Lidovky.cz

Angela Merkelová: Perfektně maskovaná populistka?

  22:38

Německá kancléřka přesvědčivě triumfovala ve volbách a zřejmě povede svou zemi i další čtyři roky. V čem spočívá tajemství jejího úspěchu?

„Mamka to zařídí.“ foto: © ReutersČeská pozice

Jsou pravděpodobní a nepravděpodobní vítězové. Ti první mají odmala skvělé výsledky, vedou třídní partu, vynikají ve sportu a umějí hrát hned na několik hudebních nástrojů. Ti druzí jsou nenápadní. Pocházejí ze skromnějších poměrů a v davu je lehce přehlédnete. Možná o to větší ale mají výdrž a vůli se prosadit.

Patří mezi ně i současná nejmocnější žena světa, německá kancléřka Angela Merkelová. Minulou neděli přesvědčivě triumfovala v parlamentních volbách a zřejmě povede svoji zemi i další čtyři roky. V čem spočívá tajemství jejího úspěchu?

Za čím stojí Merkelová

Lidé, kteří jsou kancléřce nakloněni, hovoří nejčastěji o její schopnosti spojovat protichůdná stanoviska a nalézat těžké kompromisy, o její pracovitosti a přátelské povaze. Merkelová není politikem velkých gest, který své voliče dokáže uhranout plamennými projevy. Je klidná, umí vyčkávat a dodat mnoha lidem pocit, že se o jejich problémy skutečně zajímá. Neprovázejí ji žádné aféry, žije a obléká se zcela střízlivě. Výstřelkům se vyhýbá. Pečlivě si vybírá třeba i své náhrdelníky. V předvolební televizní debatě zvolila černo-rudo-zlatou kombinaci ve státních barvách.

Pokud to jde, snaží se působit nadstranicky, prezentovat svá rozhodnutí jako jediná možná a správná pro celé Německo. Navíc svou zemi jako jedinečný ostrov stability chrání před rozbouřenými vodami zbytku Evropy. Tato taktika zjevně zabírá. Podle průzkumu televizní stanice ZDF si setrvání Merkelové v čele vlády přeje plných 58 procent jejích spoluobčanů.Merkelová prý vděčí za svůj úspěch tomu, že splňuje všechny potřebné atributy hvězdy moderního showbusinessu

Souběžně ale sílí i kritika kancléřky z řad jejích protivníků. „Merkelová je perfektně maskovaná populistka,“ prohlásil vlivný publicista Jakob Augstein a ve svém nedávném komentáři pro levicově liberální týdeník Der Freitag a dodal, že vše, co zatím kancléřka udělala, nemělo větší přesah a sloužilo pouze a jen udržení její moci.

Ve stejném médiu vyšla ve volební den rozsáhlá úvaha nad tím, že Merkelová vděčí za svůj úspěch tomu, že splňuje všechny potřebné atributy hvězdy moderního showbusinessu. Je zároveň nezaměnitelná i dostatečně průměrná, je mocnou matkou národa i obyčejnou ženou z masa a kostí. Jako správná superstar se stala imaginárním členem řady německých domácností, ochráncem, který z běžných lidí snímá břímě jejich každodenních rozhodnutí. Stala se patronem, jenž se o ně dokáže nejlépe postarat, idolem, do kterého si občané mohou projektovat své velké sny i běžné obavy. Její život je navíc jímavým příběhem o skromné dívce z východu, která porazila všechny mocnější soupeře a ke štěstí přišla.

Augsteinovi i dalším odpůrcům vadí zejména ideová nevyhraněnost a nejasné směřování současné kancléřky, její schopnost dlouho hovořit a přitom nic závazného neříct, umění mlžit a nakonec zvolit nejpopulárnější řešení. Svoji tradičně spíše konzervativní stranu posunula Merkelová výrazně do politického středu, na pozice, které dříve patřily sociální demokracii či Zeleným. Daní za to je, že dnes již voliči jen těžko rozlišují, za čím CDU/CSU doopravdy stojí. Respektive, za čím stojí Merkelová.

Osamělá, ale na vrcholu

Neboť ta se v systému, posměšně zvaném „merkelismus“, sama stará úplně o všechno. Je strážkyní státní kasy, ochránkyní starých i matek malých dětí. Problémem je, že začíná být velmi osamělá. Její personálně vyschlá strana je na ní plně závislá a koaliční partneři se jí do vlády právě nehrnou. Mnoho přátel nemá ani v Evropě.

V jižních státech, kterým v probíhající krizi naordinovala přísný spořící kurz, se běžně objevují její karikatury s hitlerovským knírkem a úvahy o novodobé snaze Berlína ovládnout celý kontinent. Prominentní kritici, mezi které patří i nestor německé filozofie Jürgen Habermas, vyčítají Merkelové, že místo velkých vizí na evropském poli jen egoisticky prosazuje krátkodobé německé zájmy.

Pro voliče je její neoblíbenost v zahraničí důkazem, že s jejich prostředky nakládá opatrně a že jí leží na srdci především blaho vlastních lidíTo, že kancléřka není v zahraničí zrovna populární, jí ale doma body spíše přidává, než ubírá. Pro mnohé její voliče je to důkaz, že s jejich prostředky nakládá opatrně a že jí leží na srdci především blaho vlastních lidí. V Angele Merkelové vidí záruku toho, že si udrží svůj životní styl i standard. V dnešní nejisté toho na bedra jedné političky nakládají až příliš.

Angela Merkelová ovšem nevypadá, že by ji nepříjemné výzvy, které před ní v nejbližších týdnech a měsících stojí, jakkoli znervózňovaly. Vrchol profesní kariéry si evidentně užívá. Od svých politických začátků ušla dlouhou cestu a nikdy to na ní neměla lehké. Kdysi vysmívaná „Kohlova dívenka“ vyrostla v komunistické NDR a chodila do FDJ, místní obdoby pionýra. Vystudovala fyziku, obor, ze kterého se do veřejného života často neodchází. Jako podruhé vdaná bezdětná žena vstoupila do strany, která si dlouho zakládala na tradičních společenských hodnotách.

Vedení CDU se ujala v roce 2000, když byla ještě relativně mladá a nezkušená, v době, kdy strana vězela v závažné krizi kvůli svému ilegálnímu financování. Ještě o dva roky později musela v boji o kancléřskou nominaci ustoupit teoreticky slibnějšímu kandidátovi, bavorskému premiérovi a šéfovi sesterské strany CSU Edmundu Stoiberovi. Prostor pro ni jako historicky první německou kancléřku se otevřel až v roce 2005. A pokud se nestane nic mimořádného, přetrvá její rozporuplně hodnocená éra i letošní volby.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.