Lidovky.cz

Assange má šanci být v Austrálii zvolen do Senátu

USA

  22:00

Lídr strany WikiLeaks Party možná uspěje z exilu. Mimořádné podpoře se těší zejména u voličů mladších 30 let.

Paradox Juliana Assange: bojovník za svobodné zveřejňování informací jako bojovník proti – svobodnému zveřejňování informací. foto: © ReutersČeská pozice

Zakladatel organizace WikiLeaks Julian Assange, který vede přes Skype volební kampaň do australského Senátu ze svého útočiště uvnitř ekvádorské ambasády v Londýně, hýří sebevědomím. „Podle průzkumů preferencí máme šanci získat 25 a 28 procent hlasů; a 40 procent mezi lidmi pod třicet,“ sdělil Assange australské televizní stanici SBS.

Assange je jedním ze šesti kandidátů, které strana Wikileaks Party vysílá do boje o senátní křeslo; kandiduje ve státě Victoria. Ve volbách 14. září má díky své celosvětové publicitě největší šanci uspět právě fyzicky nepřítomný lídr. Dalším paradoxem je, že strana, jež se profiluje odporem vůči vládě USA, si na pomoc s kampaní najala bývalé člena volebního štábu Baracka Obamy.

Díky poměrnému volebnímu systému voleb do australské horní komory stačí „třetí“ straně k zisku senátního křesla dostat okolo 15 procent hlasů (za labouristy a koalicí konzervativních liberálů s agrární Národní stranou). Pakliže by se Assangovi skutečně podařilo ve volbách uspět, zkomplikovalo by se podle některých analytiků americké úsilí o jeho dopadení: Už by nebyl pouze jedincem, který vyzradil čtvrt milionu tajných amerických dokumentů, nýbrž zvoleným zástupcem australského lidu.

Ačkoli je Assange proslulý svým antiamerikanismem, svou nedůvěrou ke státu se WikiLeaks Party vyčleňuje z běžné levice. Volebním manažerem strany je například Greg Barns, někdejší spolupracovník pravicového premiéra Johna Howarda, který se hlásí libertariánství včetně principu laissez faire v ekonomických otázkách.

WikiLeaks Party se bude o „alternativní“ hlasy přetahovat nejen s australskými zelenými, kteří se v posledních letech etablovali jako hlavní „třetí“ strana, ale také s ideologicky spřízněnými piráty.  Assange v roce 2010 jednal s piráty ve Švédsku o možnosti umístění stránek WikiLeaks na jejich důkladně zabezpečených serverech; právě tehdy se měl dopustit sexuálních deliktů, kvůli nimž Stockholm žádá jeho vydání z Británie. „Kdyby Assange kandidoval za piráty, skýtalo by to patrně výhody pro oba, ale nakonec by se to téměř jistě ukázalo jako neproveditelné: Assange zkrátka není týmový hráč,“ uvažuje australský komentátor Guy Rundle.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.