Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

BIS: Organizovaný zločin olizuje i vysoké školství

Evropa

  7:40

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2011 kromě jiného jmenuje i rizika, jimž jsou vystaveny české vysoké školy.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortesČeská pozice

Ještě jednou ke zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2011. Kromě témat, která již dříve analyzovala ČESKÁ POZICE, se sluší vyzdvihnout i obsáhlou pasáž, jež se týká „dysfunkce a zneužívání systému vysokoškolského vzdělávání“. Tak přesně se nazývá část v kapitole 2.2. Organizovaný zločin. Zpráva BIS konkrétně vyjmenovává tři vysoké školy, které se dotýkají rozhodování státních orgánů.

„Analýzou negativních jevů zaznamenaných na několika vysokých školách (Právnická fakulta ZČU v Plzni, Bankovní institut vysoká škola v Praze, Vysoká škola finanční a správní v Praze) BIS identifikovala v českém vysokém školství několik kritických míst, která ovlivňují fungování veřejnoprávních institucí, respektive ekonomické a bezpečnostní zájmy státu,“ píše se ve zprávě o školství, které dříve v nálezech BIS absentovalo.

A jaká jsou rizika? „Jde zejména o obchodování se vzděláním a tituly, nedodržování vzdělávacích standardů a obcházení akreditací studijních programů. Stejné negativní dopady má uznávání vzdělání dosaženého na některých zahraničních školách, které však obsahem neodpovídá požadovaným standardům českého vysokého školství,“ píší zpravodajci.

Není to nic, o čem bychom nevěděli z novin, ale předpokládejme, že tajné služby vědí mnohem víc než žurnalisté, kteří na podvody v Plzni nebo na fiktivní ukrajinské studenty upozornili. Máme pak brát zprávu BIS jako definitivní potvrzení, že do vysokoškolského prostředí pronikl organizovaný zločin se vším všudy? Nejen se sítí klientelistických a korupčních vazeb, ale i se snahou prostředí měnit ke svému budoucímu prospěchu a loupežím?

Vždyť je dobře známo, jak velkého kariérního úspěchu dosahují ve státní správě třicátníci se správnou stranickou knížkou a diplomem ze soukromých škol typu Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) nebo Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK). Příkladů jsou desítky; netřeba na malém prostoru jmenovat konkrétní jména pánů i dam...

Školy jako šance pro lukrativní projekty

„Biska“ dále upozorňuje na podvodné transfery majetku, což se může zejména týkat budovaných vzdělávacích a vědeckých center. „Mimo to snaha maximalizovat čerpání dotací ze strukturálních fondů EU na tyto projekty zvyšuje riziko budoucího zatížení státního rozpočtu,“ čteme a víme, že mnohé neuznatelné výdaje mohou opravdu dopadnout na stát.

Školy jsou díky štědrým dotacím EU předmětem zájmu vlivových skupin, podnikatelských subjektů, investorů či profesních sdruženíČerné na bílém také stojí, jak jsou školy a jejich rektoráty atraktivním místem pro šíbry různého druhu. „Je zjevné, že vzdělávací instituce jsou mimo jiné díky štědré dotační politice EU prestižními místy, která poskytují příležitosti pro realizaci lukrativních projektů. Proto jsou předmětem zájmu vlivových skupin, podnikatelských subjektů, potenciálních investorů, profesních sdružení atd., jejichž cíle nemusejí vždy korespondovat s veřejným zájmem. Příkladem mohou být některé projekty v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ uvádí BIS o programu s alokací padesáti miliard korun. O mnoha takových projektech jsme na ČESKÉ POZICI psali.

I s těmito nálezy se to má podobně, jak napsal bezpečnostní analytik ČESKÉ POZICE Jan Schneider: „Jak BIS upozorňuje, všechny detailní podklady k tomu, co tvoří tento ,výcuc‘ z informační produkce BIS, byly odeslány příslušným adresátům.“ Takže nezbývá než věřit, že se všemi těmito „podrobnostmi“ bude vláda a pak i policie zabývat. Slovenští sousedé nám ostatně již ukázali, jak to vypadá, když se kvůli falšování přijímaček zatýká rektor i kvestor – dokonce přímo v bratislavské policejní akademii.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!