Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bankovní kartou jste vy

  9:57

Zákazníkům japonské banky bude k identifikaci u bankomatů stačit jen vlastní dlaň. Jednou by mohla sloužit i jako „identifikátor“ jedince.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Japonská lokální banka Ógaki Kjóritsu připravuje od září letošního roku start ostrého provozu výlučně biometrické identifikace klientů při bankovních transakcích. Systém stojící na technologii scanu biometrických identifikátorů, kterou dodala firma Fujitsu, umožňuje přes bankomat výběr hotovosti, vklad na účet a též zjištění aktuálního zůstatku. Zákazníkům banky bude k těmto transakcím na speciálních bankomatech stačit jen jejich vlastní dlaň.

Banka Ógaki Kjóritsu slibuje nabídku této služby v deseti bankomatech v Nagoji a prefektuře Gifu a dále ve dvou mobilních zařízeních. Banka zdůrazňuje, že se jedná o první projekt výhradně biometrické identifikace v Japonsku a teprve druhý projekt celosvětově.

Řešení ztráty veškerých dokladů

Banka se prý snaží spuštěním projektu reagovat na situaci, jež se často opakovala na postižených územích po ničivé tsunami z března loňského roku. Mnoho postižených se ocitlo nejen bez přístřeší, ale z důvodu ztráty veškerých osobních dokladů také bez přístupu k finančním prostředkům uloženým v bance. Přičemž znovuobnovení identity za situace, kdy jsou vyplavené i úřady místní samosprávy, které mají v Japonsku evidenci obyvatelstva na starosti, se ukázalo jako opravdu velký problém. Systém biometrické identifikace by tak mohl v budoucnosti posloužit i jako „identifikátor“ jedince, nikoli pouze pro bankovní operace.

Ógaki Kjóritsu též představuje na elektřině nezávislý mobilní bankomat, který ke komunikaci s centrálou využívá spojení přes satelit, a je tak možné jej umístnit i v nejhůře postižených oblastech. Banka rovněž představila jakýsi „Drive in“ pro hotovostní operace v bankomatu. Kromě biometrické identifikace nabízí uživatelům i možnost obsluhovat svůj účet z pohodlí svého vozu.

Některé japonské banky již dnes biometrické identifikátory pro zabezpečení účtů svých klientů používají, vždy ale v kombinaci s dalším identifikačním prvkem

Opravdu pouze dlaň

Systém pracuje na principu scanu dlaně klienta a porovnání jedinečných obrazců dlaně s uloženým vzorem. Klient bude muset nejprve na bankomatu absolvovat naskenování své dlaně a propojení získaného obrazce se svým stávajícím účtem prostřednictvím zadání dalších identifikačních údajů, jako jsou stávající PIN a datum narození. Dále bude moci se svým účtem operovat již jen na základě sejmutí scanu dlaně.

Některé japonské banky již dnes biometrické identifikátory pro zabezpečení účtů svých klientů používají, vždy ale v kombinaci s dalším identifikačním prvkem, jakým jsou vložení bankovní karty nebo magnetického listu vkladní knížky do bankomatu. A zde se nachází potenciální zdroj nedůvěry. Biometrická identifikace na stávajících bankomatech totiž nefunguje zcela stoprocentně.

„Stačí, aby byla zima nebo abych delší dobu nesla v ruce tašku, a pak mám u bankomatu problém s identifikací pomocí otisku prstu. Také mi v bance radili, abych si nechala sejmout otisky různých prstů z obou rukou, protože v případě i malého úrazu na pokožce bych se přes scan otisku prstu k účtu nedostala. Učinila jsem tak, ale přesto jsem již několikrát skončila s vkladní knížkou na přepážce,“ shrnula pro ČESKOU POZICI svoje zkušenosti náhodně oslovená klientka konkurenčního bankovního domu.

Boj o vybírajícího klienta

Nejde o první novátorský počin z dílny Ógaki Kjóritsu. V roce 2005 přišla banka s nápadem ozvláštnit své bankomaty aplikací výherního automatu. Kdo po výběru hotovosti „chytiltři sedmičky“, byl osvobozen od poplatku ve výši 105 JPY (japonský standard, asi 23 Kč). Komu se poštěstilo ulovit tři zlaté cihly, získal výhru 1000 JPY (230 Kč). 

Ponechme stranou, nakolik je banka Ógaki Kjóritsu při zavádění novinky vedena čistým samaritánstvím a nakolik je její krok motivován spíše snahou odlišit se od konkurence. Každopádně bude velice zajímavé sledovat reakce klientů. Zdali se koncept „Platební kartou jste vy“ i přes prvotní obavy a nezvyk, jež tuto novinku asi ani v Japonsku nemohou neprovázet, uchytí a jaká bude celková reakce veřejnosti.

Výlučně biometrická identifikace vlastníka účtu je totiž extrémně zajímavá zejména ve spojení s návrhem na úplné zrušení hotovosti, který před pár dny zazněl ze Švédska. Při kombinaci obojího totiž již není třeba příliš bujné fantazie, aby si dnešní majitel běžné plastové platební karty dokázal představit „platbu vlastní dlaní“ třeba za nákup v supermarketu. Technologie to evidentně umožňují již dnes.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!