Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Audit české vědy? Hodně dobré analýzy, méně návodů.

  12:45

Ministerstvo školství zveřejnilo kompletní audit české vědy ve formátu PDF. Dojde tisícistránkový manuál využití, nebo jen tak zapadne?

Nejcitovanějšími českými vědci v zahraničí jsou fyzikové, kteří například pracují i na experimentu ATLAS v ženevském CERNu. Společenští vědci za nimi značně pokulhávají, na samotný chvost patří v bibliometrii čeští právníci. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Kolosální, oficiální a užitečný audit české vědy je tu. Pořídila jej respektovaná společnost Technopolis a stát za ni vydal 38 milionů korun bez daně. Pakliže se ČESKÁ POZICE ve středu večer tázala, jak tento složitý anglický tisícistránkový fascikl o devíti dílech představí ministr školství Josef Dobeš (VV), tázali jsme se zbytečně. Dobeš je bohužel dle tiskového odboru nemocný a na dnešní prezentaci ho musel zastoupit náměstek Ivan Wilhelm...

Hlavní výtky auditorů směřují k řízení české vědyPopřejme panu ministrovi brzké uzdravení. Stejně jako českému výzkumu, který není úplně v optimální kondici, byť reformní snahy míří dle garantky auditu Jitky Moravcové správným směrem. „Za posledních deset let se citovanost našich prací zvýšila šestkrát,“ řekla profesorka Moravcová agentuře ČTK na téma zvyšující se kvality vědeckých textů, jimž ale až příliš často vévodí fyzikové, chemikové či lékaři. Společenští vědci jsou na chvostu tabulek.

Jak jsme již uvedli, hlavní výtky auditorů směřují k řízení české vědy a ztrátě veřejné důvěry ve vědní politiku. Některé hlasy, třeba podnikatele Zbyňka Frolíka, že se na půdě vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) vedly především bitvy o peníze mezi zástupci Akademie věd, univerzitami a průmyslem, dostaly nyní písemné potvrzení. Rada se stala příliš mocnou, jakýmsi „kvazi-ministerstvem vědy“, míní auditoři, kteří se též podivují nad zvláštním postavením Akademie věd ve státním rozpočtu.

Technopolis Group nachystala věru zajímavé čtení. Na první pohled jde o pečlivou, neodfláknutou analytickou práci, byť se proslýchá, že původní zpráva měla být k české vědě mnohem kritičtější, ale ostří se včas obrousila. Nakolik je to pravda, nakolik drb, nevíme.

Tisíc stran na webu k pročtení

„Bohužel se mi zdá, že jsme se za 40 milionů dozvěděli jen to, co už dávno víme, ale vlivové skupiny si to nechtějí připustit. A nepřipustí si to ani teď. Analýz je v auditu hodně, ale nastíněných řešení znatelně méně,“ řekl zdroj ČESKÉ POZICE po prvotním pročtení auditu, který již ministerstvo školství kompletně zveřejnilo ve formátu PDF.

Příkladem budiž auditorské výtky ke složení vládní RVVI. Nemají tam prý převažovat vrcholní zástupci jednotlivých skupin, ale nestranní odborníci.

„To je tak krásná rada! Ale jak to v Česku udělat? Každý, kdo o výzkumu, vývoji nebo inovacích něco ví, je prostě spjat buď s akademií, univerzitou nebo nějakým firemním zájmem. Nevím, jak z toho ven,“ říká další odborník na financování vědy a výzkumu.

Jedno řešení se naskýtá: sestavení vládní výzkumné rady z respektovaných odborníků a vědců, nikolik však stěžejních osobností zmíněných mocenských skupin. Řešení složité hádanky, k němuž se jistě brzy vysloví kdekdo, je na premiérovi Petru Nečasovi, jenž má do konce října přijít se jmenným seznamem členů. Najít v Česku konsensus, toť složitý rébus. I pro akademiky.