Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

BIS a NBÚ hlídají proces propojení podniku Čepro s rafinériemi

  11:16

Porada ekonomických ministrů schválila materiál, jímž startuje proces majetkového vstupu zahraničních rafinérií do české strategické firmy.

foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Česká vláda, místo aby vymyslela dlouhodobou koncepci pro státem ovládané strategické společnosti Čepro a MERO, jde na ruku rafinériím ze sousedních zemí. Ty plánují ovládnout český trh s pohonnými hmotami a posílit své postavení ve středoevropském regionu. Porada ekonomických ministrů dokonce schválila materiál nazvaný Návrh firemní strategie společnosti Čepro a uložila vyhlásit výběrové řízení na ustanovení poradenské firmy pro fúze a akvizice. Záměrem – a ten porada ekonomických ministrů schválila také – je majetkově propojit Čepro s některou z rafinérských společností, které o takovou integraci již projevily zájem. Jedná se zejména o maďarský MOL, který vlastní Slovnaft, ale ve hře je i polský PKN Orlen, většinový vlastník Unipetrolu.

Zarážející je, že se o chystanou transakci detailně nezajímá premiér Petr Nečas. Svědčí o tom zejména skutečnost, že Úřad vlády ČR nevyslal své zástupce do meziresortní komise pro Čepro, přestože o jejich vyslání rozhodla porada ekonomických ministrů už v létě. Úřad vlády ČR dlouho váhal s nominací dvou lidí, jenže 2. září oznámil, že nedisponuje odbornými pracovníky a že jednání komise se nezúčastní.

A co bezpečnost?

Předpokládalo se, že premiér nominuje osoby, které budou proces hlídat z hlediska bezpečnostně-politických priorit státu

Od Úřadu vlády ČR samozřejmě nikdo neočekával, že do komise vyšle experty na benzín či produktovody. Předpokládalo se, že premiér nominuje osoby, které budou  proces hlídat z hlediska bezpečnostně-politických priorit státu. Nečas mohl do komise vyslat alespoň šéfa svých poradců Martina Římana; poté, co byl nahrazen v čele dozorčí rady ČEZ Martinem Romanem, má Říman určitě volnou kapacitu. Je to zvláštní postoj, vypadá to, jako by Úřad vlády ČR práci komise záměrně bojkotoval a ve chvíli, kdy zjistí, že proces náhodou směřuje špatným směrem, premiér razantně zasáhne. Ať je tomu jakkoli, kvůli tomuto nepochopitelnému kroku komise začala pracovat až s dvouměsíčním zpožděním oproti původnímu plánu, a poprvé zasedala až 21. září.

Když už premiérovo nejbližší okolí nejeví zájem o osud strategického podniku Čepro, občany může snad trochu uklidnit informace ČESKÉ POZICE, že se o problematiku začala zajímat Bezpečnostní informační služba (BIS) a také Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Zástupci NBÚ a BIS budou přítomni na všech zasedáních komise pro Čepro. ČESKÉ POZICI to potvrdili vysoce postavení úředníci ministerstva financí a resortu průmyslu a obchodu.

Aktualizace: Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil angažmá NBÚ popřel. Po vydání tohoto článku zaslal ČESKÉ POZICI vyjádření, v němž uvádí: „Národní bezpečnostní úřad pracuje v mezích daných platnou legislativou a nezabývá se otázkami spojenými s podnikem Čepro, a.s., jak jste uvedl, a jeho pracovníci nejsou a nebudou účastni jednání příslušné mezirezortní komise.“

Jasnější kontury transakce: až příští rok

Podle zadání porady ekonomických ministrů se má integrace české strategické společnosti s některou z okolních rafinérií uskutečnit tak, aby Čepro i nadále zůstalo v majoritním vlastnictví státu. To sice vypadá rozumně, jenže řešení, kdy strategický partner má například 49 procent akcií plus manažerskou kontrolu, bývají pro stát, který drží jen 51 procent akcií, složitá. Většinou se to vymkne kontrole a stát nakonec zjistí, že strategii firmy již neurčuje a že stejně nic nemůže prosadit. Takové úvahy jsou však zatím předčasné, jasnější kontury transakce se dají očekávat až na jaře 2012, variant plánované integrace je několik.

V příštích týdnech se totiž bude vybírat poradce. Zatím však není jasné, v jakém režimu. Kdyby byl tendr otevřený, výběr by trval dlouho a společnost Čepro by musela zájemcům poskytnout citlivé informace. Proto je pravděpodobnější, že do tendru pozvou jen pár poradenských firem, které budou splňovat komisí navržené kvalifikační požadavky. Kdo bude výběrové řízení vyhlašovat a financovat, zatím není rozhodnuto. Buď se uskuteční v režii ministerstva průmyslu a obchodu, nebo se na něm bude podílet i ministerstvo financí.

Další zasedání komise se plánuje na 19. října, jednání ale už povede její nový předseda, náměstek ministra průmyslu a obchodu František Pazdera, který tento týden vystřídal Tomáše Hünera. Komisi měl původně předsedat náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček (šéf ODS v Praze 5), avšak v létě porada ekonomických ministrů rozhodla, že tímto úkolem bude pověřen náměstek ministra průmyslu a obchodu, v té době Hüner.

Autor: