Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Applácký šroubek, který se stal hitem

  10:37

Vtipálci ze Švédska odhalili naivní důvěřivost internetových uživatelů.

Abraham Lincoln kdysi řekl, že problémem informací na internetu je, že se dá jen stěží ověřit jejich pravdivost... Přesto většinu z toho, co dennodenně na síti sítí čteme, bereme za bernou minci. Když to někdo napsal, tak to přeci musí být pravda, ne? Nemusí! Tento týden se o tom přesvědčili fanoušci společnosti Apple. Lépe řečeno, přesvědčila je švédská firma Day4, která si jednoduše vymyslela novou appláckou součástku a udělala z ní během několika málo hodin internetový hit.

„Řekli jsme si, že Apple je největší společnost na světě, takže jednu podpásovku snese. Navíc je komunita kolem koncernu Apple velmi aktivní, zejména v období před očekávaným uvedením nějakého nového produktu na trh,“ píší Švédové na svém blogu. Apple má co nevidět představit pátou generaci chytrého telefonu iPhone, a tak mlýny melou na plné obrátky. Internet zaplavily spekulace o tom, jak by nový telefon z kalifornské dílny mohl vypadat, co by všechno měl umět, jaký revoluční materiál bude použit a podobně.

Stránka Cnet.com drbům kolem nové „pětky“ dokonce věnovala vlastní sekci.   

Dobře promyšlený vtip

A tak se vtipálci ze švédské designérské společnosti Day4 rozhodli, že si z internetové populace trochu utáhnou. Jednoho srpnového odpoledne prostřednictvím běžného 3D programu navrhli šroubek. Velmi zvláštní a na první pohled nepraktický šroubek se značně atypickým druhem drážky. Fotografii fiktivní součástky zveřejnili společně s textem „Kamarád nedávno udělal fotku v ovocnářské firmě. Zřejmě si vyrábějí i vlastní šroubky.“ na síti pro sdílení nejrůznějších článků, blogů a zpráv Reddit a čekali, co se bude dít.

Podle Day4 90 procent čtenářů pohádce o novém šroubu uvěřilo a jejich počet narůstal, čím víc se zpráva vzdalovala od původního zdroje

Číhání netrvalo ani dvanáct hodin. Jako první si novinky všiml oblíbený blog Cult of Mac. Přinesl zprávu o tom, že Apple s největší pravděpodobností pracuje na asymetrickém šroubku, jenž má navždy zabránit majitelům appláckých produktů podívat se na vnitřnosti iVěcí. Vše, jak psal blog, je zatím samozřejmě „top secret“. Článek Cult of Mac spustil mediální smršť. Jen několik hodin po jeho zveřejnění v kyberprostoru snad neexistoval web, který by se žhavou novinku z Cupertina nezabýval.

Tématu se chytly třeba i weby Yahoo, Wired, MacWorld či Huffington Post. Uživatelé na Twitteru aktivně diskutovali o tom, co vše by nová součástka mohla znamenat pro budoucnost společnosti. Na YouTube vznikla videa, která se tématem zabývají, a diskuze přeskočila i na sociální sítě Facebook a Google+. Britská verze Wired dokonce udělala rozhovor se specialistou na opravu iPhonů a zakladatelem společnosti iFixit Kylem Wiensem. Ten blogu sice řekl, že nevěří, že by Apple něco podobného začal vyrábět, nicméně podotkl, že možné je vše.

Zadáte-li dnes do Googlu magická tři slova „asymmetric, screw, Apple“, vyhledávač vám vyplivne na 300 tisíc výsledků

Jedno měly blogy a zpravodajské weby, které o nové „vychytávce“ psaly, společné: své čtenáře upozornily na skutečnost, že se může jednat o žvást, informaci zatím nikdo nepotvrdil, a jak známe Apple, ani nepotvrdí. Přesto novináři důkladně analyzovali, co by revoluční součástka mohla pro budoucnost společnosti znamenat, a zda se díky ní konečně naplní vytoužená vize Steva Jobse o produktech, v nichž se kromě něj a sira Jonathana Ivea už nikdo nikdy nebude rýpat.

Jenže zatímco se novináři dohadovali, jestli se jedná o fámu, či nikoliv, čtenáři měli jasno. Podle Day4 90 procent z nich pohádce o novém šroubu prostě uvěřilo a jejich počet narůstal, čím víc se zpráva vzdalovala od původního zdroje. Svědčí o tom i rozzuřené komentáře čtenářů:

  • „Apple by měl do svých přístrojů zabudovat mikrovýbušninu, která zničí telefon a utrhne uživateli, jenž se pokusí přístroj otevřít, prsty.“
  • „Prosím ne! Pokud něco takového opravdu začnou vyrábět, tak jsme všichni v háji.“

„Nelíbí se nám, jak v dnešní době konzumujeme informace,“ píše na svém blogu parta z Day4 a ptá se: „Co z toho, co každý den pochytíme na internetu, je ve skutečnosti vlastně pravda?“ Překvapivě rozhodně události komentuje i zmíněný Huffington Post: „Jestli nás tento experiment něco naučil, tak možná to, že bychom neměli věřit ničemu, co kdy slyšíme a čteme.“ Nezbývá než zjistit, co si o celé věci myslí Abraham Lincoln.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...