Lidovky.cz

Babiš rozhoduje o biopalivech, já můžu o hazardu

  9:31
Majitel gigantu Synot Ivo Valenta svým zvolením do Senátu zřejmě neřekl poslední politické slovo. Už čtrnáct let sice žije v Monaku, na Moravě a zejména v její jižní části je i přes skandální minulost populární figurou. Podle informací ČESKÉ POZICE dokonce plánuje vybudovat nový politický projekt. Magnát však v rozhovoru tyto informace bagatelizuje.

Ivo Valenta foto: Richard Cortés, Česká pozice

Majitel loterijního gigantu Synot a zároveň senátor Ivo Valenta hodnotí v rozhovoru pro ČESKOU POZICI politiku vlády i Hradu, hovoří o lobbování za hazard a zamýšlí se nad svou mocí na Slovácku. Popírá, že by do politiky vstoupil kvůli tomu, aby posílil své impérium v zahraničí.

ČESKÁ POZICE: Zvolen jste byl loni v říjnu a zatím jste v Senátu nevystoupil v plénu, nenavrhl zákon a nebyl ani zpravodajem k senátnímu tisku. Co tam zatím vlastně děláte?

VALENTA: Nemám to ještě všechno načtené. Musím pochopit informační toky a procesy. Od podnikání se to velmi liší. Teprve se musím naučit v Senátu pohybovat. To, že jsem ještě nevystupoval, neznamená, že bych s kolegy nediskutoval a nevyjednával podporu při hlasování. Diskutuji o věcech z regionu, líbí se mi práce ve výborech a komisích.

ČESKÁ POZICE: Ve svém programu slibujete vyřešení řady problémů v regionu Slovácka. Hovořil jste ale i o tom, že se zasadíte, aby stát lépe pečoval o seniory. Jak takové věci chcete dosáhnout jako nezařazený senátor?

VALENTA: Hlavně prací v regionu. Senátor je zvolený lidmi v okrsku, takže to nelze postavit tak, že pracovat budete jen v Praze. Samozřejmě jako osamocený senátor jste slabší. Už jsem ale v předchozí odpovědi řekl, že se obklopuji senátory, kteří chtějí napravovat zákony přicházející ze sněmovny. Mým cílem je otevření kanceláře, kde budeme s odborníky konzultovat problémy občanů. Máme za sebou první kroky - lidem jsme oznámili, že mohou čerpat evropské dotace ze zemědělského fondu. Už jsem také slíbil postavení tržnice v Uherském Hradišti, kde se celoročně budou prodávat místní výrobky. Vše směřuje k podpoře drobného podnikání.

„Moravské“ ANO?

ČESKÁ POZICE: Plánujete spojit zmiňované senátory do senátního klubu?

VALENTA: Takové ambice nemám. Mým úkolem je teď rozkoukat se a poznat kolegy z různých klubů, kteří mají podobné názory jako já.

ČESKÁ POZICE: Z několika zdrojů jsem slyšel, že váš senátorský post by mohl být zúročen v rámci nového hnutí. Přemýšlíte třeba o moravské verzi ANO?

Zatím úvahy ani ambice na budování strany či hnutí nemám.

VALENTA: Moravské seskupení by se mi líbilo (smích). Ale vážně. Překvapuje mě tato otázka, kterou nedostávám poprvé. Někdo vypustil příběh, který žije vlastním životem. Někomu možná připadá zvláštní, že nechci být v žádném klubu a obklopuji se spíše odborníky. Zatím úvahy ani ambice na budování strany či hnutí nemám.

ČESKÁ POZICE: Nespolupracujete ani s bývalým hejtmanem za ODS Liborem Lukášem? Údajně právě on má být jedním z těch, kdo by měli struktury nového projektu připravovat.

VALENTA: Pana Lukáše beru jako odborníka v dopravě, který zná komunální politiku. Má spoustu kontaktů, konzultujeme spoustu věcí. Je jedním z řady, se kterým se radím.

ČESKÁ POZICE: Prostor pro nový projekt tu je, vezmeme-li v potaz, že pravicové strany ODS a TOP 09 se preferenčně pohybují mezi šesti a deseti procenty. Máte ambice, peníze a kontakty. Vyklizený prostor vás neláká?

VALENTA: Možná s tím vaším nápadem budu pracovat.

Vydržet v politice

ČESKÁ POZICE: Na vodě tyto úvahy nejsou. Kromě zákulisních spekulací tu je například vaše kandidatura za Stranu soukromníků, se kterou spolupracujete.

VALENTA: K této straně mám blízko, neboť ji zakládal můj otec. S lidmi ze strany komunikuji. Budu s nimi konzultovat problematiku živnostníků a malých podnikatelů. Na tyto skupiny cílím a chci jim pomoct.

ČESKÁ POZICE: Sponzorské nakopnutí Strany soukromníků nechystáte?

Pan Okamura dal na Zlínsku lidem velkou naději svým zvolením. Pak je ale odkopnul a přešel do sněmovny.

VALENTA: Nepatří mi a nejsem jejím členem. Strana žije vlastním životem a je na ní, jakého úkolu se zhostí. Slušelo by jí, kdyby byla více vidět a více reprezentovala živnostníky. Tím, že jsem za soukromníky kandidoval, vstoupila strana alespoň do větší povědomosti. Mám informace, že se do ní hlásí hodně nových členů. Pomáhat jim budou, ale přímé členství zatím neplánuji.

ČESKÁ POZICE: Říká se, že historicky jste měl blízko k ODS a exministru vnitra Ivanu Langerovi, zejména v období předsednictví a Topolánkovy vlády. Je to pravda?

VALENTA: Není. Potkali jsme se spolu pouze jednou.

ČESKÁ POZICE: Podnikatel v cestovním ruchu Václav Fischer v roce 1999 drtivě zvítězil už v prvním kole voleb do Senátu. Z politiky ale po třech letech odešel. Tomio Okamurav Senátu vydržel pouhý rok, po svém zvolení vybudoval nové hnutí a dostal se do sněmovny. Jaký model senátorství a naložení s popularitou je vám bližší?

VALENTA: Ani jeden. Pan Okamura dal na Zlínsku lidem velkou naději svým zvolením. Pak je ale odkopnul a přešel do sněmovny. Takový příklad si brát nehodlám. Mně role senátora vyhovuje. Není to dennodenní práce politika, který musí neustále hledat kompromis a dohody. Senátoři jsou více svobodní, mohu komunikovat se všemi.

Za nitky netahám

ČESKÁ POZICE: Hitem posledních let je vstup bohatých podnikatelů do politiky. Andrej Babiš postavil hnutí ANO mimo jiné na svém podniku. Vlastní mediální skupinu MAFRA. Vám sílu dává mimo jiné firma Synot, v Hradišti vydáváte deník Dobrý den s kurýrem. Je pro vás Babišův politický příběh inspirací?

VALENTA: Pan Babiš rozhodil hnutí po celé republice. To já nechci. Kandidoval jsem jiným způsobem – volili mě lidé kvůli tomu, že region znám. Ne že zde tahám za nitky. Synot se navíc umí rozdělit – podporujeme charitu, sport. Silně tady investujeme. Nikoliv za účelem okamžitého zisku nebo vyvedení peněz. Když postavíte hotel, návratnost investice je tak 30 let.

ČESKÁ POZICE: Považujete se za hlavní figuru, která drží otěže na Uherskohradišťsku? Jste znám vazbami na čelní politiky či představitele bezpečnostních složek. Slyšel jsem, že například před loňskými senátními volbami nejdříve jednotliví kandidáti vašeho obvodu sondovali, zda by vám jejich kandidatura nevadila…

Stalo se mi třeba, že za mnou někdo zvenčí přišel a říká: „Ty to tady máš obklíčený.“ Ve skutečnosti to tak není.

VALENTA: Toto bych zcela odmítl, není to pravda. Vznikly jen takové chiméry. Spíše se s lidmi potkávám ve vinných sklepech a na místních slavnostech. Souhlasím, že jsem asi vnímaný jako vlivná osoba, ale fakticky tomu tak není. Nikdy jsem od města nepotřeboval žádné zakázky. Není důvod za mnou chodit a ptát se mě, zda někdo může kandidovat. Stalo se mi třeba, že za mnou někdo zvenčí přišel a říká: „Ty to tady máš obklíčený.“ Ve skutečnosti to tak není. Vždyť posledních čtrnáct let žiju v Monaku. Mohu říct, že teď mám větší vliv než předtím. Lidé nemají obavu se potkat, setkávají se se mnou jako se senátorem.

ČESKÁ POZICE: Než jste se stal senátorem, sliboval jste, že nebude lobbovat za hazard. V lednu jste se ale začal coby senátor vymezovat proti záměru ministerstva financí regulovat hazard. Proč jste svůj slib porušil?

VALENTA: Vzal jsem si příklad z „vašeho“ pana ministra financí, který také není ve střetu zájmů. Přestože se rozhoduje o zákonech o biopalivech či lesích. Jestliže on není ve střetu, určitě nejsem ani já. Mé názory jsou dlouhodobě známy a každý o nich ví. Zadek do kouta nedávám, nebudu měnit názory. Mám stovky dopisů a návštěv od strojírenských firem vyrábějících ty bedny, od hospodských, majitelů baráků a provozovatelů heren, které regulace citelně poškodí. Budu regulaci kritizovat stejně jako každou jinou regulatorní normu - registrační pokladny nebo zákaz kouření. Třeba se tímto tempem dočkáme momentu, kdy si budeme moct dát v hospodě jenom tři piva, protože to čtvrté už by bylo nezdravé. Takové zákony nepatří do svobodného života.

Svět politického byznysu

ČESKÁ POZICE: V portfoliu Synotu figuruje i bezpečnostní a detektivní společnost Gan. Tím se zase podobáte trochu Vítu Bártovi, který měl ABL a využíval její činnosti i v politice. Nestane se z Ganu taková druhá ABL?

VALENTA: Ale vůbec. Společnost Gan máme kvůli tomu, že potřebujeme mít vzhledem k vlastnictví hotelů, heren a restaurací jakousi soukromou policii. Monitorujeme asi 900 objektů. Mimochodem tím přispíváme v regionu ke snižování kriminality. Gan nikdy nešel přes okres, působíme jen na Slovácku.

ČESKÁ POZICE: Jaký je váš vztah k politicko-byznysovému světu hlavního města?

Praze jsem se vyhýbal. Je to svět ve světě. Na druhou stranu vím, že Prahu nelze obejít. Je to zvláštní město a bude mi chvilku trvat, než ji pochopím.

VALENTA: Praze jsem se vyhýbal. Je to svět ve světě. Na druhou stranu vím, že Prahu nelze obejít - o to víc v současnosti, kdy dojíždím do Senátu. Praha je zvláštní a bude mi chvilku trvat, než ji pochopím.

ČESKÁ POZICE: Potkal jste se někdy s lidmi jako Ivo Rittig, Marek Dalík, Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek?

VALENTA: Ne, nikdy. Prahu jsem nepotřeboval. Ani oni mě nekontaktovali. Dělám jiný byznys. Nebyl důvod se nad něčím potkávat. Můžete mi věřit, nebo ne, o některých jménech jsem se postupně dozvídal až v novinách - třeba Hrdlička a spol. Nezajímají mě.

ČESKÁ POZICE: S pražským právníkem a vlivným lobbistou Miroslavem Janstou se ale znáte dobře. Byl jste mu nedávno popřát k narozeninám.

VALENTA: S ním ano.

Babiš není dobrý ministr

ČESKÁ POZICE: Sobotkova vláda je ve funkci přesně rok. Jak hodnotíte její činnost?

VALENTA: Na můj vkus vypouští strašně moc regulací a omezení. To je věc, která se mně ani řadě malých firem a živnostníkům nelíbí. Přitom tito menší tvoří páteř ekonomiky. Nelíbí se mi, že tato vláda předjímá, že každý z živnostníků je podvodník a chce ukrást daně.

ČESKÁ POZICE: Překvapuje vás to vzhledem k tomu, že ministrem financí je druhý nejbohatší Čech a jeden z největších zaměstnavatelů v republice Andrej Babiš?

Když šel pan ministr do voleb, říkal, že daně nezvýší. On je sice nezvyšuje na úrovni základní daně, ale zvyšuje například nepřímé daně.

VALENTA: Moc. Když šel pan ministr do voleb, říkal, že nebude zvyšovat daně. On je sice nezvyšuje na úrovni základní daně, ale zvyšuje například nepřímé daně - některé regulatorní věci a opatření, které podnikání ženou do nových povinností. To stojí firmy další peníze. Třeba že každý měsíc musíte hlásit faktury, což je hloupost, která nutí firmy přijmout například další účetní. Ale nejen to. Zákaz kouření omezuje naši svobodu, navíc ničí třeba majitele hospod.

ČESKÁ POZICE: Jde o běžný trend na Západě. Ušetříte tím na zdravotnictví.

VALENTA: Ne ne. Lidé nebudou kouřit v hospodě, ale různě na dvorcích, kde budou i popíjet. Možná to zmizí z očí, odehrávat se to však bude stejně. Jediný, kdo na to doplatí, bude hospodský, kterému lidi přestanou pít pivo v hospodě.

ČESKÁ POZICE: Babiše tedy nehodnotíte jako dobrého ministra financí?

VALENTA: Ne.

Se Zemanem spokojenost

ČESKÁ POZICE: Dalším malým výročím jsou dva roky Miloše Zemana na Pražském hradě. Jste s ním spokojený?

VALENTA: Je to pracovitý prezident. Oceňuji, že vozí podnikatele po světě při svých zahraničních cestách.

ČESKÁ POZICE: Pozval vás na nějaký zahraniční výjezd? Přijal byste?

Prezidentův zdravotní stav je špatný, přesto se zvedne a jede. To je super.

VALENTA: Zatím jsem s ním nikde nebyl, řešíme si zahraničí sami. Kdyby nás pozvali, využil bych toho – už jen kvůli tomu, že bych poznal zajímavé lidi. My ale neděláme strojírenství a neuzavíráme tak velké „dealy“, pro které bychom potřebovali přímluvy prezidenta. Možná snad jen oblast IT, ve kterém vyvíjíme různé start-upy. Prezidentův zdravotní stav je špatný, přesto se zvedne a jede. To je super.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte Zemanovo přivírání očí nad kauzami kancléře Vratislava Mynáře a jeho neschopností získat bezpečnostní prověrku?

VALENTA: Jeho kauzy jdou mimo mě. Pan Mynář je Zemanův člověk. Jestli se domnívá, že je vše o. k., pak je to v pořádku. Já ve firmě takové věci rovněž řeším – když lidem věřím, stojím za nimi a podržím je. Je to jeho tým a není třeba na něho vyvíjet zvenčí tlak.

ČESKÁ POZICE: Znáte se s Mynářem, který pochází z Osvětiman?

VALENTA: Určitě, známe se. Víme o sobě, několikrát jsme se potkali. Třeba i na akcích na Hradě.

Aféry k fotbalu patří

ČESKÁ POZICE: Můžete vyloučit, že jste se stal senátorem i kvůli tomu, abyste získal prestiž a vážnost pro efektivnější dobývání zahraničních trhů – krátce po volbách vaše firma oznámila vstup na španělský loterijní trh?

VALENTA: To by mně přece vůbec nepomohlo. Byl bych směšný, kdybych někam přišel a řekl: „Dobrý den, já jsem senátor.“ Mně nejvíc v zahraničí pomáhá fakt, že jsme sponzorem naší první ligy. Mým úkolem je vyhledávat v zahraničí nové příležitosti.

ČESKÁ POZICE: Před lety vám patřil klub 1. FC Synot (dnes 1. FC Slovácko). Fotbalová liga dnes nese jméno vaší firmy. Jaké máte vztahy s šéfem tuzemské kopané Miroslavem Peltou?

Aféry jsou všude. Jen u nás je to možná citlivěji vnímáno. Ve Francii nebo Itálii je to daleko ostřejší. Je to dobře, aspoň je nějaká sranda.

VALENTA: Máme velmi dobré vztahy se všemi. Chystám se na rozhovory jak s lidmi z fotbalu, tak z olympijského výboru. V Senátu jsem se stal místopředsedou podvýboru pro sport. Zajímá mě zákon o sportu a jeho financování. Budeme s klukama hovořit, zajímají mě jejich názory.

ČESKÁ POZICE: Neškodí lize spor kolem takzvané Křetínského kabely mezi Spartou a Plzní? Nekazí to i jméno vaší společnosti?

VALENTA: Neřeším to. Patří to k fotbalu a konkurenci.

ČESKÁ POZICE: Takové věci ale fanoušky znechucují.

VALENTA: Je to všude. Jen u nás je to možná citlivěji vnímáno. Ve Francii nebo Itálii je to daleko ostřejší. Je to dobře, aspoň je nějaká sranda.

ČESKÁ POZICE: A byla taková sranda i korupční „kapříkovská“ kauza, kvůli které jste byl odsouzen?

VALENTA: Je to historie, která je za námi. Koukám se dopředu. Už bych se k tomu nevracel.

ČESKÁ POZICE: V poslední době dochází k návratu starých známých. Ivan Horník se vrátil na Žižkov, bývalý šéf fotbalového svazu František Chvalovský nedávno v rozhovoru pro deník Sport oznámil, že by rád pomohl Slavii…

VALENTA: Když někdo udělá průšvih v jiném oboru, je blbost dát někomu doživotní dištanc. Dejme šanci lidem vrátit se. Chvalovský by Slavii pomohl, fotbalu vždycky rozuměl. Rozumy starších jsou dnes potřeba, mladí dravci se potřebují se zkušenějšími propojit. My starší máme zkušenosti, oni „drive“.

Odsouzený „král hazardu“

  • Ivo Valenta (58) se narodil v moravsko-slezské obci Čeladná.
  • Vyučil se kuchařem a posléze vystudoval střední hotelovou školu. Před rokem 1989 pracoval v tehdejším západním Německu v hospodě.
  • V roce 1991 s otcem a bratrem zakládá loterijní holding Synot.
  • V letech 2003 a 2004 se Valenta coby majitel klubu 1. FC Synot namočil do úplatkářské kauzy. Od soudu dostal podmínku. Dnes je společnost Synot hlavním sponzorem první fotbalové ligy.
  • V říjnu 2014 se v obvodu Uherské Hradiště stává senátorem.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.