Lidovky.cz

Bezpečnostní odboráři prý chtějí odvolat Johna

  8:39

Odboráři z unie bezpečnostních složek připravují petici na odvolání ministra vnitra Radka Johna, protože jim nevybojoval víc peněz.

Někteří policisté a hasiči si stěžují na ministra vnitra Radka Johna, že „nezabojoval“ ve věci jejich platů. foto: © ISIFAČeská pozice

Odboráři z unie bezpečnostních složek prý bijí na poplach a připravují petici na odvolání ministra vnitra Radka Johna. Nevybojoval jim prý na vládě víc peněz, a proto mají menší platy. Snížené provozní náklady hasičského a policejního sboru ohrožují jejich akceschopnost, tudíž i bezpečnost občanů. K tomu chtějí bezpečnostní odboráři přiložit polínko a hrozit podobně jako babka uklízečka z Kalamity od Věry Chytilové, „že se na to tady také mohou vykvajznout“.

Jádro věci

Ve spoustě věcí mají tito nespokojenci pravdu. Ve sboru je příliš týlových pracovníků – na úkor výkonu. S tím souvisejí i výsluhy. Proč by je měli dostávat – při veškeré úctě k nim – kancelářští pracovníci? Kdyby je dostávali jen lidé, kteří byli ve výkonu, odlehčilo by se významně státnímu rozpočtu a mohli by dostat přidáno ti, kdo nasazují své zdraví a životy.

Podobné je to s leckdy prapodivně přidělovanými rizikovými příplatky. O odměnách se raději vůbec nebavit. Měly by být zveřejněné, aby byly pod veřejnou nebo aspoň resortní kontrolou. Spoustě nadřízených by je mančaft přál. U spousty jiných by bylo vidět, že si někdo kupuje jejich loajalitu, nebo alespoň mlčení.

V mnoha záležitostech mají tito nespokojenci pravdu. Mají ji však už příliš dlouho, aby se dalo věřit jejich spontánnímu spravedlivému rozhořčení. Tento stav totiž pouze vyvrcholil za nejnovějšího ministra Johna. A jsme u jádra věci.

Policisté a hasiči by měli své protesty směřovat na premiéra Petra Nečase

Někteří policisté a hasiči si stěžují na ministra vnitra Radka Johna, že „nezabojoval“ ve věci jejich platů. Bůhvíproč jim však nedochází, že pro ně chtěl víc peněz, ale „zařízla“ to vláda. Své protesty by měli směřovat na premiéra Petra Nečase. I s obviněním, že zhoršuje bezpečnostní situaci občanů.

Zpolitizované sbory

Pokud bezpečnostní odbory analyzují věci, které šetří, podobně mizerně, potěš pánbůh! U policistů by se dal tento postup přirovnat v praxi k situaci, kdy někdo zavolá z bytu o pomoc, a policisté vlítnou do vedlejšího bytu a všechno tam rozmlátí, jsouce úplně mimo. Ve filmu se to jako groteska snese, ale jen pokud to silně nepřipomíná realitu.

Spíše to vypadá, že policisty a hasiče někdo navedl, aby v rámci politických šarvátek okopávali ministra vnitra Johna do kotníků. Zbytky víry ve slova premiéra Nečase zabraňují si myslet, že mu Ivan Langer dělá poradce. Navzdory tomu se zdá jasné, kdo koho svým vlivem a kam nasměroval. Bezpečnostní sbory jsou extrémně zpolitizované a využívané k politickému boji. O mnoho se již taková situace zhoršit nedá. Je založeno na průšvih.

Nelze vyloučit, že se bývalý ministr vnitra Langer inspiroval starými komunistickými způsoby z let 1946 až 1947. Ne nadarmo se totiž ODS říká „pravicová strana leninského typu“. Za svého působení – ministrování to rozhodně nebylo – si k prý sobě zmobilizoval informační kanály především z celorepublikových policejních útvarů. Snad aby byl připraven na noc dlouhých nožů – Es kommt der Tag!

Dokázat se to samozřejmě nedá, ale bude se to muset zatrhnout. Není to zatím nic než odhad, ale přesně touto cestou mohla být totiž policie „zvednuta“ k tomuto jinak zcela nesmyslně nasměrovanému protestu. A pak by se to celé týkalo něčeho jiného.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.