Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

BIS má přijít až o čtvrt miliardy korun. Je to likvidační?

  12:29

Ministerstvo financí navrhuje škrty 250 milionů korun v rozpočtu tajné služby. Podle politiků ČSSD by ji to mohlo položit.

Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang si dle informací ČESKÉ POZICE počátkem května při slyšení v Senátu posteskl na krácení výdajů. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Krácení státního rozpočtu bude mít nepříjemné dopady i na tajné služby. Dle návrhu rozpočtu z dílny ministerstva financí (MF) by měla jedna z nich, Bezpečnostní informační služba (BIS), v příštích dvou letech přijít až o čtvrt miliardy korun. Podle exministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) mohou být dokonce škrty pro BIS likvidační. K opatrnosti v citlivé oblasti, jakou představuje fungování zpravodajských služeb, jež zajišťují vnitřní bezpečnost státu, vyzývá i ODS.

V loňském roce byl rozpočet BIS, která bojuje s pronikáním zahraničních agentů na území Česka a zajišťuje ochranu ekonomických zájmů státu, přibližně 1,166 miliardy korun. Letos je na chod služby vyčleněno 1,149 miliardy. Dle návrhu MF výdaje v příštím roce dále klesnou na 1,02 miliardy a v rozpočtovém výhledu na rok 2014 mají mít zpravodajci již jen 911 milionů korun.

V loňském roce byl rozpočet BIS přibližně 1,166 miliardy korun, v rozpočtovém výhledu na rok 2014 mají mít zpravodajci již jen 911 milionů

Jak škrty zdůvodnit?

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) rozpočtové škrty obhajuje. Šetří se všude, a proto se tomu nevyhne ani BIS. Ministerstvo vychází z programového prohlášení vlády, která si vymínila dosáhnout v roce 2016 vyrovnaného rozpočtu. Dodejme, že pokud proběhnou řádné sněmovní volby v roce 2014, vládní koalice pravděpodobně dozná změnu. Ve střednědobém výhledu nicméně MF chce stlačit deficit státního rozpočtu na 2,9 procenta HDP v roce 2013 a na 1,9 procenta v roce 2014.  

„V rámci přijaté konsolidační strategie jsou redukovány výdaje jednotlivých rozpočtových kapitol včetně BIS. Konkrétní detaily budou dále projednávány,“ sdělil ČESKÉ POZICI Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob, který tím objasňuje, proč se vezmou peníze i této zpravodajské službě.

Návrh se samozřejmě nelíbí šéfovi BIS Jiřímu Langovi. Ten si dle informací ČESKÉ POZICE počátkem května při slyšení v Senátu (kvůli únikům odposlechů Bém-Janoušek) posteskl na krácení výdajů. BIS dle něho bude muset propouštět agenty a redukovat svou činnost. A to v době, kdy naopak sílí zájem veřejnosti, aby zpravodajci mnohem razantněji chránili především ekonomické zájmy státu.

Tuto středu 23. května bude ředitel Lang hovořit i s poslanci sněmovního výboru pro bezpečnost. Měl by jim „odrecitovat“, jak a za co jeho lidé loni utráceli. Pravděpodobně zmíní i neradostný výhled do budoucnosti.

Na téma rozpočtových škrtů BIS se nečekaně rozpovídal i jindy na slovo skoupý mluvčí služby Jan Šubert. „Všechny státní instituce mají předepsanou dietu. Platí ale, že za málo peněz málo muziky. Musíme se soustředit na to, co je v naší práci pro stát nejdůležitější. Nějaké aktivity budeme muset zredukovat,“ řekl ČESKÉ POZICI Šubert. Odmítl však specifikovat, které činnosti bude BIS omezovat. „Nechceme tak před protivníky odkrývat záda,“ dodal.

Je to na zavření

Veterán v bezpečnostní komunitě, bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace a exministr vnitra František Bublan (ČSSD), je přesvědčen, že střednědobý rozpočtový výhled služby může být likvidační. „Můžou to zavřít. Už dnes jsou v krizovém stavu. Nenabírají nové lidi a zastarává jim technika,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Bublan.

Dle něho jde většina rozpočtu na mzdy, které tvoří přibližně dvě třetiny všech výdajů služby. „I kdyby propustili všechny zaměstnance, šli by do zálohy a dle služebního zákona by měli nárok na 80 procent své mzdy. A pokud by odešli, museli by se jim platit výsluhy. Nic by se tedy neušetřilo,“ míní Bublan.

Navíc prý se omezený rozpočet promítne i do akceschopnosti služby. To například znamená, že se bude méně vyjíždět, protože se bude šetřit na benzínu. Pokud by BIS měla vyjít s méně než miliardou korun, musela by se dle Bublana připravit nová koncepce a vize fungování služby. A to by zřejmě vyžadovalo i úpravu zákona o BIS, z nějž by musely vypadnout některé úkoly, které mají zpravodajci nyní na starosti.

Pokud by BIS měla vyjít s méně než miliardou korun, musela by se dle Bublana připravit nová koncepce a vize fungování služby

Své úvahy o krácení rozpočtu tajné služby uzavřel Bublan konstatováním, že už loni si ředitel Lang stěžoval na chybějící finance. Poslancům tehdy tvrdil, že je služba v udržovacím stadiu. Pokud by se dále škrtalo, mohla by se BIS snadno dostat do kritického stavu.

O něco méně dramaticky hodnotí situaci František Boháč, poslanec ODS a člen sněmovního výboru pro bezpečnost. I on však míní, že je nutné pečlivě vážit, kde se bude ubírat. „Úsporami trpí resort obrany i hasiči. U zpravodajských služeb jde však o velmi citlivou věc. Mělo by se hodně zvažovat,“ popsal ČESKÉ POZICI svůj názor na dietu zpravodajců. Dle Boháče má Česko mimořádně dobré zpravodajce a rozhodně by prý nebylo dobré, aby je stát masivně propouštěl.

Když ne pro stát, tak proti státu!

Nad snížováním rozpočtu BIS se rozčiloval i stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD). „Pokud by se potvrdily škrty až 250 milionů korun, službu by to ochromilo. Paradoxně by se spořilo tam, kde se mohou najít – i díky BIS – největší úspory: tedy v kvalitní ochraně ekonomických zájmů státu. Toho by si měl být ministr Kalousek, jenž je znalcem tajných služeb, dobře vědom. Je to od něj nezodpovědné,“ komentoval záležitost BIS pro ČESKOU POZICI Tejc.

A přidal ještě jedno ožehavé téma. „Pokud se budou propouštět zkušení zpravodajci, znamená to jediné. Nebudou-li pracovat pro stát, budou pracovat proti němu,“ tvrdí Tejc. Jeho slova potvrzuje i praxe. Dle informací ČESKÉ POZICE totiž pravděpodobně „utekly“ přepisy rozhovorů Bém-Janoušek z BIS do soukromé bezpečnostní agentury ABL a později do deníku MF Dnes právě prostřednictvím bývalého zpravodajce. Mělo se jít o pracovníka ekonomické sekce BIS, který službu opustil na přelomu let 2007 a 2008. Oficiálně však BIS dodnes neřekla, kudy přesně informace unikly a zda vůbec byly její.

Jedním z mála, kdo nepovažuje ekonomické škrty za tragické, je exzpravodajec BIS a bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Podle něho může dieta BIS naopak prospět. „Alespoň se soustředí na to, co je opravdu důležité. Jejich mandatorní výdaje tvoří asi 85 procent rozpočtu. Na jednoho operativce připadají dva lidé v zázemí, což je příliš robustní zázemí. Snažil jsem se v ÚZSI, aby tento poměr byl alespoň jedna ku jedné,“ popsal ČESKÉ POZICI svou zkušenost Randák. A dodal: „Určitě by vystačili i s menším rozpočtem.“

Autor: