Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babiš jako Mussolini a Schwarzenberg jako demagog

  22:10

Neměla by se po přirovnání Babiše k Mussolinimu ozvat občanská elita a říci, že takto argumentovat ve slušné společnosti nelze?

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Hospodářské noviny připodobnil Andreje Babiše k Benitu Mussolinimu. Dle předsedy TOP 09 je pojí demagogie, populismus a vůdcovství.

Pro přesnost citujme inkriminovanou pasáž rozhovoru:

Schwarzenberg: Demokratické povědomí tu ještě není moc vyvinuté. Děláme stejné chyby jako v Itálii nebo v Německu ve 30. letech, v době hospodářské krize, propadáme hnutím, která jsou určená vůdcem, nikoli programem nebo politikou.

HN: Srovnáváte Babiše s Mussolinim nebo Hitlerem?

Schwarzenberg: S Hitlerem ne, ale s Mussolinim proč ne. Kdyby Benito Mussolini zemřel v roce 1936, platil by za nejúspěšnějšího politika země. Tehdy v Evropě nastoupila všude hnutí, která slibovala, že nebudou jako politické strany a dají zemi do pořádku. Vždycky jsou to stejné populistické slogany, demagogie a postavení na osobě vůdce.

V politickém jazyce má metafora či paralela své legitimní místo, otázkou je vždy ale její dopad. Podobná expresivní historická srovnání nemají povětšinou přesnou výpovědní hodnotu, jen zkreslují a neúměrně banalizují veřejnou debatu. Nebo se snad Schwarzenberg domnívá, že Babiš hodlá mimo jiné vyvražďovat třeba habešské civilisty? Tak by se totiž dalo oponovat ve stejně nepřesném duchu.

Schwarzenberg svým přirovnáním padá přesně na tu úroveň, kterou kritizuje – výrok je historicky neobhajitelný a svou podbízivostí demagogický (demagogie = využívání zkreslených zjednodušených argumentů, působících zejména na city a předsudky, k ovlivňování jednotlivců a skupin – tak alespoň praví slovník).

Ze Schwazenbergova vyjádření ovšem vyplývá několikero poznatků:

  • Předně: ač člověk vůbec nemusí planout láskou k Andreji Babišovi, srovnání s italským diktátorem je chucpe. Schwarzenberg v expresivních výrocích ale jen navazuje na svou vlastní tradici. Výrok o Mussolinim je totiž stejně chucpe, jako když tentýž Schwarzenberg před časem opět zcela absurdně srovnal Miloše Zemana s Klementem Gottwaldem a Adolfem Hitlerem. Zajímavé je, že Schwarzenbergovi hrubá a bezmyšlenkovitá argumentace ad hominem bez potíží prochází. Dokážeme si ale představit opak? Dokážeme si představit, jak by dopadl takový Miloš Zeman, kdyby Schwarzenberga připodobnil ke Klementu Gottwaldovi nebo Adolfu Hitlerovi? Kolik vztyčených prostředníčků by plulo po Vltavě?
  • Pak je to přiznané argumentační zoufalství – k argumentaci ad hominem se řečník uchyluje, nedokáže-li s úspěchem argumentovat věcně. Nedokážu o škodlivosti oponentových tvrzení veřejnost přesvědčit v diskusi, tak to zkusím jinak: zdiskredituji oponenta. Je to poslední východisko, jak se dostat z kouta. Rétorická technika je to prastará, nicméně Schwarzenberg ji použil dost dryáčnicky.
  • A v posledku je to strach – v TOP 09 musí vládnout extrémní obava z volebního výsledku, pokud je pár dnů před volbami politický rival označen za Mussoliniho. Takové přirovnání je navíc o to pikantnější, když je to právě Schwarzenberg, který vytýká Babišovi, že hnutí ANO je stranou jednoho muže – při vědomí, že klíčovým předpokladem jakéhokoli úspěchu TOP 09 u voličů je důkladné schování Miroslava Kalouska a kampaň vystavěná právě na jednom muži, nikom jiném než Karlu Schwarzenbergovi. Jsou-li si TOP 09 a ANO v něčem podobné jako vejce vejci, pak je to právě tak trochu kultické uctívání jednoho muže…  

A ještě poznámka obecnějšího druhu: Karla Schwarzenberga obdivuje a podporuje značná část české elity, jak jsme mohli vidět i v nedávné prezidentské kampani. Předpokládám, že tato část elity je zvyklá diskutovat, argumentovat, třeba se i do krve hádat o tisíci a jedné věci. O věcech se ale lze hádat jen za naplnění jedné podmínky: nesmíte své soupeře z diskuze vylučovat, a priori je označit za nehodné sebe sama, ostrakizovat je. Onálepkováním Babiše učinil Karel Schwarzenberg pravý opak, vyloučil ho – cožpak se lze bavit s Mussolinim?

Možná je proto vhodný čas, aby se Schwarzenbergovi podporovatelé ozvali (pokud jsou podporovateli, nikoli klakou) v zájmu zachování slušnosti a noblesy, tedy vlastností, které podle nich Karel Schwarzenberg ztělesňuje. Nebo si máme zvykat, že je slušné a noblesní svého protivníka, byť ho máme rádi sebeméně, tu přirovnat k Mussolinimu, tu ke Gottwaldovi?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!