Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Anonymous napadli výrobce bezpilotních letounů

Evropa

  11:39

Staneme se oběťmi paradoxu falešně pozitivních výsledků, budeme-li pod kontrolou inteligentního sledovacího systému INDECT?

Stoupenci decentralizovaného kyberprostorového hnutí Anonymous o víkendu zaútočili na předního výrobce malých bezpilotních letounů Alpha Unmanned Aerial Vehicles. Během minulé soboty standardní obsah webu firmy nahradilo prohlášení „hacktivistů“. Hackeři v něm mimo jiné konstatují, že je zabezpečení dálkového ovládání letounů nedostatečné a společnosti by se tak snadno mohlo stát, že jim pár UAV (unmanned aerial vehicle) zmizí. Stránky výrobce, který dle tvrzení Anonymous spolupracuje se CIA, jsou i v pondělí mimo provoz.

Útokem hnutí Anonymous protestuje zejména proti projektu INDECT, což je inteligentní sledovací systém, jehož výzkum a vývoj od roku 2009 financuje Evropská unie. Cílem projektu je automaticky detekovat hrozby trestných činů a abnormálního chování prostřednictvím bezpilotních letounů, velkého počtu kamerových systémů, dolováním dat z informací získaných z veřejného internetu, a to za pomoci nejrůznějších systémů umělé inteligence.

INDECT by dle informací Anonymous měl být poprvé otestován během letošní olympiády v Londýně. Průzkumné letouny prý budou monitorovat a analyzovat chování návštěvníků na stadionech. Cílem je zabránit zločinu ještě před tím, než k němu vůbec dojde. Dle Anonymous INDECT zásadním způsobem ohrožuje demokracii včetně práva na soukromí. „Základní svobody nám nikdo nedal, museli jsme si je vydobýt. Nedopusťte, aby nám je orwellovská společnost vzala,“ varuje hlas ve videu k Operaci INDECT. Na projektu INDECT se mimochodem podílí i Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, konkrétně její Katedra telekomunikační techniky.

Na bezpečnostních systémech takového rozsahu jako INDECT není nejdůležitější, jak fungují, ale jak mohou selhat. Takové systémy mají za úkol chytat teroristy a možná časem i nějaké chytí. Potíž je však v tom, že v orwellovské síti uvíznou především nevinní. V matematice existuje jev, kterému se říká paradox falešně pozitivních výsledků. Kdyby na milion lidí vycházel jeden terorista a existoval systém, který ho s 99procentní přesností odhalí, stále by to ještě znamenalo, že musíte zatknout 9999 nevinných lidí.

S testem, který je z 99 procent přesný, tedy dosáhnete výsledků, jež jsou z 99,99 procenta „nepřesné“. Co je nakonec více zneklidňující? Skutečnost, že by se bezpilotní letouny dostaly do rukou všelijakých hackerů anebo pravděpodobnost, že zůstanou tam, kde právě jsou?

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.