Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Benedikt XVI. využil utišení bouří ve Vatikánu k předání papežské berly

  18:13

Papež se na svůj úřad už dlouho necítil, ale nechtěl vypadat, že utíká z boje. Jeho překvapivá rezignace naznačuje, že se mu záměr podařil.

foto: © ReutersČeská pozice

Když se zhruba před rokem objevily spekulace, že Benedikt XVI. při příležitosti svých loňských dubnových 85. narozenin rezignuje na papežský úřad, Svatý otec je rezolutně popřel. Církevním státem právě zmítal skandál okolo zveřejnění soukromé korespondence vrcholných vatikánských hodnostářů. Aféra „VatiLeaks“ poskytla nehezký vhled do světských zákulisních bojů o moc a peníze za zdmi Svatého stolce.

Krátce nato se kvůli podezření z praní špinavých peněz poroučel šéf vatikánské banky Gotti Tedeschi. Někteří tradicionalisté ve změti nelichotivých zpráv spatřovali snahu progresivních sil poškodit papeže, jehož teologická orientace je obecně považovaná za konzervativnější než jeho předchůdce Jana Pavla II. Benedikt XVI. měl podle nich prý nebezpečně nakročeno ke smíření Svatého stolce s takzvanými „lefebvristy“, kteří kdysi nechvalně prosluli vazbami na popírače holokaustu či přímo zločince proti lidskosti.

Benedikt XVI. musel čelit hrozivým novinovým titulkům prakticky od nástupu do úřadu. Když se v dubnu 2005 ujímal v 78 letech papežské berly, zmítal katolickou církví skandál se zneužíváním dětí pedofilními kněžími. Přitom už tři roky předtím neúspěšně žádal papeže Jana Pavla II., aby ho poslal do kardinálského důchodu. Okamžik, kdy si uvědomil, že se má naopak stát hlavou církve, přirovnal k dopadající gilotině. Mezitím se z Josefa Ratzingera stal šestý nejstarší papež od 15. století.

Vzor hodný následování

Bedlivé pozorovatele nemohla papežova rezignace úplně zaskočit. Během návštěvy italské L’Aquily po ničivém zemětřesení v roce 2009 se zastavil u tamní hrobky Celestýna V., nejznámějšího papeže, který kdy rezignoval – v roce 1294. Benedikt XVI. si svlékl pallium a nechal ho na vitríně s předchůdcovými ostatky. Polozapomenutého poustevníka Celestýna V. papež opakovaně předkládal věřícím jako vzor hodný následování.

Polozapomenutého poustevníka – papeže Celestýna V. – Benedikt XVI. opakovaně předkládal věřícím jako vzor hodný následování

Nad papežskou rezignací se pak Benedikt XVI. veřejně zamýšlel například v knize rozhovorů Světlo světa s německým novinářem Peterem Seewaldem: „Když papež dospěje k jasnému vědomí, že už nemá fyzickou, mentální či psychickou způsobilost vykonávat úkol, který mu byl svěřen, má právo – a v některých případech i povinnost – rezignovat.“

V téže knize však dává najevo odhodlání vytrvat do příhodnějšího času, až začne skandál s pedofilními kněžími odeznívat: „Když je nějaká velká hrozba, nemůže před ní člověk jednoduše utéct. To je důvod, proč právě nyní rozhodně není čas rezignovat. Je to právě v momentech, jako je tento, kdy člověk musí vzdorovat a překonat obtížné situace. Člověk může rezignovat pouze v době, kdy jsou věci v klidu, anebo když s tím už prostě nejde nic dělat. Ale nejde utéct pryč, právě když je hrozba živá, a říct ať se o to postará někdo jiný.“

Autor: