Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ani moderní léčba lupénky není stoprocentní

  13:02
Moderní biologická léčba lupénky zlevnila, všespasitelná však zdaleka není; zhruba u patnácti procent pacientů s touto nemocí nezabere. Navíc se nasazuje jen tam, kde selhaly ostatní metody. Z dvou set tisíc lidí, kteří lupénkou trpí, je na této terapii okolo jedné tisícovky pacientů. Zbytek se léčí jinak, často velice draze.

Nemocnice (ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Je to milenka na celý život. Odchází, ale vždycky se vrátí,“ vypráví o své nemoci pacientka Hana. Trpí lupénkou neboli psoriázou, chorobou, která v tuzemsku sužuje kolem dvou set tisíc lidí. Nejčastěji se objevuje mezi patnácti a třiceti lety.

Dobrou zprávou pro pacienty je, že jich více může dosáhnout na moderní léčbu biologickými preparáty. V posledním roce začala cena těchto medikamentů klesat díky nástupu jejich kopií (takzvaných biosimilars). Ceny klesají o patnáct procent.

„Průměrné roční náklady na biologickou léčbu pro jednoho klienta činí 287 tisíc korun.“

„Průměrné roční náklady na biologickou léčbu pro jednoho klienta činí 287 tisíc korun,“ upřesňuje náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Petr Honěk. Aktuálně je na této terapii kolem tisícovky pacientů.

„Jde o zánětlivé systémové a chronické onemocnění kůže, které může vést i k postižení kloubů, metabolickému syndromu, kardiovaskulárním onemocněním či cukrovce,“ popisuje předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger.

Nemoc v žádném případě není nakažlivá. Vedlejšími důsledky choroby bývají deprese či úzkosti. „Je to onemocnění na celý život. Správně léčený pacient může být téměř bez příznaků,“ zdůrazňuje Arenberger.

Většina se léčí jinak

Navzdory klesající ceně je moderní terapie nasazována jen lidem, u nichž selhaly ostatní, mnohem levnější metody.

„Musí jít o postupující onemocnění, pacient má zároveň postiženu minimálně desetinu těla a jeho kvalita života je závažně ovlivněna,“ upřesňuje profesor Petr Arenberger. Nicméně ani biologická léčba není spásou pro všechny. Zhruba 15 procentům pacientů nezabere.

Ve střední intenzitě psoriázy již nastupuje systémová léčba preparáty, které působí na imunitní systém pacienta.

Lehčí formy nemoci se v první fázi léčí různými mastmi. Ustupuje se přitom od častého používání přípravků s kortikosteroidy, které jsou provázeny řadou nežádoucích účinků. Nyní se aplikují jen krátkodobě.

Ve střední intenzitě psoriázy již nastupuje systémová léčba preparáty, které působí na imunitní systém pacienta. I tyto léky jsou však provázeny závažnými následky, mohou například poškodit ledviny. Proto je lékaři střídají se speciální fototerapií.

Někteří lékaři si chválí i kosmetické přípravky Dr. Michaels. „Jsou účinné v léčbě chronicky stacionární formy lupénky, která tvoří až 95 procent všech klinických variant tohoto onemocnění,“ uvádí například profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Bezpečné, ale příliš přírodní

Hlavní výhodou těchto výrobků je jejich bezpečnost: jsou složeny z čistě přírodních látek, neobsahují obávané kortikosteroidy a mohou je používat i děti a těhotné ženy.

„Řada Dr. Michaels zlepšuje stav kůže u dětí s lupénkou a u některých pacientů dochází i k dlouhodobému vymizení ložisek onemocnění,“ potvrzuje primářka Dermatologického oddělení pro děti Fakultní nemocnice Motol Štěpánka Čapková. Výrobky Dr. Michaels úspěšně zaúčinkovaly u 80 procent dětských pacientů. Za vhodný doplněk léčby je považuje i profesor Arenberger.

Přípravky vyvinul australský lékař Michael Tirant, který se od roku 1982 na své klinice specializuje právě na léčbu lupénky.

Hlavní nevýhodou výrobků je ale jejich cena - jedna sada čisticího krému, gelu a tělového oleje vychází na částku kolem 2200 korun.

Hlavní nevýhodou výrobků je ale jejich cena - jedna sada čisticího krému, gelu a tělového oleje vychází na částku kolem 2200 korun. „Alespoň částečná úhrada z veřejného zdravotního pojištění by pomohla řadě nemocných problém lupénky řešit,“ přimlouvá se ve svém vyjádření profesorka Hercogová.

Na přípravky lze nyní získat jen příspěvek 500 korun ročně od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra v rámci jejího preventivního Programu lupénka. Aby dostaly pravidelnou úhradu ze zdravotního pojištění, musely by získat například registraci jako léčivo. „Jenže přípravek má mnoho komponent na přírodní bázi, takže nelze zajistit zcela konstantní složení, jako je tomu u léků,“ vysvětluje šéfka firmy Frankl Pharma Jutka Kovácsová, která do Česka kosmetiku dováží.

Pacienti často ztratí práci

Naneštěstí pro pacienty již před časem vymizel z evropské, potažmo české legislativy pojem „léčebná kosmetika“. „Jedinou možností je proto získat registraci jako zdravotnický prostředek, zkusíme o ni požádat,“ nevzdává se Kovácsová.

Pro některé nemocné může být uvedená cena nedostupná. Nemocní s psoriázou totiž kvůli častým absencím také přicházejí o práci. Jak vyplývá z informací Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, v invalidním důchodu je nyní na 2400 pacientů.

Lupénka (psoriáza) může vést až k invaliditě

  • může vést k postižení kloubů, psychickým obtížím, k rozvoji metabolického syndromu, kardiovaskulárních chorob či cukrovky
  • postihuje dvě procenta populace, v Česku je to kolem 200 tisíc nemocných, na celém světě 125 milionů lidí
  • čtvrtina pacientů trpí středně závažnou až závažnou formou psoriázy
  • zánětlivé autoimunitní onemocnění, není nakažlivé
  • objevuje se nejčastěji ve věku 15-30 let