Lidovky.cz

Barták o kauze Tatra: Jen jsem hájil české zájmy

  14:08

Exministr obrany Martin Barták tvrdí, že nežádal úplatek, ale snažil se získat kompenzaci pro český byznys.

Exministr obrany Martin Barták, který čelí, spolu s majitelem zbrojařské firmy MPI Group Michalem Smržem, obvinění v souvislosti se zakázkou na nákup armádních tatrovek, na středečním tiskovém brífinku předložil svoji verzi události.

Odmítl tvrzení Williama Cabanisse, bývalého velvyslance USA v Česku a předsedy dozorčí rady Tatra, že na neformálním setkání v USA v únoru 2008 žádal o peníze. Cabaniss to uvedl pro MF Dnes loni v listopadu: „S náměstkem Bartákem jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny.“

Barták však říká, že ve Washingtonu pouze tlumočil názor Mirka Topolánka, kterému se nelíbilo, že se chce Tatra rozejít s českým podnikem Praga, jenž byl v armádním kontraktu na tatrovky subdodavatelem. Barták nicméně dále uvedl, že se během tohoto setkání snažil hledat formu kompenzace pro český byznys. Mohlo tedy jít například o zakázky pro české firmy. Od Američanů se dala očekávat vstřícnost vzhledem k tomu, že setkání se odehrálo v době, kdy probíhala jednání o umístění amerického radaru v Česku, což česká veřejnost nesla nelibě.

Ke schůzce dále Barták dodal, že bezprostředně po schůzce nikdo žádný pokus o korupci nehlásil: „Nechápu, že si najednou po třech letech bývalý velvyslanec Cabannis vzpomněl, že se na schůzce ve Washingtonu stalo něco, co by mohlo být vykládáno jako korupce. Jestli k nějakému korupčnímu jednání opravdu došlo, tak ještě v době, kdy jsem na ministerstvu vůbec nebyl."

Bývalý ministr obrany dále odmítl vyjádření šéfky krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělové: „Je důvodné podezření, že tato osoba (Martin Barták – pozn. red.) poté, co se prostřednictvím svého postavení nejprve snažila ovlivňovat průběh nákupu aut pro armádu od společnosti Tatra, za to, že zajistí odstranění obchodních potíží v souvislosti se zakázkou na dodávku aut pro armádu, požadovala po významném představiteli společnosti Tatra částku pět miliónů dolarů.“

Je faktem, že v době, kdy se rozhodovalo o přidělení zakázky Tatře, tedy v roce 2006 Barták na ministerstvu nepůsobil. Pokud se podle Bartáka někdy uplácelo, bylo právě v roce 2006, kdy společnost Tatra, jíž ovládl americký vlastník a firma uzavřela s ministerstvem obrany kontrakt.

Barták i jeho právník Josef Monsport dále rozporovali výpovědi svědků a místní příslušnost ostravských žalobců, kteří případ dozorovali. Podle Monsporta je nepochopitelná místní příslušnost Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Pokud totiž došlo ke korupci na setkání ve Washingtonu, měli se případem zabývat pražští žalobci.

K otázce místní příslušnosti se však již v květnu vyjádřila Zlatuše Andělová, ostravská krajská zástupkyně. Jedním z míst, kde mělo dojít ke korupční nabídce, bylo podle ní i sídlo společnosti Tatra v městě Kopřivnice. „Tato skutečnost nepochybně zakládá mimo jiné i místní příslušnost Krajského státního zastupitelství v Ostravě pro účely výkonu dozoru nad přípravným řízením trestním, není tedy zřejmé, proč JUDr. Monsportovi vadí, že dozor v přípravném řízení vykonává státní zástupce tohoto státního zastupitelství,“ uvedla Andělová.

Všechny informace, které souvisí s případem tatrovek, hodlá Barták v následujících dnech uveřejnit na webové stránce novodoba-inkvizice.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.