Lidovky.cz

Andrej Babiš: Návrh auditu Evropské komise je podivný

  9:57
Ve své řeči v Poslanecké sněmovně v úterý 4. června premiér a šéf ANO Andrej Babiš zkritizoval řadu argumentů v návrhu auditu Evropské komise, podle nějž je ve střetu zájmů kvůli dotacím pro zemědělský a chemický holding Agrofert. Míní také, že je útokem na Českou republiku, její suverenitu a zájmy, a nesprávně vykládá české právo.

Premiér Andrej Babiš 31. května 2019 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny reagoval na informace o výsledku auditu Evropské komise kolem dotací pro Agrofert Holding. Informace označil za hysterii, opozice prý nemá jiné téma než Agrofert a Čapí hnízdo. Po zhruba osmiminutovém projevu Sněmovnu opustil. foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) přešel do ofenzivy proti návrhu auditu Evropské komise (EK), podle kterého je ve střetu zájmů kvůli dotacím pro zemědělský a chemický holding Agrofert. „V návrhu auditu není žádný důkaz o tom, že bych jako premiér ovlivňoval rozhodování o udělování evropských dotací. A nikdy bych takovou věc neudělal. Nejsem blázen,“ prohlásil Babiš. Ve své zhruba třičtvrtěhodinové řeči ve sněmovně v úterý 4. června ministerský předseda zkritizoval řadu argumentů z unijního dokumentu. Audit označil za pochybný.

Napadl třeba jeho teze o ministerstvu životního prostředí. „Tvrzení v něm uvedená jsou prokazatelně smyšlená. To považuji absolutně za skandální, co tam říkají o ministrovi (Richardu) Brabcovi (ANO). Totální nesmysl,“ řekl Babiš. Předběžná zpráva je podle něho útokem na Českou republiku, její suverenitu a zájmy. Šéf ANO navíc míní, že text nesprávně vykládá české právo. „Celé to stojí na absurdní konstrukci, kterou si vymyslel nebo opsal nějaký evropský úředník, který, prosím pěkně, vykládá náš český zákon,“ stěžoval si Babiš.

Ostřelování tradičních stran

Vzápětí se uchýlil k argumentaci typu „my versus oni“, již ve vztahu k Evropské unii rádi používají její kritici a národovci. „Nejenže vykládají české zákony, ale ještě je vykládají špatně. Řekl bych to asi takhle: evropský úředník pohrdá českými zákony. Brusel radí Česku, jak vykládat jeho vlastní právo,“ prohlásil Babiš. Do předsedy vlády se kvůli unijní zprávě pustila opozice. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mu vytkl, že nepřijímá závěry, k nimž dospěl Brusel. „Hrajete o čas a berete si Českou republiku a její občany jako rukojmí,“ řekl Babišovi.

Koloritem Babišových veřejných vystoupení je ostřelování „tradičních“ stran. Kvůli jejich machinacím museli Češi v uplynulých 15 letech EU vracet na dotacích kolem 35 miliard korun.

Lidovci vládu požádali, aby na přípravu české odpovědi pro EK dohlížel Nejvyšší kontrolní úřad. „Je důležité, aby zákony v České republice platily pro všechny, aby se dodržovaly, aby nikdo neměl protekci,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Koloritem Babišových veřejných vystoupení je ostřelování „tradičních“ stran. Kvůli jejich machinacím museli Češi v uplynulých 15 letech EU vracet na dotacích kolem 35 miliard korun.

„Takže 35 miliard je pryč, to jste zaplatili vy, daňoví poplatníci, z vašich daní díky tradičním demokratickým stranám, to je jejich výsledek, 35 miliard,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš. Na návrh jím vedeného hnutí ANO se bude sněmovna v létě zabývat všemi unijními dotacemi, které musela Praha vracet od vstupu Česka do EU, tedy za uplynulých 15 let. Součástí podrobné zprávy má být také informace, jak české orgány postupovaly proti lidem, kteří vracení peněz zavinili. Ve svém sněmovním projevu se ale premiér nevymezoval jen proti politické konkurenci.

Standardní odpověď vlády

Opřel se také do nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten v neděli uvedl, že zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise jsou závažná a mohla by zavdávat k podezření na trestný čin. Babiš řekl, že neví, z čeho Zeman vychází. A poradil mu, aby se raději zaměřil na kontrolu dotačních pochybení minulých vlád. „Bylo by dobré, kdyby pan nejvyšší státní zástupce se podíval na těch 35 miliard, které naše tradiční strany tady prošustrovaly,“ vybídl premiér 46letého právníka. Zemana ale Babišova pobídka nechala chladným.

Předseda ČSSD Jan Hamáček ale uvedl, že zprávu z Bruselu nechce hodnotit. Poslanci ve sněmovně si podle něho zaslouží ujištění, že vláda na dokument odpoví standardním způsobem. A podpořil lidovecký návrh, aby se tématem předběžné zprávy Evropské komise zabýval Nejvyšší kontrolní úřad.

„Pan nejvyšší státní zástupce nebude na tyto výroky reagovat,“ vzkázal ústy svého mluvčího Petra Malého. Unijní zprávu, která ho dostala do úzkých, označil Babiš za pochybnou. Nejistotu podle něho vzbudil už způsob, jakým byla doručena. Sporných znaků však měla mít víc, a proto existovalo podezření, že by mohlo jít o podvrh. Takovou domněnku ale jednoznačně odmítl Babišův koaliční partner Jan Hamáček. „Prostřednictvím diplomatické služby jsme verifikovali, že ten dokument je pravý,“ potvrdil předseda sociální demokracie.

Oranžoví se přidali k opozičním stranám v touze projednat audit Evropské komise na sněmovní půdě. Hamáček ale uvedl, že zprávu z Bruselu nechce hodnotit. Poslanci ve sněmovně si podle něho zaslouží ujištění, že vláda na dokument odpoví standardním způsobem. „A já jsem přesvědčen, že jediným standardním způsobem je to, že vyčkáme, až nám bude doručen oficiální text v českém jazyce, a potom česká státní správa vypracuje odpověď,“ řekl předseda ČSSD. Hamáček také podpořil lidovecký návrh, aby se tématem předběžné zprávy EK zabýval Nejvyšší kontrolní úřad.

Neúspěch opozice

„Jsme připraveni i k diskusi o tom, jak do toho procesu zapojit Poslaneckou sněmovnu formou kontrolního výboru,“ doplnil. O kontrole prostřednictvím výboru už před včerejším jednáním ve sněmovně hovořil také například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Další opoziční strana – ODS – pro změnu navrhuje zřídit nezávislou komisi v Senátu s cílem objektivně posoudit informace, s nimiž unijní dokument přišel. Na rozdíl od sněmovny má v horní komoře parlamentu opozice většinu.

Sněmovní opozice se snažila společně prosadit výzvu vládě, aby okamžitě přerušila vyplácení dotací z EU firmám z koncernu Agrofert, který Babiš vlastnil a jejž před časem vložil do svěřenského fondu. Se svou snahou však neuspěla. Proti se postavili jak vládní ANO a ČSSD, tak komunisté, kteří svými hlasy menšinový kabinet drží, a opoziční Svoboda a přímá demokracie.

„Senátorský klub ODS bude ve spolupráci s dalšími senátorskými kluby iniciovat vznik nezávislé senátní komise, která bude garantovat sumarizaci a objektivní posouzení veškerých informací v souvislosti s předběžnou auditní zprávou Evropské komise,“ napsali senátoři občanské demokracie ve společném prohlášení. Sněmovní opozice se snažila společně prosadit výzvu vládě, aby okamžitě přerušila vyplácení dotací z EU firmám z koncernu Agrofert, který Babiš vlastnil a jejž před časem vložil do svěřenského fondu. Se svou snahou však neuspěla.

Proti se postavili jak vládní ANO a ČSSD, tak komunisté, kteří svými hlasy menšinový kabinet drží, a opoziční Svoboda a přímá demokracie. Šéf SPD Tomio Okamura přitom zdůrazňuje, že současnou vládu nepodporuje. Babišovi odpůrci neprosadili ani návrh, aby vláda připravovala odpověď na předběžnou auditní zprávu transparentně a nechala ji před odesláním projednat členy sněmovního evropského výboru. „Poslanecká sněmovna nepodpořením bodu řekla, že jí na tom, jak to bude probíhat, nezáleží,“ reagoval pirátský předseda Bartoš.

Stejně hlasováním neprošla žádost o seznam všech dotací a dalších forem podpory, které společnosti ze skupiny Agrofert získaly od února 2017. Tehdy začal platit takzvaný lex Babiš, tedy zákon, po jehož přijetí musel vrcholný politik vložit své firmy do svěřenského fondu, aby nebyl ve střetu zájmů. Prošla naopak Okamurova výzva ministerstvům financí a místního rozvoje. Oba resorty spravované hnutím ANO mají na jejím základě důsledně hájit české zájmy. V případě, že budou Češi muset vracet unijní dotace, žádala SPD o vyvození odpovědnosti vůči viníkům.

Ať úředníci konají padni komu padni

Má pravdu předběžná zpráva, ve které auditoři Evropské komise popisují údajný střet zájmů českého premiéra? Odpověď budeme podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) znát někdy v říjnu.

LIDOVÉ NOVINY: Který úřad bude nyní reagovat na předběžnou auditní zprávu Evropské komise?

SCHILLEROVÁ: Bude jich víc. Audit probíhal na několika řídicích orgánech jednotlivých projektů. Jeden je na ministerstvu průmyslu, další na ministerstvech práce a sociálních věcí, životního prostředí. Audit probíhal také na ministerstvu pro místní rozvoj, pod které spadá Národní orgán pro koordinaci, a na ministerstvu financí, pod něž spadá auditní orgán a certifikační orgán, jenž po předfinancování projektů z domácího rozpočtu posílá do Bruselu žádost o proplacení z EU. Takže zmíněné řídicí orgány vypracují připomínky k auditu ohledně údajného střetu zájmů premiéra.

LIDOVÉ NOVINY: Ale kdo tyto připomínky shrne a pošle závazně Evropské komisi?

SCHILLEROVÁ: Reakci na audit bude řídit Národní orgán pro koordinaci při ministerstvu pro místní rozvoj. Audit probíhal ve všech řídicích orgánech i na ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu financí. Z toho přišel onen draft (návrh – pozn. red.) auditní zprávy, který je označen jako důvěrný, a přesto unikl do médií…

LIDOVÉ NOVINY: Víte, odkud unikl? Kolik lidí na financích o něm vědělo?

SCHILLEROVÁ: Na ministerstvu financí do deseti lidí a pak další na ministerstvu pro místní rozvoj, pod které spadá i Národní orgán pro koordinaci, který to rozesílá řídicím orgánům. Takže desítky lidí.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste zprávu stále nečetla?

SCHILLEROVÁ: Neviděla jsem ji, a ani ji vidět nechci. To je věc úředníků. Takže nejsem schopná vám ani verifikovat, zda verze, která se objevila v médiích, je správná.

LIDOVÉ NOVINY: Od loňského srpna platí nařízení Parlamentu Evropské unie o finančních pravidlech pro souhrnný rozpočet EU, které oproti našemu původnímu „lex Babiš“ zpřísňuje a přesněji určuje pravidla pro střet zájmů politiků a úředníků. Jak jste se podle nových pravidel zařídili? A dodržujete je?

SCHILLEROVÁ: Pozor, to není věc ministerstva financí. Nepřidělujeme dotace, v této fázi do řízení nevstupujeme. To je věc zmíněných řídicích orgánů. Ony posuzují žadatele, podmínky žádosti o dotaci.

LIDOVÉ NOVINY: Když následně zahájíte takzvané certifikační řízení, jinými slovy posíláte do Bruselu žádost o proplacení jednotlivé dotace, vůbec nezkoumáte, zda byla přidělena oprávněně, zda nedochází ke střetu zájmů?

SCHILLEROVÁ: Zkoumáme průběžně fungování systému, nekontrolujeme každou jednotlivou dotaci. To je věc řídicích orgánů. A jejich zodpovědnost.

LIDOVÉ NOVINY: Posuzuje se střet zájmů v Česku přísněji, jak požaduje loňské nařízení Evropského parlamentu?

SCHILLEROVÁ: Jako ministr a politik se neúčastním těchto řízení (o přidělení dotace – pozn. red.). Jde o úřednickou rovinu a je to jejich zodpovědnost. Pouze doufám a věřím, že všichni postupují podle zákona.

LIDOVÉ NOVINY: Jak dlouho bude po zaslání našich připomínek trvat, než dorazí zpátky z Bruselu finální verze auditu?

SCHILLEROVÁ: Teď je strašná hysterie, protože se to týká Agrofertu... Brusel má lhůtu tři měsíce na vydání finální verze zprávy v angličtině.

LIDOVÉ NOVINY: Ve výsledku se to týká asi každého, kdo se může ocitnout při udělování dotace ve střetu zájmů. Třeba i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

SCHILLEROVÁ: Ne, tato zpráva se podle mých informací zemědělských dotací netýká. A jen pro vaši informaci: ročně přicházejí desítky podobných auditních zpráv. A nikde se o nich nepíše. To není nic nového. A toto je výjimečné jen proto, že se to týká Agrofertu.

LIDOVÉ NOVINY: Spíše proto, že se problém týká předsedy vlády. Není to tedy oprávněně výjimečné?

SCHILLEROVÁ: Samozřejmě. To nezpochybňuji.

LIDOVÉ NOVINY: Jak dlouho tedy může celý proces trvat?

SCHILLEROVÁ: Vůbec nebudu spekulovat, jak bude znít finální verze auditní zprávy. Český překlad může dorazit podle předchozích zkušeností zhruba do měsíce, pak má Česká republika jeden až dva měsíce na odeslání připomínek, poté Brusel další tři měsíce. Takže minimálně až po čtyřech měsících může být k dispozici finální verze. Do toho jsou prázdniny, takže můj odhad je, že finální verzi auditní zprávy můžeme mít nejdříve v září nebo spíše v říjnu.

LIDOVÉ NOVINY: Proč na nesoulad musely upozornit Transparency International či strana Piráti, a nikoliv orgány státní správy, které jsou za to zodpovědné?

SCHILLEROVÁ: Pořád je otázkou, jestli došlo k nějakému pochybení. O tom ale teď nechci spekulovat. Snažím se zachovat chladnou hlavu a nepodlehnout hysterii. Nejhorší podle mého je, aby se do toho vkládali politici, a je jedno, z jaké strany. Já a moji kolegové, kteří mají zkušenosti s auditními zprávami, jsme přesvědčeni, že skoro vždy dochází k připomínkovému řízení, vysvětlování a posunu tématu. Proto musíme počkat na finální verzi. Teprve pak se bude vědět, kdo, kdy a co porušil.

LIDOVÉ NOVINY: Vážně si myslíte, že se finální verze auditu bude zásadně lišit od současné právní analýzy?

SCHILLEROVÁ: To nevím a hlavně jsem tu zprávu nečetla.

LIDOVÉ NOVINY: Když vládne zemi člověk, který má vazby na svou bývalou firmu, jež pobírá významné dotace, není to samo o sobě důvod pro pozvednutí obočí? Konkrétně třeba proto, že v kontrolním orgánu svěřenského fondu, takzvané radě protektorů, je jeho manželka.

SCHILLEROVÁ: To nechci hodnotit. Máme tu lex Babiš a premiér tvrdí, že se od firmy odstřihl. Opakuji, počkejme na konečnou verzi a nechme úředníky konat ve stylu padni komu padni.

LIDOVÉ NOVINY: Je v zájmu země, aby byla kauza pravomocně dořešena co nejdřív. Co pro to uděláte?

SCHILLEROVÁ: Nejlepší, co ze své pozice pro to mohu udělat, je, že nebudu dělat nic a nechám konat experty. To samé čekám od ostatních politiků. Je jedno, kdo je u moci. Pobavil mě názor, že by to měl posuzovat ministr z jiné strany. To je hloupé. Třeba operační program Podnikání a inovace spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, které roky řídila sociální demokracie, a to i v době udělení dotací. Primárně to jde za úředníky a jde o jejich odpovědnost.

Vojtěch Wolf, Miroslav Petr

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.