Lidovky.cz

Bakala může prodávat, boj o byty po OKD ale nekončí

  9:27
Miliardář Zdeněk Bakala a jeho obchodní partneři mohou odprodat více než 40 tisíc bývalých hornických bytů z portfolia po OKD. Bitva o největší soukromý soubor bytových jednotek tím ale nekončí.

Zbytečné demonstrace. Nájemníci bytů OKD se v minulosti (snímek je z roku 2009) několikrát domáhali toho, aby jim je společnost RPG odprodala. Marně. foto: ČTK

Na správní soud se kvůli prodeji bytů po OKD hodlá obrátit společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy. „Zvažujeme podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Situaci ale ještě analyzujeme,“ sdělil LN Krúpa.

Jeho investiční firma je menšinovým vlastníkem skupiny NWR, přes niž Bakala a spol. ovládají jak ostravské doly, tak i společnost RPG Byty, která je předmětem prodeje posvěceného Úřadem na ochranu hospodářské soutěže.

Námitky posílali i nájemníci, kteří rozhodnutí ÚOHS kritizují. Podle nich se nemohl tak rychle se všemi vypořádat a transakci řádně prověřit.

Arca Capital byla také mezi těmi, kdo k ÚOHS podával námitky proti prodeji společnosti RPG Byty do rukou lucemburské společnosti Fondy Bydleni S. à r. l., kterou jistí nadnárodní investiční skupina Round Hill Capital. Ta podle schválené transakce má být manažerem a menšinovým partnerem bez možnosti kontroly.

Námitky posílali i nájemníci, kteří rozhodnutí ÚOHS kritizují. Podle nich se nemohl tak rychle se všemi vypořádat a transakci řádně prověřit. Sdružení nájemníků BYTYOKD. CZ dlouhodobě bojuje proti Bakalovi a jeho partnerům. Dožaduje se splnění příslibu, že byty dostanou nájemníci za netržní cenu, protože i při privatizaci dolů je stát prodal pod cenou.

Privatizaci nyní řeší rovněž soud. Kvůli podezření, že stát při prodeji OKD přišel o 5,7 miliardy korun.

Prodej pozdržte!

Firmu RPG Byty tak dle pravomocného verdiktu antimonopolního úřadu může převzít lucemburská společnost Fondy Bydleni S. à r. l.

Prověřte řádně, kdo skutečně desítky tisíc hornických bytů kupuje, a prodej alespoň pozdržte, než soudy vyřeší trestní kauzu ohledně privatizace Ostravskokarvinských dolů (OKD). To jsou ve zkratce hlavní námitky, které dostal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti prodeji společnosti RPG Byty, jež portfolio 44 tisíc hornických bytů drží, z rukou miliardáře Zdeňka Bakaly a jeho obchodních partnerů. Strážce hospodářské soutěže ale ani ne po dvou měsících na obchod kývl.

Firmu RPG Byty tak dle pravomocného verdiktu antimonopolního úřadu může převzít lucemburská společnost Fondy Bydleni S. à r. l. „Menšinovým partnerem v akviziční struktuře bez možnosti kontroly a manažerem investice je společnost Round Hill Capital LLC, která v České republice zatím nepůsobila,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Stát se soudit nebude

Verdikt přichází na poměry brněnského hlídače hospodářské soutěže rychle. Prodejem se začal zabývat koncem srpna ve zrychleném řízení, které má trvat jen dvacet dní. Lhůtu si prodloužil o měsíc vyžádáním dalších dokumentů. Jak přesně se vypořádal s námitkami, které proti transakci vznesli menšinoví akcionáři, nájemníci, nebo dokonce stát, není zřejmé. To se ukáže až za několik měsíců, až bude zveřejněno písemné rozhodnutí.

Proti se stavěla primárně investiční skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavla Krúpy. Podle ní mohlo dojít k porušení hospodářské soutěže tím, že koncovým vlastníkem i přes podané oznámení úřadu může být společnost Round Hill Capital, která v Evropě už proinvestovala do nemovitostí přes šest miliard dolarů. Arca, která je menšinovým akcionářem NWR, přes niž Bakala a spol. ovládají jak OKD, tak i bytový fond, dle zjištění LN zvažuje rozhodnutí antimonopolního úřadu pohnat před soud. Krúpa v minulosti uvažoval i o trestním oznámení na Bakalu.

Arca, která je menšinovým akcionářem NWR, přes niž Bakala a spol. ovládají jak OKD, tak i bytový fond, dle zjištění LN zvažuje rozhodnutí antimonopolního úřadu pohnat před soud

Námitky do Brna, kde ÚOHS sídlí, poslalo také ministerstvo financí. To se zaštiťovalo hlavně tím, že chce zajistit, aby po transakci zůstalo zajištěno předkupní právo nájemníků na jednotlivé byty, které je zakotveno v privatizační smlouvě z roku 2004. Prodeji celého souboru bytů ale privatizační závazky nebrání. „Nebudeme podnikat právní kroky proti rozhodnutí ÚOHS. Máme za to, že by soud naše podání zamítl. Přece jen řízení u antimonopolního úřadu je primárně určeno soutěžitelům, což ministerstvo financí není,“ sdělil LN Ondřej Landa, náměstek ministra financí, který řídí právní sekci. Nevyloučil ale podporu Krúpovu kroku.

Rozhořčeni prodejem bytů jsou pak především nájemníci, kteří po privatizaci doufali, že získají bydlení za zvýhodněnou cenu. I jejich sdružení BYTYOKD. CZ napadalo transakci u antimonopolního úřadu. „My jsme ÚOHS vysloveně upozornili na to, že má být velmi obezřetný, protože není jasné, kdo je vlastně konečným nabyvatelem toho bytového fondu RPG Byty. Hlavním účelem transakce podle nás může být snaha ukrýt ten majetek, prostě prodat to, zpeněžit ho, a tím znemožnit státu, aby se k majetku v budoucnu dostal,“ uvedl v reakci na úterní rozhodnutí úřadu šéf nájemnického sdružení Roman Macháček.

Trest za škodu 5,7 miliardy?

Naráží tím na fakt, že aktuálně běží soud kvůli privatizaci OKD. Vněm jsou obžalováni znalec Rudolf Doucha, který za společnost VOX Consulting dělal ocenění státního 46procentního podílu v OKD, a Pavel Kuta a Jan Škurek vysocí úředníci z bývalého Fondu národního majetku, který strategickou privatizaci ostravských dolů řídil.

Státní žalobce jim klade za vinu, že svým jednáním způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. To je rozdíl mezi konečnou prodejní cenou 4,1 miliardy korun, které stát inkasoval od majoritního vlastníka OKD společnosti Karbon Invest, a posudkem, jejž si obžaloba nechala aktuálně zpracovat. Ten vyčíslil hodnotu státního podílu v roce 2004 na 9,8 miliardy korun. Mimo jiné na vyšší částku ocenil i bytový fond. Dle prodejního ocenění vycházel jeden byt na 40 tisíc korun. Zatížen byl na pět let předkupním právem nájemníků. Po uplynutí této doby se omezení týká už jen jednotlivých bytů, ne celého souboru.

Přečtěte si i další články o kauze OKD.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.