Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Analytici varují: Česká ekonomika je blízko přehřátí

  14:41
Česká ekonomika již dlouhou řadu měsíců roste závratným tempem. Loni rostly reálné výdělky nejrychleji za posledních čtrnáct let. Polepšili si všichni. Růst kupní síly má ale i svou odvrácenou stránku. Podle analýz reálné výdělky předstihly v rychlosti růstu produktivitu práce. A to je problém.

Česku recese nehrozí foto: Richard Cortés, Česká pozice

Příručka mladých svišťů, která v 90. letech patřila k povinné výbavě zvídavého dítěte, popisovala tuňáka jako živočicha, který při lovu natolik zvýší svoji tělesnou teplotu, že nemůže jen tak zastavit, aby se nebezpečně nepřehřál. Přehřátí je riskantní i pro ekonomiku. Ta česká už dlouho řadu měsíců rekordně roste a podle statistických údajů se již loni dostala blízko momentu, kdy ji může postihnout stejný osud jako zastavivšího tuňáka.

Mzdy a platy loni poskakovaly vzhůru závratným tempem. „Průměrná reálná mzda vzrostla o 4,4 procenta. Jednalo se o největší posílení reálné mzdy za posledních čtrnáct let. S tím souvisí významné zvýšení kupní síly výdělků zaměstnanců, které bylo také největší za posledních čtrnáct let,“ uvádí vládní Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2017. Všichni si polepšili, grafy ukazují, že mzdové navýšení se týkalo všech profesí a regionů, Češi si za měsíční odměnu mohli dovolit koupit víc věcí než v uplynulé dekádě. Pozitivní zpráva má však i svou stinnou stránku.

Analýza upozorňuje, že reálné výdělky – to znamená objem věcí a služeb, které si člověk může za mzdu pořídit – předstihly v rychlosti růstu produktivitu práce. Zjednodušeně řečeno: Češi vydělali víc, než kolik toho odpracovali. Produktivita práce se počítá jako hrubý domácí produkt ve stálých cenách na jednoho domácího pracovníka. Hrubý domácí produkt je celková peněžní hodnota toho, co se za dané období v České republice vytvořilo, vyrobilo a odpracovalo ve službách. Produktivita práce loni meziročně vyrostla o 3 procenta, průměrná reálná mzda o 4,4 procenta. Z toho plyne, že dynamika výkonu ekonomiky zaostávala za odměnami pracovníků o 1,4 procentního bodu.

Riziko před branami

„Tak vysoké tempo růstu mezd není dlouho udržitelné. Mzdy rostou rychleji než produktivita, konkurenceschopnost firem klesá. Už nyní jsou ziskové marže českých firem v průměru podobné ziskovým maržím v Německu a dalších zemích. Další růst mezd bude tlačit na jejich pokles, což bude demotivovat firmy reinvestovat zisky zpět v České republice, a stejně tak i nové případné investory,“ řekl LN David Marek, ekonom ze společnosti Deloitte.

Bod zlomu v ekonomice není jeden a nenastává najednou. Každá jednotlivá firma má jinde hranici, odkud už na nepoměru mezd a zisků ze zakázek ztrácí konkurenceschopnost.

Loňské hodnoty ještě nepředstavovaly vážnější riziko pro tuzemskou konkurenceschopnost, ale rizikové už byly. Pokud jsou mzdy čím dál vyšší, ale zisky firem nebobtnají stejným nebo větším tempem, znamená to, že celý systém se přehřívá a dostává k hranici, kdy už se nevyvíjí zdravě. Aby se rozumná míra uchovala, bylo by podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zapotřebí, aby už nepřicházely další vládní impulzy na posílení platů ve veřejné sféře.

„Vzedmutí mezd je přirozenou reakcí na napjatý trh práce, dlouhodobě ale není udržitelný předstih růstu mezd před růstem produktivity. Pokud do systému nebude zasahovat vláda nadměrným přidáváním ve veřejném sektoru nebo nadměrným zvyšováním minimální mzdy, růst mezd se v ekonomice časem zmírní tržními silami. Podniky byly ochotné akceptovat dynamický růst mezd, dokud jim zároveň rostla poptávka. Jakmile poptávka zpomalí, štědrost podniků v odměňování poleví a ani hrozba nátlakových akcí s nimi nepohne,“ vysvětlil Sobíšek.

Bod zlomu v ekonomice není jeden a nenastává najednou. Každá jednotlivá firma má jinde hranici, odkud už na nepoměru mezd a zisků ze zakázek ztrácí konkurenceschopnost. Efekt nepoměru se tak bude projevovat postupně a rozložený v čase. Faktem je, že Sobíškem zmíněné vládní popohánění trhu neustává, naopak staronový premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se bude opět přidávat.

Odbory se radují

Vláda se shodla, že od příštího roku zvýší výdaje na platy ve veřejné sféře o deset procent. Přidávat se bude především učitelům a špatně placeným profesím či oborům, v nichž chybějí pracovníci. To jsou třeba sociální služby. Ostatním zaměstnancům, třeba hasičům, policistům či úředníkům, se kapitola na platy zvedne o šest procent. Zdaleka to není první přidávání, Babišova vláda jen pokračuje v tom, co už ve velkém rozjel předchozí kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Odbory i tak nejsou spokojené, představovaly by si vyšší přilepšení, třeba u učitelů o patnáct procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k tomu uvedla, že víc už není kde brát, pokud se schodek plánovaného rozpočtu nemá prohlubovat, a premiér zatím odmítá plošné přidávání.

Šéf největší organizace zastupující zaměstnance, Josef Středula z Českomoravské konfederace odborových svazů, odmítá, že by se tempo růstu mezd blížilo místu, odkud už ekonomika klopýtá.

„Přístup, že budeme všem navyšovat stejně, je pro nás absolutně nesmyslný. Ty nůžky se rozevírají a je jasné, že ne každý pracuje stejně. Kompetence na to, jak kdo má být odměňován, mají zaměstnavatelé,“ uvedl Babiš.

Šéf největší organizace zastupující zaměstnance, Josef Středula z Českomoravské konfederace odborových svazů, odmítá, že by se tempo růstu mezd blížilo místu, odkud už ekonomika klopýtá. „Kdybych měl tuto logiku brát jako nosnou, tak Německo už asi třicet let není konkurenceschopné. V době, kdy výkon české ekonomiky dosahuje 90 procent Evropské unie a mzdy pouze třiceti, včetně zdravotního a sociálního pojištění, tak si myslím, že udržitelnost je rozhodně dlouhodobější,“ sdělil LN.

Růst mezd podle něj stále přináší pozitivní stimuly – roste spotřeba – a právě utrácení domácností patří k hlavním motorům, čísla z Eurostatu ukazují, že míra investic v Česku patří k nejvyšším v Unii. „Z toho vyvozujeme, že i náš tlak na mzdy pozitivně ovlivňuje významné investice do zvýšení produktivity práce,“ dodal.