Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Australská ekonomika šlape

USA

  12:27

Zemi se daří. Zužitkovala geografickou výhodu, ale zároveň politici provedli nezbytné změny, připomíná šéf Světové banky Robert Zoellick.

Svět se posunul do nové a ještě nebezpečnější fáze ekonomické nejistoty kvůli evropské dluhové krizi, která je mnohem horší než ekonomické problémy USA, zvěstoval ze svého australského turné šéf Světové banky Robert Zoellick. Nicméně nějaké konstruktivní řešení nenabízí. Jeho návštěva nejmenšího kontinentu však zároveň připomněla, že existují i tací, kteří současné turbulence na globálních trzích zvládají. Třeba právě země, která Zoellicka minulý týden hostila – Austrálie.

V minulých několika týdnech jsme se z problematického a mnoharychlostního oživení vrátili do další etapy krize, říká prezident jedné z nejvlivnějších světových ekonomických institucí. Zároveň připomněl, že rozvíjející se země a pár dalších včetně Austrálie mají na rozdíl od většiny rozvinutých dobrý hospodářský růst.

Proč se daří právě Austrálii? Podle Zoellicka je příčinou dlouhodobá zkušenost Australanů s asijskými trhy (tahoun současného hospodářského růstu) daná samozřejmě i geografickou blízkostí, výrazná integrace země s asijskou ekonomikou kombinovaná s úzkou vazbou na USA, „z čehož Austrálie dokáže vytěžit maximum“. A rovněž správná opatření politiků.

Australská vláda dokonce plánuje, že by mohl příští rozpočet skončit v plusu

„Domnívám se, že Austrálie je v mnohem lepší pozici než ostatní rozvinuté státy. Částečně proto, že se v zemi provedly zásadní strukturální změny, které se měly udělat všude, a dnes má dluh pouze ve výši sedm procent HDP. Austrálie pokračuje v otevřené obchodní politice a využívá svoji pozici v regionu Asie a Pacifiku,“ řekl Zoellick v neděli v rozhovoru pro Radio Australia.

V podobném duchu hovoří i nedělní tiskové sdělení australského vicepremiéra Wayna Swana. Ekonomické základy země jsou silné a lze prý sebevědomě hledět do budoucnosti. Swan zmínil – s odkazem na zprávu Mezinárodního měnového fondu – nízký veřejný dluh a nezaměstnanost (5,1 procenta v červenci)  a masivní investice ze zahraničí. Především z Číny, ale i menších asijských tygrů, kde roste poptávka po australském nerostném bohatství. Prospěch z asijského zbohatnutí by měl mít i australský turistický ruch, poskytovatelé vzdělání a výrobci luxusního zboží.

Australská vláda dokonce plánuje přebytek příštího rozpočtu, i když centrální banka tyto odhady v poslední době – s ohledem na novou globální krizi – poněkud mírní. A snížila očekávaný růst HDP v tomto roce na dvě a v příštím na 4,5 procenta.

Navzdory tomu v současné době určitě platí, že „Austrálie je místo, kde můžete souběžně hrát tolik globálních lig, kolik dokážete“, jak řekl Robert Zoellick pro deník The Australian.