil se již v pátek vyjádřil, že pokud se politická reprezentace nedohodne na Rampulově odchodu, opustí asi vládu sám. Zřejmě tím narážel na postoj Věcí veřejných, které se opakovaně Rampuly zastaly. Véčkařský předseda Radek John kvůli situaci v justici dokonce interpeloval Pospíšila na mimořádném setkání sněmovního výboru pro bezpečnost.

Mečl mohl prověřit postupy klíčových státních zástupců na VSZ a případně i shromáždit podklady pro kárné žalobyNejistotu okolo Pospíšilovy budoucnosti umocňuje i pnutí v ODS. Premiér Petr Nečas je stavem v justici znepokojen a i jiní vlivní straníci hovoří o nedobré situaci, kdy se státní zástupci dělí na dobré a zlé, jak prohlásil například poslanec Marek Benda. Ministr Pospíšil zažil kvůli Rampulovu návratu perné chvilky i na grémiu ODS. O jeho odvolání se však podle informací ČESKÉ POZICE na schůzi vedení občanských demokratů vůbec nemluvilo.

Za Pospíšila se poměrně nezvykle postavil stínový ministr spravedlnosti a opoziční senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. „V momentě, kdy se pan Pospíšil přece jen snaží justici posunout správným směrem a pomoci k jejímu očištění, tak jsem to považoval za velmi závažnou situaci. Považoval jsem za vhodné v tomto střetu ministra Pospíšila podpořit,“ řekl Dienstbier pro MF Dnes.

Ačkoli je nyní Pospíšilova situace oslabena, je zřejmé, že – byť jen dočasné – působení Stanislava Mečla na VSZ mohlo rozhýbat očistu justice. Mečl měl například možnost prověřit postupy klíčových státních zástupců na VSZ a případně i shromáždit podklady pro kárné žaloby. A tyto informace by se mohly hodit i nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi, který požaduje odchod Vlastimila Rampuly. Dodejme, že kdyby Pospíšil do jistě právně složité výměny Mečl za Rampulu nešel, případné důkazy o chybných postupech vedoucích úředníků na VSZ by Zeman získal jen těžko.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.