Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Angažovat se pro vystoupení Německa ze současné EU má smysl

  8:13
„Společně s Británií lze pracovat na vytvoření nové Evropy suverénních národů s cílem dokončit společný vnitřní trh. Evropa národů včetně Britů je lepší než jakákoliv forma Spojených států evropských bez Británie,“ říká v rozhovoru Hans-Olaf Henkel, exšéf německých průmyslníků, europoslanec a spoluzakladatel Alternativy pro Německo.

Hans-Olaf Henkel, bývalý šéf německých průmyslníků, europoslanec a spoluzakladatel Alternativy pro Německo. foto: MAFRA

Bývalý šéf německých průmyslníků Hans-Olaf Henkel se do Evropského parlamentu dostal před dvěma roky jako otec-zakladatel Alternativy pro Německo (AfD). Od té doby ale zažívá zklamání. Brexit ho připraví o spojence v podobě britských konzervativců. Další rozchod zažil s AfD, s níž se nepohodl. Loni si založil vlastní stranu vystupující pod zkratkou Alfa.

Henkelovi ale AfD stále nedá spát. Strany se prý zmocnili ti nejméně schopní. A už vůbec nechápe, že se exprezident Václav Klaus, Henkelův někdejší přítel, stal maskotem Alternativy. V rozhovoru pak mimo jiné říká: „Osobně jsem velmi zklamán, že Klaus, kterého jsem vždy respektoval a vážil si ho, našel zalíbení v nové AfD. A myslím, že se nechá zneužívat jako vývěsní štít. Lituji toho, že Klaus dává AfD fasádu seriózní a mezinárodně uznávané strany.“

LIDOVÉ NOVINY: Vaše reakce na výsledek britského referenda byla stručná: A teď dexit. Proč si myslíte, že by Německo mělo z Evropské unie odejít?

Odchodem Britů ztratí Evropská unie zemi, která je známa svým zdravým rozumem a vyhraněným vědomím svobody

HENKEL: Předně bych chtěl říct, že jsem doufal v to, že Britové v EU zůstanou. Odchodem Britů ztratí unie zemi, která je známa svým zdravým rozumem a vyhraněným vědomím svobody. Nicméně věřím, že angažovat se pro vystoupení Německa ze současné podoby EU má smysl. Společně s Velkou Británií je možné pracovat na vytvoření nové Evropy suverénních národů s cílem dokončit společný vnitřní trh. Evropa národů včetně Britů je lepší než jakákoliv forma Spojených států evropských bez Británie.

LIDOVÉ NOVINY: Posílí brexit tendence k odmítnutí další integrace EU?

HENKEL: To už se stalo před brexitem. Nezapomínejte, že většina Nizozemců odmítla dohodu o volném obchodu s Ukrajinou. A pokud stoupá nálada proti centralistické Evropě i v takových Evropě přátelských zemích, jako je právě Nizozemsko, Dánsko nebo Švédsko, pak je to důkaz toho, že brexit nebyl osamoceným rozhodnutím.

LIDOVÉ NOVINY: Kritika integrace EU byla hlavním argumentem AfD, strany, kterou jste spoluzakládal. Před rokem jste ji opustil, popularita strany od té doby ovšem prudce stoupá. Co cítíte, když se dnes diskutuje o úspěchu Alternativy?

Alternativa pro Německo je dnes stranou, která kráčí po boku Národní fronty Marine Le Penové nebo rakouských Svobodných. Zastává populistickou a národoveckou politiku. Ale také socialistickou. To je patrné z hospodářského programu.

HENKEL: Já jsem zpočátku AfD financoval, byl jsem jejím místopředsedou. Všechny lidi, co ji dnes ovládají, dobře znám. Takže také vím, že to, co se v německých médiích o této straně píše, bohužel sedí.

LIDOVÉ NOVINY: Co přesně sedí? Zařazení mezi pravicové nacionalisty?

HENKEL: Především je AfD beztvará. Funguje jako vysavač – každá špína v každém koutě se musí vysát. Vlevo nebo vpravo. V čele stojí zkrachovalé existence a lháři. My jsme se lidí, jako je třeba současná předsedkyně strany Frauke Petryová, snažili zbavit. Bohužel se nám to nepodařilo.

Alternativa je dnes stranou, která kráčí po boku Národní fronty Marine Le Penové nebo rakouských Svobodných. Zastává populistickou a národoveckou politiku. Ale také socialistickou. To je patrné z hospodářského programu. AfD by nejraději kolem Německa postavila hranice, nechce dohodu o volném obchodu s USA. Zato obdobnou dohodu s Ruskem by uvítala. V Česku tuhle debatu asi také znáte, protože dobré vztahy s Ruskem propaguje Václav Klaus. Zeptejte se ho, jaký ruský výrobek si za uplynulých 20 let koupil.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste se ho na to ptal?

HENKEL: Ne, ale tipuji, že žádný. Možná by si vzpomněl tak na krymský sekt. To bych ho ale musel upozornit, že to až do okupace Putinovým režimem býval ukrajinský produkt. Osobně jsem velmi zklamán, že Klaus, kterého jsem vždy respektoval a vážil si ho, našel zalíbení v nové AfD. A myslím, že se nechá zneužívat jako vývěsní štít. Lituji toho, že Klaus dává AfD fasádu seriózní a mezinárodně uznávané strany. V Německu nenajdete respektovanou osobnost, která by takovou roli hrála.

LIDOVÉ NOVINY: Co podle vás žene Klause k tomu, aby mluvil na stranickém sjezdu AfD a účastnil se i předvolebních mítinků?

Václav Klaus by se sám sebe měl zeptat, proč jemu známí ekonomové, jako je Bernd Lucke, Joachim Strabatty nebo i já, společně s šesti tisíci jinými členy AfD opustili a založili si novou stranu. Měl by se podívat na životopisy lidí z AfD, s nimiž se dnes stýká. To ale bohužel neudělal.

HENKEL: Těžko říct. Je ale pravda, že Klaus má se svými euroskeptickými názory pravdu. I já si myslím, že migrace bude mít pro Evropu ničivé následky. Vlastně podporuji většinu toho, co Klaus o Evropě říká. Řekl bych, že je Klaus podobně jako já frustrován tím, že v Německu není politická síla, která by se takovými hrozbami vážně zabývala.

On si myslí, že v AfD našel spojence, a musí ji tedy podporovat. Jenže to se šeredně plete. Klaus by se sám sebe měl zeptat, proč jemu známí ekonomové, jako je Bernd Lucke, Joachim Strabatty nebo i já, společně s šesti tisíci jinými členy AfD opustili a založili si novou stranu. Měl by se podívat na životopisy lidí z AfD, s nimiž se dnes stýká. To ale bohužel neudělal.

LIDOVÉ NOVINY: Klaus ale nebyl rozhodně jediný, kdo nejprve podporoval AfD jako stranu hospodářských elit západní části Německa a následně od tématu kritiky společné evropské měny přešel k migračním otázkám.

HENKEL: On rozhodně nešel s davem. V době, kdy se AfD rozštěpila, měla v západním Německu preference kolem dvou procent. Politologové jí předpovídali smrt, věštili, že skončí jako kdysi republikáni. A právě v té době nastoupila kancléřka Angela Merkelová se svou zničující migrační politikou.

I my jsme byli naštvaní, i my kancléřku kritizujeme. Ale jdeme na to jinak. Nepoužíváme rasistická hesla, nemáme nic proti ostatním náboženstvím. Jsem přesvědčen, že ani pan Klaus nechce střílet na prchající ženy a děti, jak to navrhovala místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchová. Kdyby si přečetl návrhy řešení migrační krize naší Alfy, jistě by souhlasil. Ale mám dojem, že to nikdy nečetl.

LIDOVÉ NOVINY: A kdyby váš program četl, našel by nějaké rady z pohledu neoliberálně smýšlejících ekonomů?

Každé město a vesnice by se mělo svobodně rozhodnout, kolik migrantů přijme. Je to demokratické, nikdo nic nenařizuje. Občané si o tom sami rozhodnou. Není to nic pevně daného.

HENKEL: Jistě. My jsme pro zavedení takzvaných „prodyšných limitů“. Neříkáme poněkud tupě jako Rakušané přesné číslo, protože ho neznáme. Limit pro přijímání uprchlíků je sumou připravenosti německých obcí. Každé město a vesnice by se mělo svobodně rozhodnout, kolik migrantů přijme. Je to demokratické, nikdo nic nenařizuje. Občané si o tom sami rozhodnou. Není to nic pevně daného. Pokud polovina migrantů odejde po válce zpět do Sýrie, jak kancléřka říká, můžeme klidně přijmout migranty nové.

LIDOVÉ NOVINY: Mluvíme stále o příchodu uprchlíků. Existují věrohodné studie, které by spočítaly náklady na integraci migrantů v Německu?

HENKEL: Samozřejmě, že existují, a hned několik. Co se týče nákladů, je třeba se bavit o desítkách miliard eur.

LIDOVÉ NOVINY: Ptám se proto, že spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble argumentuje takzvanou černou nulou. Podle něho to německý rozpočet dlouhodobě neohrozí.

Politiku paní Merkelové považuji za svatouškovskou. Říká, že hranice nezavře, protože proud uprchlíků ustává. Jenže především díky tomu, že ostatní hranice zavřeli. Nechává ostatní dělat špinavou práci a sama se staví do role matky Terezy.

HENKEL: Podívejte, ty řeči o černé nule vycházejí z úplně chybné kalkulace. Třeba veškeré garance, které Německo dalo Řecku, jsou v ní obsaženy. Neznám žádného ekonoma na světě, který by věřil tomu, že Řecko by své dluhy splatilo. Kdyby byl pan Schäuble zaměstnán v kterékoliv firmě, musel by část těch garancí odepsat. Čili bych řekl, že z té černé nuly bude nakonec slušná částka v červených číslech.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik téma migrace štěpí Evropu? V Česku máme na podzim krajské volby a z průzkumů se zdá, že migrace už nikoho nezajímá.

HENKEL: Řekl bych, že téma migrace štěpí Evropu naopak čím dál více. Není to ale konflikt Východu a Západu, jak se to často podává. Kancléřka je osamocená, v Evropě nenajdete stát, který by ji podporoval. Švédsko, mistr světa v morálce, hranice zavřelo, totéž udělalo i Dánsko a chystá se i Rakousko.

Politiku paní Merkelové považuji za svatouškovskou. Říká, že hranice nezavře, protože proud uprchlíků ustává. Jenže především díky tomu, že ostatní hranice zavřeli. Nechává ostatní dělat špinavou práci a sama se staví do role matky Terezy.

LIDOVÉ NOVINY: To dělení na ochotný Západ a odmítače z Východu vyvolaly povinné kvóty na přerozdělení uprchlíků...

Odmítání kvót úplně chápu. Uprchlíci jsou skutečně německý problém. Jednou je Merkelová pozvala, tak se teď o ně musí postarat.

HENKEL: Odmítání kvót úplně chápu. Uprchlíci jsou skutečně německý problém. Jednou je Merkelová pozvala, tak se teď o ně musí postarat. Kancléřka nedávno prohlásila, že od té doby, co existuje dohoda mezi EU a Tureckem, se v Egejském moři utopilo jen sedm běženců. Jenže předtím zahynuly stovky uprchlíků kvůli její otevřené politice, která migranty do Evropy zvala.

Jsme přesvědčeni – a teď mluvím i za klub evropských konzervativců –, že lodě s uprchlíky je třeba posílat zpět. Teď to funguje tak, že někde v Libyi posadí do rozpadajícího se vraku stovky lidí, a když dosáhnou italských vod, volají mobilem o pomoc. A co se stane? Připluje tam loď Frontexu (evropská hraniční stráž – pozn. red.) a odtáhne je do italského přístavu.

LIDOVÉ NOVINY: To je ale úkolem Frontexu, záchranu životů má v popisu práce.

HENKEL: Právě proto je třeba, aby Frontex začal lodě s uprchlíky odtahovat zpět. Jsem přesvědčen, že jim to zachrání život. Převaděči by se pak neodvažovali vysílat nové a nové lodě přes moře. Tahle politika by byla mnohem humánnější než způsob, jakým Frontex dnes funguje. Protože ten naopak převaděče ještě povzbuzuje.

LIDOVÉ NOVINY: Humánní? Mezinárodní organizace pro migraci a Červený kříž vydaly několik alarmujících zpráv o uprchlických táborech v Libyi. Ženy jsou tam znásilňovány a muži často končí v otroctví.

Je třeba zastavit celý řetězec, tedy nejen cestu do Evropy, ale i cestu do Libye jako přestupní stanice

HENKEL: To nepopírám. Je ale třeba zastavit celý řetězec, tedy nejen cestu do Evropy, ale i cestu do Libye jako přestupní stanice. Rakousko nedávno navrhlo, že by na Lesbu měl vzniknout obří uprchlický tábor. Po vzoru Austrálie, která vozí uprchlíky vylovené z moře na ostrov Nauru. My ale nejsme Australané a nemáme žádný ostrov někde v Tichomoří.

Proto bych byl rád, kdyby se začalo debatovat o řešení, které je vyzkoušené. Podívejte se třeba na dohodu mezi USA a Kubou. Říká se tomu politika „wet foot, dry foot“. Kdo je chycen na moři, tedy s mokrýma nohama, toho americké úřady pošlou zpět na Kubu. Kdo dosáhne pevniny suchou nohou, ten dostane možnost svůj pobyt v Americe zlegalizovat. A nějak takhle by v budoucnu měl fungovat Frontex.

LIDOVÉ NOVINY: V Libyi ale vláda nemá kontrolu nad celým územím, ten stát nefunguje.

Afričan žijící v Africe je mi milejší než jediný utonulý migrant ve Středomoří

HENKEL: Kuba není zemí, která by byla na seznamu demokratických států, kde se plně dodržují lidská práva.

LIDOVÉ NOVINY: Ale funguje tam pobřežní stráž, funguje tam policie, Kuba má regulérní vládu.

HENKEL: Máte pravdu. To ale neznamená, že bychom to měli vzdát. To je přece i v zájmu Libyjců, ti si jistě také nepřejí, aby statisíce lidí jejich zemi využívaly jako přestupní stanici na cestě do Evropy. Je-li Libye opravdu „failed state“, proč neangažovat mezinárodní organizace, s jejichž pomocí by v Libyi vznikly záchytné tábory? Afričan žijící v Africe je mi milejší než jediný utonulý migrant ve Středomoří.

Hans-Olaf Henkel (76)

  • Vyučil se obchodníkem u firmy Kühne + Nagel, vystudoval Hamburskou akademii hospodářství.
  • V roce 1962 nastoupil do IBM, kde později pracoval jako šéf pro Evropu, Blízký východ a Afriku.
  • V letech 1995 až 2000 byl prezidentem Spolkového svazu německého průmyslu, mezi lety 2006–2013 pracoval jako senior advisor v Bank of America.
  • V roce 2014 spoluzakládal Alternativu pro Německo (AfD), loni si založil vlastní stranu, Alianci pro pokrok a obnovu (Alfa).

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...