Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Anonymous jako spojenci USA proti Severní Koreji?

USA

  14:49

Hackerské huntí Anonymous proslulo útoky na západní vlády a korporace. Nyní míří na Pchjongjang, kdežto holubičí Pentagon zařazuje zpátečku.

Aktivisté z hutí Anonymus zahájili iniciativu „Operace svobodná Korea,“ v jejímž rámci požadují odstoupení severokorejského komunistického vůdce Kim Čong-una a nastolení demokracie v zemi. Mezi další požadavky patří upuštění od jaderného programu a všeobecné zpřístupnění necenzurovaného internetu občanům KLDR.

Hackeři prý získali 15 tisíc hesel k hlavnímu severokorejskému serveru Uriminzokkiri.com. „Nejprve vám smažeme data, potom smažeme vaši vykutálenou diktátorskou vládu,“ hrozí hackeři, kteří se zároveň distancovali od USA a místo toho se jednoduše prohlašují za bojovníky za svobodu.

Z vazeb na americkou vládu by snad hnutí Anonymous mohli podezřívat právě jen od světa odříznutí vládci Severní Koreje. Informace o Anonymous začaly do světových médií pronikat v souvislosti s operací „Odplata“, jež spočívala hackerském hájení serveru WikiLeaks, který se dostal do křížku se zákonem i kvůli vyzrazování tajných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu.  

Vedle webů Pentagonu, Bílého domu, FBI a amerického ministerstva spravedlnosti se terčem kyberanarchistů staly také vládní weby Izraele či Velké Británie. Hnutí Anonymous mělo také těsné vazby na protikapitalistickou iniciativu Occupy Wall Street. O činnosti hnutí Anonymous vyšly pochvalné komentáře například v anglicko-jazyčné verzi panarabského „protiimperialistického“ zpravodajského serveru Al Jazeera.

Angažmá hnutí Anonymous proti KLDR na téže straně fronty jako Washington je tudíž pozoruhodné. Jenže zatímco kyberanarchisté vyrukovali s ultimativním požadavkem na změnu režimu a vývoz demokracie na sever od 38. rovnoběžky, Pentagon už se eskalace napětí na Korejském poloostrově vylekal.

Pentagon se přepočítal

V uplynulém měsíci vyslala americká armáda k hranicím KLDR opakovaně útočná letadla k záměrné demonstraci síly. Podle newyorského listu The Wall Street Journal postupovala podle předem vypracovaného „herního plánu,“ který se naplňoval souběžně s pravidelnými každoročními manévry s jihokorejskou armádou.

Smyslem okázale veřejných přeletů stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52 prý bylo ubezpečit novou jestřábí vládu v Soulu o spolehlivosti amerického spojenectví a odvrátit ji od pokušení samostatně vojensky reagovat na nejnovější vlnu severokorejských provokací.

Součástí načrtnutého „herního plánu“ naopak není nynější přesun protiraketového štítu na tichomořský ostrov Guam. Podle Pentagonu se jedná o čistě obranné opatření z důvodu rostoucí nevyzpytatelnosti severokorejských hrozeb. Tím mělo být i vyslání dvou protiraketových torpédoborců do oblasti západního Pacifiku. Poté co americké námořnictvo informaci o jejich vyplutí neprozřetelně potvrdilo médiím, zalekl se prý Pentagon, že Pchjongjangem vnímaná demonstrace síly už záměry původního „herního plánu“ překročila. V následujících dnech se proto prý od Washingtonu očekává snaha o deeskalaci napětí.

Kyberanarchisté z hnutí Anonymous však mají jiné plány. Než budou ochotni si připustit, že z pohledu KLDR jsou podvratnými pěšáky téhož dekadentního Západu, jako jejich vládní a korporátní fackovací panáci, začnou už třeba ze Severní Koreje létat rakety. 

Autor: