Lidovky.cz

Bakala v hledáčku švýcarských úřadů

  15:49
Švýcarské analytiky a detektivy lze již pomalu označit za experty na problematiku české uhlí. Úřady alpské země totiž už několik let vyšetřují podezřelou privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Nyní se začaly zajímat i o pumpování miliard českých korun z Ostravsko-karvinských dolů (OKD).

Zdeněk Bakala při rozhovoru v roce 2014. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Uhlobaron Zdeněk Bakala v České republice vydělal miliardy korun. Navzdory tomu svou zemi americký podnikatel českého původu nemá zrovna v oblibě a podle lidí pohybujících se v jeho okolí ji mnohdy častuje nelichotivým označením „hnusákov“. Vedle Česka do této Bakalovy kategorie nyní může spadnout i jeho oblíbené Švýcarsko, kde na břehu Ženevského jezera žije. O podnikatele a jeho spolupracovníky se totiž začaly zajímat švýcarské orgány prověřující finanční operace spojené s padlou těžební společností OKD.

Zprávu v pondělí 26. června přinesl pořad Reportéři ČT, podle jehož informací cifršpioni ze švýcarského finančního zpravodajství pátrají po dvou tučných transakcích ze srpna roku 2007. Tehdy měly OKD odeslat své mateřské nizozemské společnosti NWR NV, za níž Bakala stál, celkem 7,6 miliardy korun. Prověřuje se podezření ze spáchání trestných činů jako porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku či způsobení úpadku. „Hodnotím to pozitivně. Prověřované transakce se týkají nepochybně operací nejen na území České republiky. Je nežádoucí, aby se to vyšetřilo,“ řekla LN advokátka Hana Marvanová, která v případech týkajících se OKD podala trestní oznámení.

„Pan Bakala je přesvědčen, že vše, co se dělo za jeho akcionářského podílu v OKD, se dělo v souladu se zákonem a se všemi předpisy.“

Švýcaři se letos v březnu obrátili na český Finanční analytický útvar (FAÚ) a požádali jej o informace související s pátráním v rozsáhlém případu OKD. Analytici z FAÚ následně měli kontaktovat české kriminalisty. Ředitel finančních expertů Libor Kazda odmítl případ komentovat. Podle Reportérů ČT se zažehlo i tuzemské vyšetřování, které má na starosti Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, vedené Ivem Ištvanem. Ani jeho úřad nechtěl k ožehavé kauze uvést bližší detaily. „Jsou to věci, které mohou zásadním způsobem ovlivnit výsledek vyšetřování tak, že nebudou spolehlivě zjištěny podstatné skutečnosti. Proto není vhodné se k tomuto dopředu vyjadřovat,“ sdělil České televizi státní zástupce Alexandr Dadam. Vysávání miliard korun z OKD a nejasnost, zda důlní obr Bakala a spol. netunelovali, má nyní prošetřit speciální vyšetřovací tým.

„Pan Bakala je přesvědčen, že vše, co se dělo za jeho akcionářského podílu v OKD, se dělo v souladu se zákonem a se všemi předpisy,“ řekl pro Reportéry ČT Bakalův mediální zástupce Vladimír Bystrov z firmy Bison&Rose.

MUS, Oleo nebo Janoušek

OKD nejsou jedinou tuzemskou kauzou, o kterou se alpští detektivové zajímají. Nejdále své pátrání dovedli v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti, v níž padl nepravomocný rozsudek. Vyslechla si ho skupina uhlobaronů a manažerů Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jacques de Groote. Problém je, že soud ve švýcarské Bellinzoně verdikt vynesl na podzim roku 2013 – od té doby případ ve Švýcarsku stojí. Mezitím se rozběhlo vyšetřování prodeje podílu v Mostecké uhelné i u nás. Byla podána obžaloba a čeká se, na kdy soud nařídí jednání.

Spolupráce česko-švýcarských úřadů probíhá i v jiných kauzách. Například v případu Oleo Chemical, v němž uvázli právníci a podnikatelé v čele s Ivem Rittigem. Švýcarská výpomoc byla nezbytná i při vyšetřování exnáměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka, který měl přikrýt praní špinavých peněz lobbisty Romana Janouška.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.