Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Amnestie: Jaké svinstvo kryjí Klaus, Nečas a Blažek?

  21:08

Česko v roce 2013 zjevně není možné považovat za civilizovaný stát. Arogance politiků je už neomluvitelná.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského / U Václava Klause a jeho fan clubu jsme si již – bohužel – zvykli, že si výkon veřejné funkce představují jako svou soukromou věc. Na jejich způsob komunikace v posledních dnech přešli i předseda vlády Petr Nečas a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jejich drzost už ale přerůstá v něco, co by mělo být v demokratickém státě zcela nepřijatelné.

Kancléř Miloše Zemana Vratislav Mynář před pár dny odstartoval proces, který, řečeno slovy klasičky z ministerstva kultury, není nastavený zcela správně. Na jedné straně je poradce bývalého prezidenta Pavel Hasenkopf, jenž odmítá Mynářovo obvinění, že se s Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem spolupodílel na finálním znění novoroční amnestie prezidenta republiky.

Svá slova o tom, že po jeho prvotním listopadovém návrhu došlo k zásadním změnám v textu amnestie, a že k těmto změnám, které mají na svědomí nejkritizovanější druhý článek amnestie, došlo nejspíše na ministerstvu spravedlnosti, dokládá Hasenkopf konkrétními dokumenty. Naposledy tím, kde se ministr spravedlnosti Blažek dotazuje hradní kanceláře, zda se má o amnestii bavit s premiérem, který ji bude muset kontrasignovat – a je tedy zřejmé, že k tomuto textu má Blažkův resort původnější vztah než Hrad nebo premiér.

V souvislosti s amnestií se vyrojila skupinka neuvěřitelně arogantních politiků, kteří se domnívají, že do jejich rozhodování nikomu nic neníNa straně druhé je skupinka neuvěřitelně arogantních politiků, kteří se domnívají, že do jejich rozhodování nikomu nic není. Jinými slovy: že občan nesmí vědět, za co si politiky, tedy své podřízené, platí. Jejich jedinými „argumenty“ jsou urážky a očerňování Hasenkopfa, který si dovolil říct, že skandální aboliční článek amnestie má nejspíše původ na ministerstvu spravedlnosti. Šéf tohoto resortu Blažek mu vyhrožuje žalobou, premiér Nečas ho veřejně a bez jakýchkoliv důkazů obviní z bájné lhavosti. Konkrétní dokumenty bohorovně ignorují.

Máme věřit všem těm lžím?

Oba vládní politici se přidali na stranu Klause a jeho zfanatizovaných podruhů Hájka a Jakla, kteří se snaží občany České republiky přesvědčit o nesmyslu, že text amnestie spadl Klausovi na stůl odněkud z nebes a nemá kromě čerstvého exprezidenta jiného autora (kromě jich samotných, kteří o Klausově textu diskutovali).

Jenže jejich slovům se absolutně nedá věřit. Už od nich totiž zazněla řada prokazatelně lživých výroků: o tom, jakých trestných činů se aboliční článek týká, nebo netýká, kdo na textu amnestie pracoval, nebo nepracoval, z jaké judikatury údajně vychází, a další a další. Pohádkám, že text amnestie sepsalo od A do Z toto seskupení právnických diletantů, nemůže věřit snad ani čtenář Protiproudu.

A do stejně nedůvěryhodné party se, co se autorství amnestie týče, tento týden zařadili i premiér s ministrem spravedlnosti. Jenže nesmysl nepřestane být nesmyslem jen proto, že ho zatvrzele opakuje několik zpupných ústavních činitelů počítajících s tím, že ješitnost Václavu Klausovi nedovolí přiznat, kdo mu text amnestie osvobozující tuneláře nadiktoval.

Pohádkám, že text amnestie sepsalo od A do Z toto seskupení právnických diletantů, nemůže věřit snad ani čtenář ProtiprouduPokud by si Nečas, Blažek a bývalé i současné osazenstvo Hradu chtěli uchovat aspoň zbytky cti, mohou udělat jedinou věc – zveřejnit veškeré dokumenty týkající se procesu, jak text amnestie vznikal. V civilizovaném státě by bylo naprosto nemyslitelné, aby se veřejnost měsíce a měsíce nesměla dozvědět, jak nastala událost, která otřásla její důvěrou ve schopnost státu plnit jednu ze svých základních funkcí, totiž dbát na výkon spravedlnosti.

Zatloukat, dokud nás neodsoudí

Jenže Česko v roce 2013 zjevně není možné považovat za civilizovaný stát. Minimálně ne do té doby, dokud se jak prezident, tak premiér nechávají kvůli své neochotě zveřejnit podstatné informace raději žalovat (ironické je, že zatímco údajní tvůrci amnestii hájí tím, že se soudci chytnou kvůli neúnosně dlouhým procesům za nos, teď jim rozvláčnost české justice přijde nadmíru vhod – u jednoho z procesů je už téměř jisté, že se potáhne minimálně rok, spíše déle).

Sveřepost tohoto odporu má jediné vysvětlení – všichni, kdo stojí za vyhlášeným textem novoroční amnestie, mají co skrývat. A verva, s jakou se pouštějí do jediného člověka, který se pokouší vznik amnestie objasnit, ukazuje, že potřebují skrývat pořádně zatuchlé svinstvo. Mimochodem, v kruzích kolem ministerstva spravedlnosti lze zaslechnout informaci, že exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (na rozdíl třeba od svého prvního náměstka Daniela Voláka) rozhodně nepatřil mezi fanoušky vyhlášení amnestie. Nebylo nakonec tohle důvodem, proč se musel ze svého resortu tak rychle pakovat a uvolnit místo pro Blažka?

Šance, že se veřejnost dozví, zda si znění amnestie u Klausova aparátu objednali konkrétní lidé (ať už spojení s konkrétními zločiny, nebo doufající v konkrétní veřejnou funkci, kde je podmínkou bezúhonnost), je bohužel pramalá. Veškeré dokumenty, které se procesu vytváření amnestie týkaly, ale snad ještě skartovány nejsou. Až se jednoho dne objeví, minimálně na vyvození politické odpovědnosti by to mohlo stačit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!