Lidovky.cz

Asijské oblečení špiní české řeky

Evropa

  20:43

Greenpeace objevila jedovaté chemikálie v oblečení 14 světových značek. A to i v České republice.

Greenpeace se v minulosti podařilo přesvědčit řadu světových firem, aby se zbavily nebezpečných látek. Bude Adidas následovat? foto: ©greenpeaceČeská pozice

Organizace Greenpeace tento týden zveřejnila studii Špinavé prádlo II, která odhaluje souvislosti mezi znečištěním řek a textilním průmyslem. Aktivisté objevili přítomnost jedovatých chemikálií v oblečení 14 světoznámých oděvních značek včetně Nike, Adidas, Puma, H&M, Abercrombie & Fitch, a Lacoste. Jedovaté oblečení bylo zakoupeno dokonce i v České republice. ČESKÉ POZICI to potvrdil vedoucí kampaně Greenpeace Jan Freidinger.

V 52 ze 78 testovaných produktů, vyrobených především v Asii, analýza renomované nezávislé laboratoře našla jedovaté látky. V tričkách, bundách, kalhotách, spodním prádle a látkových botách ústav odhalil zejména přítomnost takzvaných nonylfenolethoxylátů (NPE).

V 52 ze 78 testovaných produktů, vyrobených především v Asii, analýza aboratoře odhalila jedovaté látky.

„Nonylfenolethoxyláty se při výrobě textilu používají k čištění a následně se rozkládají na nonylfenol, tedy toxickou látku, která narušuje funkci hormonů. Tyto chemikálie jsou v Evropské unii zakázané,“ vysvětlil v rozhovoru Freidinger. Nonylfenol je toxický pro vodní prostředí a hromadí se v potravním řetězci. Nebezpečný je již ve velmi nízkých koncentracích. NPE se mohou při praní oblečení uvolňovat a dostávat do řek, kde se rozloží na zmíněnou toxickou látku, kterou nezlikvidují ani čističky odpadních vod.

„Vloni jsme varovali, že na základě dostupných dat ministerstva životního prostředí je patrné, že tyto jedovaté látky stále unikají i do českých řek, kam se dostávají přes čističky. Inspekci životního prostředí jsme navíc upozornili, že provozovatelé čističek neplní svou zákonnou povinnost a nehlásí úniky takových látek do Integrovaného registru znečištění,“ uvedl Freidinger.

Zatím nejsou k dispozici žádné jasné informace, co je zdrojem úniků jedů v Česku. Studie Špinavé prádlo II teď však jednu z možných příčin naznačuje.

Labské pátrání

„Greenpeace se proto nyní zaměří na analýzu úniku zmíněných látek z oblečení do vody při praní a zároveň v rámci zářijové Detox Tour, inspekční plavby po Labi, budeme analyzovat vodu a sedimenty ve velkých aglomeracích a u čistíren odpadních vod právě na přítomnost NPE a nonylfenolu, “ doplnil programový ředitel Greenpeace Michal Komárek.

Detox Tour, kterou spoluorganizuje expert Freidinger, odstartuje 5. září. Greenpeace se v rámci ní potřetí ve své dvacetileté historii v České republice vypraví na inspekční cestu po Labi. Během více než desetidenní plavby účastníci ve svých nafukovacích člunech navštíví většinu problematických míst na této řece a odeberou vzorky vody a sedimentů u potencionálních zdrojů znečištění.

Studie Špinavé prádlo II je pokračováním globální kampaně Detox, v jejímž průběhu už na požadavky Greenpeace přistoupila přední světová oděvní firma Nike a třetí největší sportovní značka Puma. Obě společnosti se veřejně zavázaly, že do roku 2020 eliminují veškeré vypouštění nebezpečných chemikálií z celého životního cyklu svých výrobků i ve svém dodavatelském řetězci. Koncern Nike mimo to oficiálně přislíbil, že využije svůj vliv, znalosti a zkušenosti k tomu, aby došlo k očištění celého oděvního průmyslu od toxických látek. „Co se Adidasu týče, tak obecně proklamuje, že požadavky Greenpeace jsou správné. Nicméně zatím se k jejich naplnění nezavázal,“ informoval v e-mailu ČESKOU POZICI Freidinger.

Kampaň DETOX zažila svůj prozatímní vrchol v sobotu 23. července, kdy se přes 600 dobrovolníků přidalo k aktivistům a před obchody Nike a Adidas v deseti zemích se vysvlékli z oblečení zmíněných značek a vytvořili tak světový rekord ve striptýzu. Nechybělo ani vystoupení před českým Nike Store v Praze na Příkopech.

Greenpeace se v posledních letech podařilo přesvědčit už více světových firem k tomu, aby se zbavily nebezpečných látek. Současné snažení se například do značné míry podobá kampani Green My Apple, kterou aktivisté vedli před několika lety v rámci globální kampaně za ozelenění elektroprůmyslu. Tehdy koncern Apple přestal při výrobě svých počítačů používat mnohé toxické látky. Společnost Coca Cola  ve svých automatech pod nátlakem Greenpeace zase ukončila používání chladicích plynů, které ničí klima, a potravinářská firma Nestlé zastavila odběry palmového oleje z oblasti devastovaných deštných pralesů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.