Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bez bankovního tajemství hrozí Švýcarsku recese

Evropa

  10:44

Zavedení automatické výměny dat o klientech bank povede dle nové studie ve Švýcarsku ke ztrátě pracovních míst a poklesu HDP.

Finanční sektor dává ve Švýcarsku práci zhruba 200 000 lidí. foto: © ReutersČeská pozice

Zrušení bankovního tajemství může přinést švýcarskému hospodářství v nejhorším případě během dvou let ztrátu až čtyř procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) a ekonomickou recesi. Vyplývá to ze závěrů studie rakouského profesora z univerzity v Linci Teodora Coccy, který pracoval na zakázku Sociálně-demokratické strany Švýcarska.

Východiskem studie je relativní podíl finančního sektoru na HDP, který dosahuje dvanácti procent. Finančnictví hraje ve Švýcarsku mnohem větší roli než v jiných zemích. Například v Rakousku či v Česku je to kolem čtyř procent HDP. Čtvrtinu vytvářejí pojišťovny, na banky zbývá devět procentních bodů.

Profesor Cocca ze švýcarské platební bilance vyčetl, že místní banky spravovaly koncem roku 2009 pro soukromé zahraniční střadatele majetek v hodnotě přibližně bilionu eur. Tento objem zajistil švýcarským privátním bankéřům příjmy 9,5 miliardy eur, což odpovídá asi dvěma procentům ročního hospodářského výkonu země.

Až 80 procent peněz zahraničních vkladatelů se do Švýcarska dostalo bez vědomí finančních úřadů mateřské země Až osmdesát procent peněz zahraničních vkladatelů se do Švýcarska dostalo bez vědomí finančních úřadů mateřské země, usuzuje Cocca ze zkušeností se zdaněním úroků z kont občanů států Evropské unie. Státní příslušník členské země má možnost anonymně odvést daň z kapitálových výnosů, nebo naopak své příjmy uvést v daňovém přiznání, což bývá zpravidla výhodnější. Proto u těch, kteří své příjmy nedeklarují, existuje silné podezření, že peníze do Švýcarska převedli tajně, ať již proto, že se chtěli vyhnout daním, nebo kvůli jejich pochybnému původu.

O polovinu méně

Studie rakouského profesora obsahuje několik scénářů. Dle nejhoršího z nich by zrušení bankovního tajemství mohlo nastat v roce 2016, což by znamenalo zavedení automatické výměny dat o bankovních klientech přinejmenším s  EU, odkud dle Coccy pocházejí čtyři pětiny všech prostředků zahraničních privátních klientů. Následkem toho by zemi dle studie opustilo 46 procent peněz zahraničních vkladatelů a příjmy bank ze správy kont cizozemců by klesly o 51 procent. Cocca se nedomnívá, že ze země odejdou všichni zahraniční vkladatelé, neboť mnozí klienti si cení kvality švýcarských finančních institucí. Takové zkušenosti plynou z nedávné italské amnestie pro daňové hříšníky.

Snížení příjmů ze správy účtů pro zahraniční vkladatele o polovinu by znamenalo výpadek  procenta ročního hospodářského výkonu Švýcarska Přesto by snížení příjmů ze správy účtů pro zahraniční vkladatele o polovinu znamenalo přímý výpadek jednoho procenta ročního hospodářského výkonu Švýcarska. Takový šok by tamní ekonomika byla schopná absorbovat jen v případě opravdu velké konjunktury. Mnohem pravděpodobnější jsou krachy privátních bank a s tím spojený tlak na růst nezaměstnanosti a pokles spotřeby. Dle výpočtů curyšské univerzity ETH by scénář popsaný ve studii rakouského profesora srazil výkon švýcarské ekonomiky o 1,5 až 4,2 procenta. Horní hranice by poměrně jistě přinesla recesi a s následky zrušení bankovního tajemství by se země vyrovnávala na základě zjištění ETH dalších pět let.

I’m your private banker.

Na závěry Coccovy studie rychle reagovali její zadavatelé - sociální demokraté. Chtějí přimět švýcarskou vládu k vypracování strategie, jež by nutila místní privátní banky stavět svou nabídku spíše na kvalitě služeb než na bankovním tajemství, a také k větší míře legalizace uložených peněz. To by výrazně omezilo rizika plynoucí z odstranění bankovního tajemství. Sám Cocca v rozhovorech pro švýcarská média uvedl, že správnou cestou je důraz na budování mezinárodní reputace a zvyšování kompetentnosti bankéřů. V rámci toho by se dle Coccy mohl udělovat certifikát „Swiss Private Banker“. Potom by zahraniční střadatelé své peníze ve Švýcarsku pravděpodobně ponechali i v případě zrušení bankovního tajemství.

Související články:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!