Lidovky.cz

Annanův plán II pro Sýrii: Opět odsouzen k nezdaru

  7:54

Bývalý šéf OSN navrhuje přechodnou vlády národní jednoty, pod jejíž taktovkou by se v zemi odehrávaly politické změny.

foto: © REUTERSČeská pozice

Těžko se to píše, ale z Kofiho Annana se stává komická figurka vláčená v syrské otázce z jedné strany západními státy a z druhé především Ruskem. A Bašárovi Asadovi, o jehož Sýrii snad jde především, nestojí někdejší respektovaný šéf OSN ani za cvrnknutí. Proč také? Annan v uplynulých dnech přišel s novým plánem, jak vyřešit občanskou válku v Sýrii, když jeho první pokus zcela zkrachoval. Bohužel i ten čerstvý je nejspíš dopředu odsouzený k nezdaru, přestože přizvaní hosté jsou o něm ochotní debatovat v sobotu 30. června v Ženevě.

Podle aktuální Annanovy ideje se by měly politické změny v Sýrii odehrávat pod taktovkou přechodné „vlády národní jednoty“, která by byla jakýmsi „neutrálním pozadím“ plánované přeměny konfliktem sužované země. S takto obecným návrhem souhlasí Rusko i další mocnosti a možná by kývnul i Asad, kdyby se ho na to někdo ptal. Annan však trvá na tom, že uzavřená dohoda musí být nezvratná a změny a jejich časový harmonogram jasně definované a určené. Už to může být problém.

Proč plán nevyjde

Další problém hned následuje. Prozatímní kabinet by podle západních diplomatů měl být složený ze zástupců opozice i současné Asadovy vlády, ale nikdo z jejích členů by neměl „oslabovat její důvěryhodnost“. A tím bychom mohli skončit. Jak asi bude důvěryhodný jakýkoli člen současné loutkové Asadovy vlády pro syrskou opozici, a jak bude jakýkoli zástupce opozice důvěryhodný pro Asada a jeho režim? Kdyby se stal zázrak a tito adepti se navzájem zdůvěryhodnili, musejí totéž prokázat rovněž vůči například Západu či Rusku.

A ještě jeden problém. Ti ze Západu předpokládají, že se Bašár Asad na formování této vlády podílet nebude, přestože taková podmínka od Annana nezazněla. Ponechme stranou, jak toho chtějí dosáhnout. A vnímá to stejně i Moskva, Asadův hlavní spojenec a zbrojitel? Vždyť Rusové celkem konzistentně trvají na tom, že o budoucnosti syrského prezidenta musejí rozhodnout Syřané sami, nikoli tlak zvenčí. Je však i zřejmé, že zachování ruských zájmů v Sýrii má pro Kreml vyěší cenu než Asad osobně.

Jak asi důvěryhodný bude jakýkoli člen současné loutkové Asadovy vlády pro syrskou opozici, a jak bude jakýkoli zástupce opozice důvěryhodný pro Asada a jeho režim?  

Nelze opominout ani to, že návrh Kofiho Annana má v Ženevě projednávat pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy i Rusko a Čína, což je jistý pokrok, a také regionální mocnosti Turecko, Irák, Kuvajt a Katar, přičemž pozvaní nejsou ani syrská opozice, ani zástupci Asadova režimu. A proč chybí další důležití aktéři, jako je Írán a Saúdská Arábie, bez jejichž podpory není šance cokoli ohledně Sýrie vyřešit? USA na jednání nechtěly zástupce Teheránu, pro který je Asad nejdůležitějším spojencem v arabském světě. S tím Annan ještě před týdnem nepočítal. Jako ústupek Rusku a na truc Američanům pak diplomaticky vynechal z ženevských rozhovorů Saúdskou Arábii, která pro změnu nejvíc zásobuje zbraněmi rebely.

Válka drtí diplomacii

Připomeňme, že šestibodový mírový plán, jejž dojednal Annan jako zmocněnec OSN a Ligy arabských států a se kterým dokonce oficiálně souhlasila syrská vláda, zcela zkrachoval. Dohodnuté příměří se v dubnu, po roce krvavých bojů, vůbec nekonalo a pozorovatelé OSN dohlížející na „konec násilí“ museli v následujících týdnech ze Sýrie v zájmu vlastního bezpečí odjet.

Bašár Asad prohlašuje, že jeho země je ve válce, mrtvých už je podle odhadů OSN od března 2011 nejméně deset tisíc. Boje mezi rebely a vládními jednotkami neustávají, spíše jsou ještě intenzivnější. Viz útok na provládní televizi jižně od Damašku, střety v Homsu a dalších městech, a v neposlední řadě násilí na předměstí Damašku, dle aktivistů nejhorší od začátku konfliktu.

Za této situace se ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v Ženevě „těší na intenzivní komunikaci s ministry zahraničí“. A šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, jež také přijede do Ženevy? Ta vyjádřila „velkou naději, že když se zúčastněné strany dohodnou na Annanově cestovní mapě politických změn v Sýrii, mohl by to být zlomový okamžik jinak velmi tragických okolností, jež ohrožují syrský lid“.

Dělají si legraci? Chudák Kofi Annan. Chudák syrský lid. Bašár Asad může být stále v klidu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.