Bibi zvítězil, ale vyhráno nemá

Málokdo čekal, že dosavadní izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve volbách drtivě zvítězí. Teď však musí hledat většinu v parlamentu.

Benjamin Netanjahu oslavuje během vyhlášení výsledků voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamin Netanjahu oslavuje během vyhlášení výsledků voleb | foto: Reuters
Benjamin Netanjahu oslavuje během vyhlášení výsledků voleb

„Navzdory všem překážkám jsme s Likudem dosáhli velkého vítězství,“ prohlásil Netanjahu včera nad ránem před jásajícími stoupenci v Tel Avivu. Opoziční vůdce Jicchak Hercog porážku uznal, vítězi poblahopřál, a jak včera odpoledne prohlásil na tiskové konferenci, „realistickým scénářem je cesta do opozice“.

Konečné, byť neoficiální, výsledky pro dvě nejsilnější uskupení jsou výmluvné: 30 mandátů pro Netanjahuův Likud, jen 24 pro Hercogův Sionistický svaz, tedy společnou kandidátku Strany práce a uskupení Hatnua, vedeného Cipi Livniovou. Na třetímmístě skončila se 14místy jednotná arabská kandidátka.

Ještě v úterý v noci, po uzavření volebních místností, se přitom tzv. exit polly organizované hlavními televizemi shodovaly, že rozdíl mezi oběma favority může činit nanejvýš jediný mandát či že půjde přímo o remízu 27 ku 27 mandátům. A poslední víkendové průzkumy dokonce ukazovaly, že Sionistický svaz by měl zvítězit, a to až o čtyři mandáty.

Přetahování na pravici

Netanjahu tak evidentně vyburcoval nerozhodnuté voliče a zmobilizoval síly doslova v posledních hodinách – a to nikoli na úkor levice a liberálů, ale svých pravicových konkurentů. Strana Židovský domov dosavadního vicepremiéra Naftaliho Beneta získala osm křesel, tedy o čtyři méně než v posledních volbách, strana Jisrael Bejtejnu, vedená ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem, se propadla dokonce z 13 na šest mandátů.

Likud v poslední fázi kampaně zacílil na radikálně orientované pravicové voliče, a to ne vždy čistými prostředky.

Likud v poslední fázi kampaně zacílil právě na radikálně orientované pravicové voliče, a to ne vždy čistými prostředky. Premiérova strana například pustila do oběhu video, kde exministr Moše Kachlon vychvaluje Netanjahua coby jediného politika, který se zabývá skutečnými problémy, a nikoli malichernostmi. Šlo však o video dva roky staré, z doby, kdy byl Kachlon ještě členem Likudu. Nyní vedl do voleb svou vlastní kandidátku, takže jeho zneužití Likudem ocenila ústřední volební komise pokutou.

Samotný Netanjahu v průběhu hlasování mobilizoval své váhající příznivce tvrzením, že je velmi vysoká účast mezi arabskými voliči, což prý představovalo „hrozbu“ pro vyhlídky židovské pravice. A den před volbami pak prohlásil, že bude-li nadále premiérem, nedopustí v žádném případě vznik palestinského státu.

Konec předstírání?

Právě tímto prohlášením podle kritiků odkryl karty – dosud totiž izraelská vláda i její zahraniční spojenci tvrdili, že vyhlídky na mírové uspořádání maří Palestinci, zatímco Netanjahu usiluje o férové vyřešení konfliktu. „Volby teď donutily Netanjahua odhalit jeho skutečné názory,“ glosoval prohlášení přední palestinský komentátor Dáúd Kuttáb. Oficiální palestinská představitelka Hanán Ašrávíová tvrdí, že Netanjahu „od samého počátku předstíral, že je pro existenci dvou států, zatímco ve skutečnosti pohřbívá šance na mír“.

Palestinci vydali prohlášení, že jsou připraveni spolupracovat s jakoukoli vládou, která se bude řídit mezinárodně posazovaným principem dvou států.

Včera Palestinci vydali prohlášení, že jsou připraveni spolupracovat s jakoukoli vládou, která se bude řídit mezinárodně posazovaným principem dvou států. Hlavní vyjednávač Saíb Irikát však při jiné příležitosti varoval, že pokud Netanjahu zablokuje naději na mírovou dohodu, zesílí Palestinci své aktivity na mezinárodní scéně, včetně snahy o stíhání Izraelců za případné válečné zločiny před Mezinárodním trestním soudem. „Je jasné, že Netanjahu sestaví příští vládu. My v tom případě jasně říkáme, že půjdeme k haagskému tribunálu,“ prohlásil Irikát.

Tezi, že vedle židovského by měl vzniknout také palestinský stát, dlouhodobě prosazují Spojené státy, OSN, Rusko i Evropská unie. Šéfka její zahraniční politiky Federica Mogheriniová včera Netanjahuovi na dálku blahopřála a dodala, že EU bude usilovat jak o vzájemně výhodnou spolupráci s příští vládou, tak o obnovení mírového procesu. Komentátoři sledující napjaté americko-izraelské vztahy zase glosovali, že „trn v podobě Netanjahua zůstane v patě prezidenta Obamy i nadále“. Bílý dům už ostatně vyjádřil „znepokojení“ nad volební „podněcující rétorikou“ namířenou proti izraelským Arabům.

Rozhodne černý kůň?

Sestavení vlády Netanjahuem přitom stále není zaručené. Už o volební noci začal s nabídkami koaliční spolupráce obtelefonovávat své nejpravděpodobnější partnery – Beneta, vůdce fundamentalistických stran i Liebermana. Ten včera i přes znatelný pokles parlamentního zastoupení zopakoval, že jeho strana je opět připravena figurovat v „Bibiho“ vládě a že on trvá na předvolebním požadavku, aby z čela diplomacie přešel na post ministra obrany. „Naše podmínky jsou známé,“ shrnul Lieberman.

Aby Netanjahu získal ve 120členném Knesetu většinu, bude muset oslovit i menší a centristické strany.

Aby však Netanjahu získal ve 120členném Knesetu většinu, bude muset oslovit i menší a centristické strany. Klíčovou roli může sehrát zmíněný Kachlon a jeho zbrusu nová strana Kulanu s 10 mandáty. Kachlon šel do voleb s programem boje za snížení životních nákladů pro řadové obyvatele a prohlásil, že vstoupí do koalice s kýmkoli, kdo mu umožní tuto politiku naplňovat. Netanjahu mu už před volbami slíbil post ministra financí. Někteří analytici však upozorňují, že Kachlon – stejně jako jeho stranický kolega, bývalý velvyslanec v USA Michael Oren – podporuje mírový proces, a i přes své kořeny v Likudu se nakonec může přiklonit k levicovému táboru.

A tak zatímco včerejší analýza agentury AP shrnuje, že s novou vládou složenou z radikálně sionistických a náboženských stran se může Izrael dostat do ještě větší mezinárodní izolace než dosud, levicový komentátor Akiva Eldar předpovídá, že osud Izraele na diplomatické scéně má v tuto chvíli v rukou právě Kachlon.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.