Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ba ne, tahle krize neskončila

  14:22

Výměny dvou ministrů neodstranily hlubinné příčiny nestability vládní koalice, záminkou k příští koaliční válce proto může být cokoli.

Odchodem ministra dopravy Víta Bárty (VV, vpravo) z vlády a Radka Johna (VV, uprostřed) z funkce ministra vnitra pro premiéra Petra Nečase (ODS) vládní krize skončila pouze formálně. foto: ČTKČeská pozice

Prezident Václav Klaus doufá, že vládní krize, která dle něho všechny poškodila, jmenováním nových ministrů skončila. Vyjádřil se tak ve čtvrtek poté, co po deseti dnech vyčkávání, jímž krizi prodlužoval, přijal rezignaci ministra dopravy a faktického vůdce Věcí veřejných (VV) Víta Bárty. A vyhověl také deset dní staré žádosti premiéra Petra Nečase (ODS) o odvolání ministra vnitra a předsedy VV Radka Johna. Ministr školství Josef Dobeš (VV) zatím ve funkci zůstává, byť premiér Nečas na jeho odvolání též lpěl.

Za Dobeše se však během pondělní K12 u premiéra přimluvil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Elegantní diplomatický kousek! Nečas nemusel před veřejností uhnout od závazku, že všichni exponenti Bártovy bezpečnostní agentury ABL, tedy i Dobeš, musejí z vlády ven. Pouze vyhověl knížeti! VV poté uhájily alespoň jedno ministerstvo ze tří a pro Johna, takto stále místopředsedu vlády, získaly funkci koordinátora boje proti korupci. Vizuálně unikly debaklu, jenž by znamenal, že by uražené VV musely z koalice odejít, čímž na K12 vyhrožovaly. Však také kulantně přestaly hned trvat na odchodu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a zemědělství Ivana Fuksy (ODS) z vlády.

Personální problémy

Jmenováním nových ministrů skončila však vládní krize toliko formálně. Proč? Začněme u personálií. Z vnitra v závěsu za Johnem sice odchází náměstek Michal Moroz, původem z bezpečnostní agentury spolupracující s ABL, ale John už naznačil, že by si ho mohl vzít do svého nového úřadu vicepremiéra pro boj proti korupci. Nový ministr dopravy Radek Šmerda byl až dosud náměstkem odstoupivšího Víta Bárty, s nímž se však chce dál radit.

Pozor. Poslanecký klub VV se krátce po dohodě K12 usnesl, že podpora „véček“ Nečasovu kabinetu je podmínečná.

Mimochodem Bárta si usmyslil, že se očistí a pak do vlády vrátí. To mu sice Nečas nemůže a priori upřít, ale jistě si to vroucně nepřeje. Nečasova potíž je v tom, že Bárta bude mít nadále „dlouhé prsty“ a bude slyšen a viděn i jen jako řadový poslanec. „DeABLizace“ státní správy bude tudíž dlouhý proces, jak správně předpokládá premiér Nečas.

Navíc by se mohl snadno zadrhnout, kdyby si v květnu „véčkaři“ zvolili předsedou právě Bártu. Příklady táhnou! Miroslav Kalousek coby předseda KDU-ČSL také nebyl členem vlády, a přesto dokázal svou stranu přesměrovat proti koaliční ČSSD a „zasloužit se“ o svržení jejího premiéra Stanislava Grosse.

Podmínečná podpora

Pozor však nejen na Bártu! Poslanecký klub VV se krátce po dohodě K12 usnesl, že podpora „véček“ Nečasovu kabinetu je podmínečná. Premiér má prý čas do konce června, aby zajistil shodu na důchodové a zdravotní reformě, restrukturoval vládu a vytvořil pro vicepremiéra Johna úřad pro boj proti korupci. Pak se VV rozhodnou, zda pro příslušné zákony, s nimiž vláda hodlá spojit žádost sněmovně o vyslovení důvěry, zvednou ruku, anebo nikoli.

Druhá varianta by znamenala odchod VV do opozice, z níž by mohly, ale nemusely podpořit reformní zákony předkládané pak už jen menšinovou vládou složenou z ODS a TOP 09. „Vydírací potenciál“ nekoaličních VV by výrazně vzrostl. To je ostatně důvod, pro který Nečas chtěl po loňských volbách a chce stále mít „véčka“ ve vládě, byť za to platí infiltrací VV–ABL do státního aparátu. Co se nejrizikovějšího resortu – vnitra – týče, jeho nový šéf, bývalý špičkový policista Jan Kubice, je mužem pevných zásad a názorů a politiky prý pohrdá.

Vládní krize fakticky neskončila, protože nevyústila v odpovědi na podstatné otázky

Leč soudě z takzvané Kubiceho zprávy, kterou čtyři dny před volbami 2006 předal poslancům branného a bezpečnostního výboru a jež, domnívá se nejen ČSSD, ovlivnila výsledek voleb, nejspíš není osobou politicky neutrální. Stabilizovat resort vnitra bude proto pro Kubiceho obtížné, zejména kdyby partajní „boje o vnitro“ měly i 20 let po demokratickém převratu pokračovat.

Nevyřešené otázky

Vraťme se však k vládní krizi. Ta fakticky neskončila, protože nevyústila v odpovědi na podstatné otázky. První se týká stability stran vládní koalice. Jako jednotná strana vstupovala do koaliční krize TOP 09 a zatím jí bez problémů prošla. Pravý opak však platí o VV a o ODS. „Véčka“ byla a jsou nadále nesourodou, nespolehlivou strukturou, jejíž politické chování nelze předvídat. Jen taková „strana“ si mohla do čela poslaneckého klubu postavit mladou slečnu, která pracovala na jejím rozštěpení. Skončilo už toto štěpení vyloučením Kristýny Kočí z VV, anebo bude pokračovat a Věci veřejné budou dál ohrožovat stabilitu vlády?

Navíc, pokud by se potvrdilo, že frakční činnost provozovala Kočí s vědomím či pomocí šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře a že v Nečasově straně, jak se vyjádřil prezident Klaus, existuje „tluchořovská klika“, která chce dojednaný koaliční smír zvrátit, vyhrotila by se vleklá vnitřní krize v ODS. Jakým způsobem a jak dlouho by jí asi odolávala, pakliže v kramflecích nikoli právě pevnému premiéru Nečasovi podráží nohy sám prezident Klaus? Ten hraje vlastní hru s cílem zajistit si v české politice uplatnění i poté, co odejde z Hradu, jež Nečasovu vládu oslabuje.

Několik personálních výměn tedy neodstranilo hlubinné příčiny nestability vládní koalice. Záminkou k příští koaliční válce proto může být cokoli. Alexandr Vondra, Josef Dobeš a další kandidáti na odchod z vlády, zdravotnická a důchodová reforma či jiná konfliktní témata, jež přirozeně život přinese.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!