Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bang, bang, bang! Pentagon chce traumatizované vojáky léčit on-line komiksem.

Afghánistán

  7:04

Výzkumná agentura DARPA poptává vývojáře on-lineových nástrojů pro tvorbu komiksů, v nichž by se vojáci svěřili s děsy válek.

Americké námořnictvo už svůj komiks má. Jmenuje se The Docs a pojednává o mariňáckých lékařích, kteří se kromě zachraňování životů občas připletou i do přestřelky a musejí zabíjet. foto: © repro komiks The Docs od US Navy, via WiredČeská pozice

Mrtvoly, násilí, zranění, vyhrocené situace, neznámé prostředí. S tím vším se musejí vyrovnávat američtí vojáci, kteří bojovali nejen v Afghánistánu. Třeba seržant Phoebus Lazaridis. V prosinci 2002 byl ve východním Stánu, jak zemi dle vzoru Vietnam Nam zkracují vojáci, na patrole s parašutisty 82. výsadkové divize. V jedné izolované vsi v oblasti Paktíe na ně lidé začali střílet, přičemž vesničané nebyli tálibánci – prostě jen nechtěli, aby Američané s pancéřovanými humvíky vjeli do jejich domovů.

Seržant Lazaridis se z afghánských děsů zkouší vypovídat ve svém komiksuVelitel Američanů si to tak nějak uvědomil a střelbu neopětoval. Zakázal to. Olověné kulky z kalašnikovů bubnovaly na dveře a kapoty vozidel, ale špičkově vyškolení a vyzbrojení vojáci ani tehdy v přímém ohrožení života nevytáhli zbraně... To byl pro 26letého Lazaridise nejneuvěřitelnější zážitek v životě, jenž jej loni – na jeho třetí afghánské misi – přivedl k mladické zálibě kresbě komiksů. Právě v nich se zkušený válečník tvořivě zkouší vyrovnat se svými traumaty, zkušenostmi a viděnými hrůzami, jak uvedl magazín Wired.

Seržant Lazaridis není sám. A metoda typu „vykresli se ze svých děsů“ zaujala i Pentagon. Jeho výzkumná odnož DARPA, o níž ČESKÁ POZICE přinesla detailní pojednání, nedávno vyhlásila nový záměr.

Jmenuje se Online Graphic Novel/Sequential Art Authoring Tools for Therapeutic Storytelling a jeho cílem není nic jiného než vyvinout nástroj, který by vojáky podněcoval k předávání svých zážitků tvořivou interaktivní formou. V podkladech přímo je: pomoci vojákům „vyjádřit své emoce a vzpomínky v grafické novele seriálového druhu“. Přeloženo do nevojáčtiny: v komiksu. Vyhrazeny jsou pro to statisíce dolarů.

Kultura DIY konečně i v armádě

Ne, že by již takové produkty neexistovaly. Vytvářejí je však jen specializovaní autoři – buď výtvarníci nebo vojenští mediální odborníci. Nyní by měly být dostupné všem. Agentura DARPA požaduje vývoj webově založeného softwaru s jednoduchým ovládáním, který by byl „využit k vyprávění příběhů s obrazovým obsahem“.

K dispozici uživatelům budou knihovny obrázků, postaviček, tančíků, zbraní, ikon a šablon. Podobně jako tomu je na webu třeba u kultovních stripů Red Meat, jež si můžete sami naklikat během několika minut.

Stále zajímavější kultura Urob si sám alias Do It Yourself (DIY), která se projevuje v moderní hudbě nebo street artu, by proto měla být vbrzku integrována i do vojenského medicínského systému. Dle psychiatrů a psychologů agentury DARPA totiž vyprávění příběhů přispívá k uvolnění stresu a překonání traumat. Jak však uvádí jeden z diskutérů na blogu Wired: „Úplně nejlepší terapií by bylo přivést všechny ty kluky z války konečně domů.“