Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Banka tlačí na Legios. Chce konkurz

  14:46
Bývalá vagonka Legios spojovaná s obviněným magnátem Františkem Savovem by měla spadnout do konkurzu. Žádá to její největší věřitel, slovenská Všeobecná úvěrová banka. Legios zase obviňuje banku, že se snaží znemožnit restrukturalizaci firmy.

Vagonka Legios a František Savov foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Řízení u Krajského soudu v Českých Budějovicích, které řeší úpadek bývalé vagonky Legios (dnes Heavy Machinery Services), patří mezi ty známější insolvence. Vděčí za to především vyšetřovanému miliardáři Františku Savovovi, který ji údajně ovládá, a také dvěma klíčovým slovům: insolvenční mafie. Právě před její přítomností v insolvenci Legiosu varoval už před časem jeden z jeho největších věřitelů, slovenská Všeobecná úvěrová banka (VÚB).

Ta nyní po dlouhé době vyostřila svůj boj proti firmě, která jí údajně dluží 235 milionů korun. Legios se v současnosti nachází v takzvaném režimu reorganizace, což je jakási druhá šance pro zadlužené firmy. VÚB ji ale navrhuje zrušit. A žádá soud, aby nad vagonkou vyhlásil konkurz.

Hra o čas

„Už je více než zřejmé, že návrh na reorganizaci předložený dlužníkem je čistě formální a nereálný. Dlužník hraje jen o čas s cílem snížit hodnotu svého majetku a dále poškodit skutečné věřitele,“ vysvětluje mluvčí VÚB Alena Walterová.

Legios údajně sleduje „nepoctivý záměr“, uvádí nepravdivé údaje, nespolupracuje se znalcem, který má stanovit hodnotu jeho majetku, ani s insolvenčním správcem.

Důvodů, proč by nad vagonkou měl soud zlomit hůl, je podle banky více než dost. Legios údajně sleduje „nepoctivý záměr“, uvádí nepravdivé údaje, nespolupracuje se znalcem, který má stanovit hodnotu jeho majetku, ani s insolvenčním správcem. Banka také připomíná, že těsně před podáním insolvenčního návrhu Legios změnil sídlo a dvakrát se přejmenoval. Na poslední chvíli také zřídil zástavní právo ke svým nemovitostem ve prospěch seychelské společnosti Palm Partners Ltd., která má být s Legiosem spřízněná.

Prosazení konkurzu ale pro banku nebude jednoduché. Právě výše zmíněná seychelská firma je totiž jedním z členů věřitelského výboru, který řízení de facto ovládá. Spolu s ní v něm zasedají ještě firmy Cashdirect a HS Real. Také o nich banka v minulosti tvrdila, že jsou propojené se Savovem, a některé okolnosti tomuto názoru nahrávají.

Legios dlouhodobě tvrzení banky odmítá. V minulosti například ústy svého mediálního zástupce Michala Donatha (dříve zastupoval též Savova) naznačil, že za VÚB ve skutečnosti stojí jiný český miliardář Karel Komárek se svou skupinou KKCG, která chce Legios ovládnout. Ta však nařčení odmítla.

Držíme zaměstnanost

„VÚB opakovaně torpéduje snahy o reorganizaci společnosti. V červnu neúspěšně napadla průběh insolvenčního řízení u Ústavního soudu a opakovaně se snaží obstrukcemi zastavit proces reorganizace. O zachování výrobního potenciálu a zaměstnanosti jde VÚB až v poslední řadě, snaží se uspokojit jen své vlastní zájmy,“ tvrdí jediný člen představenstva Legiosu Pavel Prázný.

Podle banky HMS nevyvíjí ve skutečnosti reálnou podnikatelskou činnost. Její výrobní kapacity namísto toho využívá společnost Legios Loco, která byla založena krátce před podáním insolvenčního návrhu.

Zmínky o zaměstnanosti ale banka odmítá. Podle ní HMS nevyvíjí ve skutečnosti žádnou reálnou podnikatelskou činnost. Její výrobní kapacity namísto toho využívá společnost Legios Loco, která byla založena teprve v lednu 2013, tedy opět krátce před podáním insolvenčního návrhu. Zajímavé je, že členem jejího představenstva byl až do loňského července Radek Rybáček.

Ten dříve působil i v původním Legiosu (dnes HMS) a v souvislosti s ním je údajně stíhán v rozsáhlém případu krácení daní, který policie vyšetřuje od roku 2009. Stát tehdy firmě na vratkách DPH zabavil stovky milionů korun.

O daňové delikty jde i v další kauze, která se týká Savova. České republice v ní měla vzniknout škoda až čtyři miliardy korun. Podnikatele již policie obvinila, Savov ale dál přebývá v Londýně. Tamější soud nedávno nepravomocně rozhodl o jeho vydání do Česka, miliardář se však odvolal. I když řada zdrojů považuje jeho vlastnictví Legiosu za hotovou věc, sám Savov svůj vztah ke společnosti popřel.

Příběh lounské vagonky

322 VĚŘITELŮ se přihlásilo do insolvenčního řízení

Složení věřitelského výboru

  • Palm Partners Ltd.

Pohledávka za 550 milionů korun. Společnost má sídlo na Seychelách. Podle některých věřitelů je s bývalým Legiosem propojena. 90 milionů její pohledávky je zajištěno nemovitostmi dlužníka.

  • Cashdirect

Pohledávka za 28,7 milionu korun. Zabývá se správou a vymáháním pohledávek. Pohledávku za bývalým Legiosem koupila od vydavatelství Mladá fronta, a. s., které patří Františku Savovovi.

  • HS Real

Pohledávka za 153 milionů korun. Vznikla na základě úvěru od spořitelního družstva Artesa, které podle policie ovládá František Savov.

Proč chce Všeobecná úvěrová banka konkurz?

  • Legios (dnes HMS – Heavy Machinery Services) nemá podle banky management ani kompletní představenstvo.
  • Neplatí leasing ani povinné závazky vůči státu.
  • Legios podle ní sleduje nepoctivý záměr. Těsně před insolvencí zajistil svůj majetek, změnila sídlo a název. Dlouhodobě firmu vyšetřuje policie.
  • Firma nespolupracuje s insolvenčním správcem ani se znaleckou firmou dosazenou soudem.