Lidovky.cz

Argumenty proti Bradáčové neobstojí

  8:09

Výtky ministryně spravedlnosti na adresu vrchní pražské žalobkyně zavánějí politickým revanšem.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Kamaryt MichalČeská pozice

KOMENTÁŘ Martina Shabu / Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová je od počátku týdne znovu na tapetě. V pondělním vydání časopisu Týden se objevila spekulace, že by mohla být ze své funkce dokonce odvolána. Kriticky se k její práci vyjádřila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Výsledky paní doktorky Bradáčové opravdu zatím nejsou zřetelné. Na tak bombastický nástup, jakým vstoupila do funkce, jsou skutečně nepatrné,“ uvedla pro Týden Benešová.

Zajímavé. Ještě počátkem srpna Benešová, jež byla v letech 1999 až 2005 nejvyšší žalobkyní, k práci Bradáčové výtky neměla. V televizním pořadu Interview ČT24 na otázku, zda je spokojena s prací vrchních státních zástupců Ivo Ištvana v Olomouci a Lenky Bradáčové v Praze, odpověděla: „Tak zatím jsem nezaznamenala žádná negativa.“

Už v úterý odpoledne Benešová množící se spekulace o odvolání Bradáčové dementovala. „Slova, která jsem řekla, jen popisují můj názor na stav vrchního státního zastupitelství,“ dodala. Přesto je její názorová pirueta pozoruhodná. Spíše než objektivní zhodnocení práce to totiž dle informací ČESKÉ POZICE zavání vyřizováním starých účtů.

Mladí nezdraví

Ministryně Benešová Bradáčové vyčetla, že se zastupitelství zmítá v dusné pracovní atmosféře, která pramení z nedůvěry vedení k déle sloužícím a zkušeným státním zástupcům. „Dává jim to nevybíravým způsobem najevo a obklopuje se výhradně mladými stážisty, zpravidla členy Unie státních zástupců, kteří ji uznávají a nikdy nekritizují,“ dodala Benešová s tím, že mladí žalobci starší kolegy ani nezdraví.

Benešová míní, že zastupitelství se zmítá v dusné pracovní atmosféře, která pramení z nedůvěry vedení k déle sloužícím a zkušeným státním zástupcům

Co se týká názorů Marie Benešové na věk státních zástupců, ČESKÁ POZICE získala materiál pro poradu spolupracovníků prezidenta Zemana, jež se uskutečnila v květnu na zámku v Lánech. Připravila jej právě Benešová jakožto prezidentova poradkyně pro oblast justice a spravedlnosti.

„Možnost vykonávat funkci státního zástupce do 70 let považuji za neodpovídající potřebám doby, kdy je třeba uvolňovat místa mladším a pružnějším specialistům. V roce 2000 jsem navrhovala hranici pro odchod z funkce 65 let, což neprošlo, ale např. situace na VSZ Praha přímo po takové možnosti snížené věkové hranice pro odchod do důchodu volá s ohledem na věkový průměr tamních státních zástupců. Ti navíc dlouhodobě marodí a blokují tak možnost omladit strukturu VSZ Praha,“ stojí v materiálu.

V podobném duchu hovořila Benešová i v již zmíněném Interview ČT24: „Doktorka Bradáčová to určitě nemá na tom VSZ v Praze jednoduché, protože tam má poměrně starší státní zástupce. Tam je také potřeba uvažovat nad změnou do budoucna, jak omladit ten sbor státních zástupců a dostat do řešení těchto závažných kauz mladší ročníky.“

Připomeňme, že před příchodem Bradáčové bylo zastupitelství v éře Vlastimila Rampuly (nyní advokáta podnikatele Ivo Rittiga) a Libora Grygárka překřtěno na Vrchní pražské zametačství. Pokud tedy žalobkyně Bradáčová mění státní zástupce a dává příležitost mladým talentům, lze to chápat i v tomto kontextu. O to bizarněji vyznívá výtka Marie Benešové.

Jak je to s těmi výsledky?

Dále není ministryně spokojena s výsledky práce Bradáčové. Z čeho vycházela, nevíme. Bradáčová naopak výčet svých úspěchů detailně popsala. Jenže její odpověď se do článku Týdne paradoxně nedostala. Korespondence mezi žalobkyní a redakcí časopisu se nicméně den po jeho publikování objevila na stránkách pražského VSZ. Bradáčová na otázku, na jaké pracovní úspěchy na VSZ je pyšná, uvedla:

  • byla zahájena trestní stíhání v mnoha korupčních kauzách se škodou v řádech stamilionů korun včetně nesprávného hospodaření v pražském dopravním podniku či ve zbrojních zakázkách,
  • podřízení pracují na 100 závažných trestních kauzách,
  • změnila se struktura úřadu
  • a byly nastaveny efektivnější vztahy k podřízeným krajským státním zastupitelstvím.

Benešová by měla vědět, že připravit trestní kauzu, která sahá do nejvyšších pater politiky a byznysu, není projektem na pár měsíců

Na hodnocení práce Lenky Bradáčové je z podstaty její práce ještě brzy. Coby bývalá nejvyšší státní zástupkyně by Marie Benešová měla vědět, že připravit trestní kauzu, která sahá do nejvyšších pater politiky a byznysu, aby obstála před soudem, není projektem na pár měsíců. Bradáčová usedla do funkce loni v létě. Kromě desítek komplikovaných případů z minulosti se musela vypořádat se složitou personální situací ve vlastním úřadu i v protikorupční policii. Bylo by férovější Bradáčovou kritizovat napřesrok, případně za případný přehmat. Ví Marie Benešová o nějakém?

Fouká ze severních Čech?

Jak si tedy vysvětlit, že se ministryně Benešová do vrchní státní zástupkyně pustila? V justičních kruzích se hovoří o tom, že obě dámy se jednoduše nemusí proto, že Benešová po nástupu Rusnokova kabinetu stáhla z projednávání ve sněmovně novelu zákona o státním zastupitelství, kterou Bradáčová coby prezidentka Unie státních zástupců spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem několik let připravovala.

Existuje však ještě další vysvětlení. Souvisí s dřívějším působením Bradáčové coby náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem. Tam se proslavila, když rozkryla korupční síť okolo tehdejšího ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze, která parazitovala na evropských dotacích rozdělovaných ROP Severozápad. Tím se dostala do přímého konfliktu s krajskými politiky dvou stran, ODS a ČSSD, kteří dotační systém v rámci velké koalice v Ústeckém kraji, několik let řídili. Z Bradáčové se stala persona non grata, ať už se jedná o lidi z ČSSD či ODS.

Není proto bez zajímavosti zmínit, že ministryně Benešová, ačkoli je původem ze středních Čech, kandiduje za ČSSD právě v Ústeckém kraji. Má tam dobré kontakty ze své předchozí praxe. Její advokátní kancelář například s Ústeckým krajem, který vedla hejtmanka ČSSD Jana Vaňhová, loni uzavřela smlouvu na právní služby do výše 1,5 milionu korun. Benešovou, tehdy místopředsedkyni ČSSD, za to kritizoval bývalý předseda strany a šéf NS-LEV 21 Jiří Paroubek. Benešová se bránila, že její kancelář byla vybrána v tendru.

Dle zjištění Reportérů ČT Advokátní kancelář Benešová, Beránek, Bláha zastupovala hejtmanství u soudu v žalobách proti lidem, kteří vedení Ústeckého kraje kritizovali kvůli finančním machinacím v rozvojových programech. Šlo například o senátorku Alenu Dernerovou, která upozornila na předražené nákupy přístrojů pro Krajskou zdravotní, či o Leo Steinera, bývalého zaměstnance dotačního úřadu ROP Severozápad, jenž zase přišel na soustavné porušování pravidel při rozdělování unijních peněz.

A konečně nezapomeňme na ještě jednu linku vedoucí do Ústí. Klíčovým spolupracovníkem Benešové je Daniel Volák – první náměstek ministryně, šéf justiční sekce ministerstva a bývalý starosta Litvínova v rámci velké koalice ODS a ČSSD. Ten do sněmovny kandiduje rovněž v Ústeckém kraji, a to coby čtyřka za ODS. Designovaná ministryně Benešová týden před nástupem do ministerské pozice uvedla, že si Voláka v úřadu ponechá. A možná souvislost s Bradáčovou? Volákova žena Naďa je okresní státní zástupkyní v Mostě a právě s její prací nebyl spokojen bývalý nadřízený Bradáčové a krajský státní zástupce z Ústí nad Labem Jan Jakovec. Za údajné odborné pochybení na ni dokonce podal kárnou žalobu.

Nepřátelé na všech frontách

Nehledě na Ústí je jisté, že Bradáčová, která příchodem do Prahy pocuchala vlivové sítě politiků, politických podnikatelů a představitelů justice, si naštvala mnoho těžkých figur. Její lidé dozorují stovku třaskavých kauz, jež se možná brzy dostanou před soud. Lidé jako Ivo Rittig či Marek Dalík a jejich spojenci v politice proto mají mnoho důvodů vrchní pražskou žalobkyni upřímně nenávidět.

Po příchodu do Prahy si Bradáčová naštvala mnoho opravdu těžkých figur

Nedosti na tom. Mnoho nepřátel si Bradáčová nadělala též v policii, a to když se na jaře dostala do sporu se šéfem protikorupčního útvaru Tomášem Martincem, v jehož důsledku tento policejní důstojník z funkce odešel.

Ani po prázdninách tedy napětí v okolí Bradáčové nepolevilo, a to aktuálně díky výroku Marie Benešové. Pokud by však byla vrchní žalobkyně odvolána kvůli tomu, že je hodnocena nehledě na fakta, že se nezdraví její podřízení na chodbách a že dělá věci, které ministryně spravedlnosti sama doporučuje na poradě s prezidentem, pak už o Česku nelze mluvit ani jako o banánové republice.

Nejlepší obranou by bylo dotáhnout před soud některé z nejzávažnějších a veřejností nejsledovanějších případů. Jedině to udělá z Bradáčové těžce odvolatelnou postavu. K tomu jí schází několik měsíců usilovné práce. Třeba ještě do konce roku padnou návrhy na obžalobu v některých z nejsledovanějších afér, například kolem pražského dopravního podniku či v kauze pandurů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.