Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Andrej Babiš: Mé „hospodské tlachání“ se potvrzuje

  11:32

Už nemáme komfort, kdy si můžeme vybírat mezi levicí a pravicí. Stát je v krizi a nefunguje, říká majitel Agrofertu a zakladatel ANO 2011.

foto: © ČTKČeská pozice

Původním tématem rozhovoru s Andrejem Babišem měla být debata o občanských iniciativách, o Holešovské výzvě, demonstracích a o názoru sdružení ANO 2011 na tyto protivládní aktivity. Nedlouho před domluveným termínem však opanovali veřejnou diskusi Mazánek, Koťátko a Kolibřík.

Rozhovor s majitelem společnosti Agrofert a zakladatelem iniciativy ANO 2011 se proto nezbytně odvinul od aféry odposlechů.

Kauza Bém – Janoušek

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na zveřejnění odposlechů hovorů mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem?

BABIŠ: Neříkám nic, spíš si tady připadám jako v blázinci. Každý přece ví, co tu pan Janoušek s panem Bémem dělali. Když jsem to pak v rozhovoru pro Hospodářské noviny v září minulého roku řekl naplno, byl z toho hrozný skandál, protože Babiš si dovolil říct pravdu. Novináři mě napadali, že nemám důkazy, MF Dnes napsala, že tlachám jako v hospodě. Teď má stejná MF Dnes odposlechy, které to mé „tlachání“ potvrzují. Všichni se tu najednou hrozně diví něčemu, co všichni věděli. Na Janouška jsem ale mimochodem upozorňoval už 23. listopadu 2010 v Lucerně. Ve jménu všech zemědělců jsem tam tehdy žádal premiéra Nečase, aby zařídil, ať se tu krade méně. Citoval jsem tehdejší Hospodářské noviny, které psaly, že Janoušek má na účtech ve Švýcarsku dvě miliardy korun, které budou chybět v rozpočtu. Kromě Nečase tam byl tehdejší ministr zemědělství Fuksa, televize a novináři. Myslíte, že to tehdy nějaká média zveřejnila?

ČESKÁ POZICE: Prezident Klaus se vyjádřil v tom smyslu, že samotný obsah uniklých odposlechů je druhotný, mnohem víc prý demokracii škodí, že odposlechy vůbec vznikly…

BABIŠ: To už se mi snad ani nechce komentovat. Vždyť právě hlavním impulsem toho interview pro Hospodářské noviny, jež rozpoutalo celý humbuk kolem Babiše, byly prezidentovy výroky o nesmyslnosti protikorupčních iniciativ. „Jakápak je tu korupce? Já chci tvrdá data,“ říkal tehdy Klaus. Tak teď je tedy má, ta tvrdá data. Jenže teď zase tahle data ohrožují demokracii. Prezident si z nás dělá blázny.

ČESKÁ POZICE: Své informace BIS sděluje podle zákona prezidentovi a premiérovi. Myslíte, že o odposleších věděli?

Nebuďme naivní, že by Klaus a Topolánek nevěděli, co Bém s Janouškem v Praze dělají. Věděli to všichni.BABIŠ: Šéf BIS nám to neřekne, i když pro Právo konstatoval, že by byl blázen, kdyby si takové materiály nechával pro sebe. Nebuďme naivní, že by Klaus a Topolánek nevěděli, co Bém s Janouškem v Praze dělají. Věděli to všichni. Topolánek svého času i něco naznačoval, ale nikdy nic proti Bémovi a Janouškovi nepodnikl. Proč? Protože Bémův Janoušek „vydělával“ v Praze a Topolánkův Dalík ve zbytku republiky. Měli to kluci takhle rozdělené. A pokud dnes slyšíme, že pan prezident říká, že Bém byl nejlepší primátor, a k tomu si připočteme propojení pražské mafie na Věci veřejné a jejich oblibu u pana prezidenta, každý si asi udělá svůj obraz sám.

ČESKÁ POZICE: Od Mirka Topolánka ale čteme, že Janoušek je pouhý kmotříček proti Babišovi nebo Tykačovi.

BABIŠ: Mě už moc nebaví komentovat pana Topolánka a jeho řeči. Topolánek je typickým příkladem člověka, který neuspěl v podnikání, a tak, aby zbohatl, vstoupil do politiky. Přivedl s sebou největší korupčníky – pány Dalíka nebo Řebíčka. Vytvořil justiční mafii a zplodil toskánskou partu, která získala zakázky od státu v desítkách miliard korun. Za jeho premiérování dosáhlo rozkrádání státního majetku nebývalých rozměrů. Dnes je díky toskánské partě opět „úspěšným“ podnikatelem, který bojuje za její zájmy. Co může on vyčítat mně? Hospodaření Agrofertu je od založení transparentní a lehce dohledatelné. Vše leží na rejstříkových soudech. Bylo by zajímavé vědět, kde svůj majetek daní pan Topolánek a jak k němu přišel…

ČESKÁ POZICE: Co tedy pro vás z odposlechů Bém – Janoušek plyne?

BABIŠ: Že se všechno, co jsem řekl, potvrdilo. Že tu jsou mafie, že tu byla mafie dalíkovsko-topolánkovská, jejíž odposlechy asi do MF Dnes nikdo nedonese. A byla tu mafie bémovsko-janouškovská. Já jsem jen poukázal na to, že tihle lidé tady měli korupční manýry úplně beze strachu, brutálně, s šílenou arogancí a v nebývale velkém množství. A co se děje? Nic. Odstoupil nějaký policajt. V Německu přitom odstoupil prezident „jen“ na základě nějaké podezřelé půjčky a podívejte se, co si u nás dovoluje Bém.

Politici teď budou raději řešit, kdo ty odposlechy vynesl. Je to jasné, musejí držet při sobě, protože reprezentují tento kmotrovský systém.Přitom odposlechy říkají jenom něco. Nedozvíme se z nich třeba to, že lidé, kteří chtěli v Praze nakupovat pozemky, museli Janouškovi platit v hotovosti 500 korun za metr. Ten pak měnil spolu s Bémem územní plán, jak se mu zachtělo. Odkud má Janoušek ony dvě miliardy ve Švýcarsku? Kde je vzal? A tohle „vybírání“ dua Bém – Janoušek trvalo léta, od roku 2005. Já nemám žádné odposlechy, žádné nahrávky, jako mají v BIS nebo ABL. Říkám jen to, co se dozvím od podnikatelů, kteří se s realitou mafie Bém – Janoušek na magistrátu potkali. Jenže politici teď budou raději řešit, kdo ty odposlechy vynesl. Je to jasné, musejí držet při sobě, protože reprezentují tento kmotrovský systém. Místo, aby padaly hlavy, tak se tady mlží a mluví o ohrožené demokracii. Pak se nedivme, že někdo v Bruselu říká, že jsme mafiánský stát.

ČESKÁ POZICE: Pavel Bém ale tvrdí, že to, co dělal Janoušek, je normální.

BABIŠ: Co mu taky zbývá? I v médiích Janouška opatrně nazývají podnikatelem či lobbistou, přitom to je normální zločinec. Když je to, co Janoušek dělá, úplně normální, proč tedy Janoušek neprokáže, kde se jeho majetek vzal? Proč ho schovává ve Švýcarsku? Když tohle všechno pak lidé čtou, jsou samozřejmě naštvaní. A ODS si tím píše závěť.

ČESKÁ POZICE: Má podle vás Petr Nečas sílu na to, aby ODS tu závěť dopisovat nemusela?

BABIŠ: Premiér Nečas má smůlu v tom, že vlastně tuhle bémovskou a topolánkovskou mafii zdědil. To šílené dědictví Topolánka a Béma tam stále má. A není to pro něj asi jednoduché řešit. A to má ještě na hrbu Bártu, což je ve finále jedna parta. Jak řekl poslanec Škárka u soudu – byli to kmotři ODS, kdo půjčil Věcem veřejným dvě stě milionů, teď chtějí vrátit čtyři sta…

ČESKÁ POZICE: Myslíte si, že se teď, po zveřejnění odposlechů, něco stane? Že ta situace je trochu jiná, než byla v roce 2010?

BABIŠ: Nestane se vůbec nic. Ta síť je vybudovaná a funguje. Síť obětuje nějaké jednotlivce a pojede se dál.

Důležité jsou parlamentní volby

ČESKÁ POZICE: Kauza vyšla na světlo v okamžiku, kdy sílí protivládní nálady, občanské iniciativy protestují, k demonstracím se chystají odboráři. ANO 2011 ostatně na svých webových stránkách připouští, že tato vláda nemusí vydržet až do roku 2014. Kde se vlastně v té trochu nepřehledné spleti protestních hnutí nalézá vaše iniciativa?

Vláda samozřejmě sama neodstoupí, tedy pokud by se jí to nějak politicky a mocensky nevyplatiloBABIŠ: Já když něco říkám, tak to i dělám. A snažím se dělat věci, které mají nějaký smysl. Na rozdíl od politiků, kteří většinou jen něco říkají a nedělají nic. Vezměte si, že tu třeba musíme mít nadační fond Karla Janečka, aby tu vůbec někdo aktivně odhaloval korupci. To je samozřejmě absurdní, protože by to měla dělat policie. Lidé z nadačního fondu mají představu nějaké revoluce, která asi vznikne na základě jimi odhalených případů. Ale to je podle mě hodně nejistá cesta, i když mi může být sympatická. Pak přišla Holešovská výzva, ti lidé chtějí svrhnout vládu a chtějí, aby odstoupil prezident. Proč by to vláda a prezident dělali? Jen proto, že jsou s nimi lidé nespokojení? Vláda samozřejmě sama neodstoupí, tedy pokud by se jí to nějak politicky a mocensky nevyplatilo.

Já si myslím, že jediný demokratický způsob, kterým mohou lidé něco změnit, jsou parlamentní volby. Samozřejmě, že lidé jsou nespokojení a chtěli by dělat revoluci, ale podle mne to takhle nefunguje, může nás to zavést někam, kam bychom nechtěli. My jsme také nespokojení, ale říkáme, že důležité jsou parlamentní volby.

ČESKÁ POZICE: V jaké fázi je nyní příprava vašeho hnutí ANO 2011?

BABIŠ: Stále jsme ještě sdružení, ale chceme být politickým hnutím, což je podmínka pro to, abychom mohli stavět kandidátku do parlamentních voleb.

ČESKÁ POZICE: Jenže stále roste počet lidí, které už volby vlastně nezajímají. Mají pocit, že volby a nová vláda nic zásadního neovlivní. Jestli bude koalici sestavovat ODS nebo ČSSD, která má také vroubky, je vlastně jedno…

BABIŠ: Je pravda, že zrovna na pražském magistrátu vytvořily ODS a ČSSD stát ve státě, mafii, která to tam mastila společně. To byla samostatná jednotka v rámci ODS i ČSSD. Politici, kteří o mafii v Praze dobře věděli, teď ovšem budou hledat, kdo pustil odposlechy. To je úplně absurdní. Přitom by měli mít důležitější práci. Vždyť Hospodářské noviny tento týden zveřejnily celou síť, kterou Janoušek řídil.

ČESKÁ POZICE: Ptáme se spíše na iniciativu ANO 2011: Jak se vlastně k volbám, kterým už lidi nevěří, postaví? Část veřejnosti po vašem loňském vystoupení předpokládala, že se chcete postavit do čela nespokojených lidí. A teď se – mimo jiné i na webových stránkách vaší iniciativy – objevují zklamané hlasy. Naznačují, že měknete.

To, že půjdu protestovat na náměstí a tam se bavit o změně Ústavy, to prostě nefungujeBABIŠ: Neměkneme. To, že půjdu protestovat na náměstí a tam se bavit o změně Ústavy, to prostě nefunguje. Snažíme se nejprve naši iniciativu dostávat mezi lidi a vysvětlovat, o co nám jde. A vy přece musíte také vědět, o co nám jde. Vždyť to byla ČESKÁ POZICE, která předminulý týden psala, že se dovezlo zboží za 440 miliard a nezaplatila se DPH. To je šílené. Stát nefunguje, nevybírá daně. A o to jde v první řadě. Je samozřejmě dobře, když lidi v ulicích projeví své názory, ale opakuji: jediná zákonná cesta ke změně je ta standardní – přes parlamentní volby.

ČESKÁ POZICE: V případě, že volby budou dřív než v roce 2014, budete připraveni?

BABIŠ: Připraveni nejsme, ale flexibilní ano, tak uvidíme. Vláda dříve padnout může, ale v dnešním parlamentu ani tak nevidím alternativu. Mně záleží na tom, aby se tu změnily poměry, aby stát přestaly řídit gorily. Jsem stále přesvědčený, že pokud by stát někdo pořádně řídil, tak se těch 200 miliard ročně dá najít, pak se dá vytvořit jasný investiční plán a tyto prostředky použít pro všechny – na dopravní infrastrukturu, na vědu a školství, na zdravotnictví a důchody, pro sportovce... Ty částky, které se začaly ztrácet příchodem dvou výše jmenovaných part, jsou totiž gigantické.

Už nemáme komfort vybírat si mezi pravicí a levicí

ČESKÁ POZICE: Pokud by se nějakým zázrakem politické prostředí začalo samo očišťovat, pokud budete přesvědčen, že vývoj směřuje k lepšímu, vykašlete se na iniciativu a soustředíte se jen na podnikání?

Zastoupení mnoha drobných stran v budoucím parlamentu nevidím jako alternativuBABIŠ: Na iniciativu se nevykašlu. Nemyslím si totiž, že by to zde začalo jít k lepšímu samo o sobě. Je otázka, zda lidé uvěří, že ANO 2011 je seriózní záležitost a že může ve volbách uspět nějakým dominantním způsobem. Zastoupení mnoha drobných stran v budoucím parlamentu totiž nevidím jako alternativu, to podle mne nepřinese nic, protože ve všech takových koalicích vlastně nejmenší strana vydírá ty velké. Měli jsme tu přece už skvělé koalice, jako byla Šlouf-Dalík-Melčák-Pohanka, anebo koalici s Bursíkem. Teď máme koalici se zločineckou organizací zvanou VV.

ČESKÁ POZICE: Možná předbíháme, ale jaký je případný koaliční potenciál ANO 2011? Když jste se jako iniciativa ustavili, objevovalo se v analýzách politologů, že půjde spíš o levicové uskupení. Má smysl o něčem takovém diskutovat?

BABIŠ: Levice a pravice… V dnešním parlamentu přece nejde o program. Jde o prachy a moc. Když na Slovensku vyhrál volby pan Fico, tak premiér Nečas ve večerních zprávách řekl kouzelnou větu, že nejhorší je, když politik pak musí ten program plnit.

Stačilo by, kdyby to tady někdo řídil normálním selským rozumem a nekradl, zkrátka pokud by tuhle zem někdo zkušený řídil jako firmu. Nebo spíš jako rodinný podnik, to je lepší.

ČESKÁ POZICE: Principy ale nějaké mít musíte, bez ohledu na pravolevou osu.

BABIŠ: V něčem jasno máme. Zaprvé by se neměly zvyšovat daně z příjmu. Zadruhé by se neměla zvyšovat DPH. Zatřetí říkám, že je tu pořád dost peněz, minimálně 200 miliard, které se časem dají najít. Stačilo by, kdyby to tady někdo řídil normálním selským rozumem a nekradl, zkrátka pokud by tuhle zem někdo zkušený řídil jako firmu. Nebo spíš jako rodinný podnik, to je lepší, protože když máte rodinu, tak se o ni postaráte. Kdežto politici se o nás nestarají. Pokud to v naší zemi půjde dál jako dosud, tak se za sedmnáct let ocitneme v těžko řešitelné dluhové situaci a věřitelé nám budou říkat, co máme dělat. To jsem si nevymyslel já, ale říkají to někteří ekonomičtí analytici. 

ČESKÁ POZICE: Teprve pak by tedy podle vás byla reálná nějaká revoluce?

BABIŠ: Nevím, ale na Islandu byla taky revoluce, až když de facto zbankrotovali. Vždycky to v zemi praskne, až když se krize začne týkat většiny lidí, třeba když jsou znehodnoceny jejich úspory v bankách.

ČESKÁ POZICE: Lze čekat, že v příštích volbách bude ve výhodě ten, kdo nabídne spíše sociální jistoty než politické reformy. Tedy pravděpodobně ČSSD...

BABIŠ: Ale to je přece pořád dokola, to není perspektivní řešení! Pár politiků si vymění křesla, ale tím to skončí. Sobotka, který nikdy nedělal nic jiného, než mluvil na politických schůzích ČSSD, přece už ve vládě byl. Přinesl tomuto státu něco pozitivního? Přinesl něco pozitivního Paroubek? Já tvrdím, že dnes už nemáme ten komfort, kdy si můžeme vybírat mezi levicí a pravicí. Stát je v krizi a nefunguje. Stát by měl přece fungovat tak, aby tu byl sociální smír, aby tu podnikatelé rádi podnikali, aby tu platili daně, aby se tu nekradlo a aby tu byla solidární společnost. Aby se vrátila slušnost. A Češi ten potenciál mají. Je tu plno šikovných lidí, kteří však nejsou vůbec připuštěni k řešení dnešní situace. Stávající strany jsou pro ně uzavřené v systému, který těm stranám vyhovuje. A běda tomu, kdo se tento systém pokusí narušit.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...