Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Angelica Anton aneb Jak mladá Rumunka k byznysu s Čínou přišla

  10:31
Vystudovala Oxford a spoluzaložila společnost Silk Ventures, jež pomáhá technologickým společnostem expandovat do Číny. Od poloviny května navíc Angelica Anton vede investiční fond, v jehož portfoliu je 500 milionů dolarů. O sobě říká: „Vždycky jsem měla fobii, abych nebyla průměrná.“

Čínská vlajka. foto: Shutterstock

Angelica Anton se narodila před 27 lety v Rumunsku. Zde studovala matematiku a informatiku. V osmnácti letech dostala příležitost stát se členkou týmu, který rok pracoval na projektu pro NASA. V roce 2008 se přestěhovala do Velké Británie, kde na University of Birmingham studovala business management a komunikaci. Právě na vysoké škole ji začala fascinovat Čína.

Do Číny se Angelica přesunula v roce 2012. „Byla to zvědavost, která mě poprvé zavedla do Číny, a okouzlení, které mě přesvědčilo zůstat,“ uvedla pro LN. Nejprve absolvovala krátkou stáž v odborném časopisu China Economic Review, kde psala o čínské vládě. „Jenže se mi nepodařilo získat rozhovor s nikým z vlády,“ konstatovala v rozhovoru pro časopis Tech City News. „Sílila moje zvědavost, což mě přinutilo, abych tam pracovala, abych byla uvnitř a pochopila více,“ dodala.

Angelice, která hovoří anglicky, rumunsky, francouzsky, italsky, rusky a částečně čínsky, se podařilo získat místo investiční poradkyně čínské vlády.

Angelice, která hovoří anglicky, rumunsky, francouzsky, italsky, rusky a částečně čínsky, se podařilo získat místo investiční poradkyně čínské vlády. „Byla jsem v budově jedinou cizinkou,“ říká. Jejím úkolem bylo pomáhat ředitelům velkých zahraničních firem proplouvat složitostmi čínského podnikatelského prostředí. „Práce pro vládu byla výsledkem mé silné touhy vyrovnat se s všemocnými čínskými orgány, abych mohla vykonat poslání, o němž jsem byla hluboce přesvědčena – totiž otevírat ty nejrigidnější dveře pro zahraniční firmy na čínském trhu,“ vzpomíná úspěšná podnikatelka.

V době, kdy Angelica pracovala v Číně, dostala nabídku stipendia na Oxfordu. Magisterský titul tam získala z oboru čínská politická ekonomie. I když ještě před odjezdem z Číny měla ujištění, že se může na své místo vrátit, dveře prý zůstanou otevřené, po studiích v Oxfordu se rozhodla jinak. „Stala jsem se viceprezidentkou Oxford Entrepreneurs Society a vybudovala si nové kontakty ve světě technologií, startupů a venture kapitálu. Byla jsem fascinovaná novými věcmi a cítila jsem, že by bylo složité se vrátit do Číny,“ říká Angelica. A tak přijala nabídku londýnské společnosti QVentures, což je privátní investiční klub.

Její kariéru zásadně ovlivnil čínský ministr obchodu, který přijel do Velké Británie a Angelice navrhl, aby byla součástí „nové zlaté éry“ vztahů mezi Čínou a Velkou Británií. „Řekl, že cokoliv zde budu chtít udělat, co se týká byznysu s Čínou, tak by podpořila čínská vláda. Tím skutečně odstartovala příležitost pro Silk Ventures,“ je přesvědčena Angelica.

Společnost Silk Ventures založila v roce 2015. Jejím cílem je pomáhat technologickým startupům expandovat na čínský trh. Na internetových stránkách firmy se uvádí, že její založení osobně podpořil čínský prezident Si Ťin-pching. Strategickým partnerem společnosti je čínská státní instituce SASAC (The State-owned Assets Supervision and Administration Commission of the State Council), která má na starost významné státní podniky v Číně.

Hledáme ctižádost a ambice

„Čínská vláda hodně podporuje inovace a podnikání. Díky povaze našeho partnerství s čínskou vládou získávají společnosti podporu při dodržování regulačních předpisů, přístup k pobídkám a vládním podporám,“ popisuje Angelica výhody spolupráce se SASAC. V současné době má společnost Silk Ventures, která sídlí v Londýně, pobočky v Pekingu, Šen-čenu a Silicon Valley.

„Hledáme ctižádostivé podnikatele s globálními ambicemi a zlomovými technologiemi,“ vysvětluje Angelica Anton. Výběr firem, kterými Silk Ventures pomůže s expanzí do Číny, probíhá na základě podrobných analýz tržního potenciálu a spolehlivosti technologií, zpracovány jsou finanční projekce, prověřován je zakládající tým. „V minulém roce jsme do Číny doprovodili patnáct společností. Naše podpora zahrnovala přístup k vládním pobídkám a navázání investičních a strategických partnerství,“ dodává Angelica.

Výběr firem, kterými Silk Ventures pomůže s expanzí do Číny, probíhá na základě podrobných analýz tržního potenciálu a spolehlivosti technologií, zpracovány jsou finanční projekce, prověřován je zakládající tým.

Jednou z firem, která se tohoto programu účastnila, je TeachPitch. Jde o platformu, která pomáhá učitelům a studentům identifikovat nejlepší prameny informací dostupné online. Firma byla založena v roce 2014 ve Velké Británii, v současné době má pobočky v Tiraně a v Pekingu. Zakladatel firmy Belgičan Aldo de Pape sám působil jako učitel, a znal tedy problematiku související s online vzděláváním. Díky investicím a kontraktům v Číně si firma TeachPitch zajistila, že může svůj produkt dodávat do více než pěti set čínských škol.

V loňském roce byl Aldo de Pape zařazen na seznam 50 nejlepších britských podnikatelů v technologiích. „Spolupráce se Silk byla skutečně skvělá. Angelica a její tým vynaložily velké úsilí, aby TeachPitch představily několika významným čínským partnerům, jako je například Tusstar, inkubátor pro startupy na Tsinghua University, což je nejlepší technická univerzita v Číně, s nímž nyní spolupracujeme,“ řekl LN Aldo de Pape. A dodal, že Silk nabídl a stále nabízí ohromnou podporu, která zahrnuje kontakty na čínské investory a vládní instituce, jež firmě pomáhají v oblasti fundraisingu. „Společnost Silk Ventures se ukázala být skvělým prostředníkem, který dobře chápe, co evropské startupy potřebují k růstu svého podnikání v Číně. Jsem přesvědčen, že stejně úspěšný bude investiční fond,“ říká Aldo de Pape.

Otázka nezní zda, ale kdy

Vlastní investiční fond zaměřený na technologické startupy začala společnost Silk Ventures připravovat koncem loňského roku. Jeho založení bylo oznámeno v polovině května v Pekingu během fóra věnovaného iniciativě nové Hedvábné stezky, na němž jako jeden z řečníků vystoupil i prezident Miloš Zeman. Fond disponuje kapitálem ve výši 500 milionů dolarů, polovinu z této sumy vložil čínský SASAC. Zbylou částku poskytli další strategičtí partneři, jejichž jména zatím nebyla zveřejněna.

„Fond bude investovat do společností, které se vyznačují silnými prvky technologických inovací a vysokým potenciálem na čínském trhu. V souladu se svými vlastními ambicemi být globálním fondem budeme posuzovat žádosti odkudkoliv na světě,“ tvrdí Angelica. Mezi zájemci tedy mohou figurovat i firmy z Česka.

Angelica je přesvědčena, že firmy, které mají globální ambice, dobře vědí, že se potřebují dostat do Číny. „Již to není otázka zda, ale kdy,“ tvrdí podnikatelka.

Angelica je přesvědčena, že firmy, které mají globální ambice, dobře vědí, že se potřebují dostat do Číny. „Již to není otázka zda, ale kdy,“ tvrdí podnikatelka. Nezastírá, že Čína není pro západní podnikatele a manažery přímočarým trhem. Zákazníci očekávají nabídku, která odpovídá jejich vkusu, vláda nařizuje nejrůznější regulace a liší se i požadavky investorů. „Tyto odlišnosti vytvářejí rizika, která mohou být řešena a minimalizována za pomoci spolehlivých a důvěryhodných partnerů v terénu. Naším cílem je být takovými partnery pro západní společnosti, které se chtějí dostat na čínský trh,“ popisuje Angelica.

Angelica je zakladatelkou a řídící partnerkou Silk Ventures. V jejím týmu figuruje i řada dalších osobností. Například Brewer Stone, který pomáhal připravit IPO internetového prodejce Alibaba a vedl v Asii pojišťovnu Prudential, Ian Foley, podnikatel zaměřující se na venture kapitál v Silicon Valley, Matthew Brandt, který má více než dvacetileté zkušenosti s investicemi v Číně, a Edward Zeng, zakladatel investiční banky China Bridge Capital.

Pohnout horami

„Vždycky jsem si stanovovala cíle, které se zdají lehce nedosažitelné. Jako teenager jsem se chtěla účastnit finále národní klavírní soutěže, což znamenalo vměstnat šest let praxe do šesti měsíců. Zvládla jsem to. To byla lekce z mého raného života, že cokoliv si myslíte, že můžete, nebo co nemůžete, máte pravdu,“ napsala na internetových stránkách Angelica. A dodává: „Možná trochu naivně věřím ve schopnosti lidí pohnout horami.“

Při založení investičního fondu poznamenala, že jde o jediný fond na světě, který dělá to, co dělá. Má síť expertů v Evropě, v USA i v Číně a má také kontakty na nejvyšší čínské představitele.

Angelica vlastní malou sbírku čínského umění. „To mi každý den připomíná, že různí lidé vidí svět z různých perspektiv. Je důležité ocenit názory ostatních lidí, a to i tehdy, když se domníváte, že ten váš je ústředním bodem,“ říká. Její rodiče žijí stále v Rumunsku. „Vynaložili veškeré úsilí na to, aby jejich děti žily ve světě, kde každý má příležitost. To, že jsem dnes tam, kde jsem, je výsledkem jejich lásky a oběti,“ je přesvědčena Angelica.

Při založení investičního fondu poznamenala, že jde o jediný fond na světě, který dělá to, co dělá. Má síť expertů v Evropě, v USA i v Číně a má také kontakty na nejvyšší čínské představitele. To je zřejmě to, co Silk odlišuje od konkurence. Fondů, které se zaměřují na pomoc západním startupům dostat se na čínský trh, je ale již více. Loni čínská investiční firma Cocoon Networks založila fond s kapitálem 715 milionů dolarů, které mají jít do evropských startupů expandujících do Číny. Obdobný fond, který ale není zaměřen pouze na Evropu, založil IDG Capital společně s firmou Breyer Capital. Fond má k dispozici miliardu dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!