Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bavorský volič žádnou změnu nechce

  10:10

Volby v Bavorsku naznačují, že po celoněmeckém klání může nadále vládnout CDU společně s FDP i ve velké koalici se sociální demokracií.

V bavorských volbách v neděli 15. srpna přesvědčivě zvítězili křesťanští demokraté (CSU) v čele s Horstem Seehoferem. foto: © ReutersČeská pozice

V Bavorsku se v neděli 15. srpna – týden před celoněmeckými – konaly zemské volby. Podle oficiálních výsledků v nich s 47,7 procenta hlasů zvítězili vládní křesťanští socialisté (CSU) v čele s Horstem Seehoferem. Tento zisk zajišťuje spojencům německé kancléřky Angely Merkelové většinu v zemském sněmu a možnost sestavit jednobarevnou vládu. A navíc může mít pozitivní dopad na celostátní volby.

Dosavadní koaliční spojenec CSU, Svobodná demokratická strana (FDP), bavorský parlament opouští, protože obdržela jen 3,3 procenta hlasů. V zemském sněmu kromě vítězné CSU usednou pouze tři strany z dosavadní opozice – sociální demokraté (SPD) získali 20,6, Svobodní voliči devět a Zelení 8,6 procenta hlasů. Výsledek těchto bavorských voleb rozebírá Petr Pietraš.

V zemských volbách v Bavorsku přesvědčivě zvítězili křesťanští socialisté. Po (z bavorského hlediska) katastrofálním výsledku v roce 2008, kdy CSU získala pouze 43 procent hlasů, čímž ztratila parlamentní většinu a musela vytvořit koalici s FDP, předseda CSU Horst Seehofer ukázal, že model bavorského „s. r. o.“ stále funguje.

V Bavorsku je prostředí odlišné od ostatních spolkových zemí, což bavorské volby opět potvrdily. Skandály a korupce se zde řeší tak, že když se lže přímo do očí, zdvořile se přitom usmívá. Proto nikomu nevadilo, že Seehofer, ač otec nemanželského dítěte, dojatě vítal papeže Benedikta XVI. při návštěvě Bavorska. Vítězství CSU nemohlo ohrozit nic – ani nesmyslné a předražené zahraniční cesty poslanců, ani jejich zaměstnávání příbuzných jako svých asistentů za peníze daňových poplatníků, ani skandál okolo banky BayernLB.

ČESKÁ POZICE se situaci před bavorskými volbami věnovala v článku:

Laptop a lederhose

Bavorský volič je konzervativní a žádnou změnu nechce. A proč také. Neexistuje žebříček srovnávající spolkové země, ve kterém by Bavorsko nebylo na prvním místě – od bezpečnosti a školství, přes hospodářství a vědu až po zaměstnanost a prosperitu. Bavorsko funguje a Seehofer ho v předvolební kampani nazýval branou do ráje.

Ekonomický a sociální úspěch Bavorska ho dělá přitažlivým a je příčinou velké vnitroněmecké migraceEkonomický a sociální úspěch Bavorska, takzvaný laptop a lederhose, ho dělá přitažlivým a je příčinou velké vnitroněmecké migrace. Saupreiß (spojení slov svině a Prušák), jak Bavoři říkají Němcům ze severu Německa, se stěhuje zejména do měst, kde způsobuje problémy. Přináší si totiž s sebou zvyky, jako je příslušnost k protestantské církvi a sympatie k sociální demokracii. Ještě horší pak jsou východní Němci bez vyznání, kteří volí bývalé komunisty.

Zatímco venkovem si Seehofer mohl být jistý, představovalo městské obyvatelstvo určitou hrozbu, kterou se mu však podařilo odstranit. Jeho CSU je totiž dokázala přesvědčit, že vše zůstane při starém, a nedůvěra ke všemu cizímu byla „olejem“ jeho volebního úspěchu. Do této kategorie patřilo i jeho neustálé provokování požadavkem na zavedení mýtného pro cizince navzdory jeho nezákonnosti nebo konflikt se štábem televize WDR, který opakoval otázku ohledně zmíněné aféry s příbuznými poslanců tolikrát, až Seehofer veřejně prohlásil, že má opustit Bavorsko.

Seehoferovy nepevné názory

Šéf CSU Seehofer vyniká instinktem rozpoznat nálady ve společnosti, a proto mu ani jeho přátelé nepřisuzují pevné názory. Nabude-li pocitu, že volič nechce například změnu energetické koncepce či univerzitní poplatky, okamžitě změní svůj názor. Předvolební kampaň CSU byla založena na výčtu úspěchů této strany a postrádala jediné kontroverzní téma, k čemuž však přispěla i neschopnost opozice.

Šéf CSU Horst Seehofer vyniká instinktem rozpoznat nálady ve společnosti, a proto mu ani jeho přátelé nepřisuzují pevné názoryCSU se vyplatilo i trvání na zemských volbách pouhý týden před spolkovými, přestože během sedmi dnů měla dvakrát obrovské výdaje. V zemských volbách se totiž volič rozhoduje regionálně, což obzvlášť vyhovuje CSU, ve spolkových volbách pak rozhodují dlouhodobější a celoněmecká témata. Zemské volby proto nebyly rozředěné stejně jako ty spolkové a CSU se v nich mohla soustředit pouze na Bavorsko.

CSU sice dosáhla výrazného volebního výsledku, ten by však neměl příliš překvapovat. Hlavním signálem bavorských voleb pro ty celoněmecké je, že liberální FDP, současný koaliční partner CSU v bavorském parlamentu i v německé vládě, se do bavorského parlamentu nedostala. Během tohoto víkendu se pak ukáže, chtějí-li němečtí voliči, aby nadále vládla strana CDU kancléřky Angely Merkelová společně s FDP, nebo ve velké koalici se sociální demokracií. Bavorské volby naznačují, že vyloučit nelze ani jednu možnost.

Autor: