Lidovky.cz

BIS mluví o „nespolehlivosti“ českých soudců. Ti se kritice brání

  17:13

Bezpečnostní informační služba zveřejnila poměrně alarmující zprávu za loňský rok. Sofistikovaná korupce prý míří i do justice.

Bezpečnostní informační služba (BIS) dnes veřejnosti zpřístupnila výroční zprávu za loňský rok. Konstatuje se v ní například, že „český organizovaný zločin nejvyšší úrovně má podobu vlivových (klientelistických) sítí a podnikatelsko-mocenských struktur“, které „využívají specialistů“ včetně právníků nebo mediálních odborníků.

Poměrně ostrá kritika pak míří přímo do řad soudců a státních zástupců. BIS u nich loni zaznamenala „případy nestandardního jednání“, jež se v někdy daly přímo definovat jako kriminální kroky. Patřily sem například manipulace v rámci soudního řízení, korupce nebo úniky informací ze soudních budov.

Podle BIS existuje „bezpečnostní nespolehlivost některých soudců a státních zástupců“ daná jejich vazbami na kriminální prostředí

To ale není to nejhorší. Podle BIS existuje i „bezpečnostní nespolehlivost některých soudců a státních zástupců“ daná jejich vazbami na kriminální prostředí, případně klientelistickými pouty. Svůj díl kritiky schytali také někteří předsedové krajských soudců, kteří svou práci „flákali“, čímž prý podřízeným soudcům-nepoctivcům umožnili například manipulovat s insolventními řízeními.

Tři odstavce ve zprávě si vysloužila i plzeňská právnická fakulta a její skandál s „rychlostudenty“, který byl podle BIS „ukázkový příklad klientelismu a korupce“.

Soudcovské unii vadí obecný tón

Na informace zareagovala Soudcovská unie (SU) a rovněž nezvykle ostře. Ačkoli prý nezpochybňuje informace BIS a neomlouvá případné nezákonné jednání některých soudců, ohradilo se vedení SU proti způsobu, jakým byly údaje prezentovány. Konkrétně soudcům vadil příliš obecný tón zprávy.

„Naprosto obecná tvrzení BIS nemají žádnou vypovídací hodnotu a jen poškozují důvěryhodnost celé justice. Bez bližší konkretizace a především bez toho, aby padla konkrétní obvinění orgánům činným v trestním řízení – k nimž je ze zákona BIS v takových případech povinna – jde jen o neslýchané očernění jednoho profesního stavu a dokonce samostatného pilíře státní moci uplatněním principu kolektivní viny,“ stojí v tiskovém prohlášení SU.

Rozhořčení soudců je do jisté míry pochopitelné. Na druhou stranu nelze čekat, že BIS ve veřejně přístupné, a tedy „nejměkčí“ části zprávy zveřejní podrobnější data. Informace BIS podle serveru idnes.cz zásadně nezpochybnil ani náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer, podle něhož je zpráva podobná těm, které byly vydány v uplynulých letech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.