Lidovky.cz

Amerika plná paradoxů

  9:49
Jak se mění USA a co na nich připadá středoevropanovi zajímavé? Jan Macháček, který do nich často jezdí, napsal osobní postřehy na tuto zemi, v níž člověk na překvapení naráží na každém svém kroku.

New York se stal v úterý opevněným městem. Poprvé v historii jsou tam oba prezidentší kandidáti. Policisté stojí poblíž Jacob Javits Center, kde pronese projev Hillary Clintonová. foto: Reuters

Amerika je zemí nekonečných překvapení. Předkládám svůj pokus o rozsypanou „americkou“ abecedu plnou paradoxů.

N – Nelegální migranti

Je jich asi deset milionů, především jsou z Mexika. Rád bych ale vysvětlil, proč je nesmyslná úvaha (a Trumpův volební slogan), že tyto lidi někdo rychle deportuje domů. Stojí na nich totiž veškerý restaurační byznys velkých měst. Bydlí zpravidla ve sklepeních pod restauracemi, dinery a kavárnami a myjí tam nádobí a pracují v kuchyni.

Amerika ty lidi potřebuje, neumí bez nich vůbec žít, je na ně zvyklá, přesto je na těch lidech vidět, že mají strach.

V posledních letech se změnilo to, že mnoho z nich už se vypracovalo na číšníky. Též rozvážejí jídlo – italské nebo čínské (vlastně cokoli) na zásadně neosvětlených bicyklech a zásadně v protisměru. V poslední době si oblíbili elektrokola, která způsobují, že se řítí tmou do zatáček obrovskou rychlostí. Opásáni jsou těžkými řetězy. Kdyby najednou všichni zmizeli, ekonomika New Yorku se zastaví, hospody přestanou fungovat, všude se bude vršit neumyté nádobí.

Tím se dostávám k tomu, jak velké je to pokrytectví. Amerika ty lidi potřebuje, neumí bez nich vůbec žít, je na ně zvyklá, přesto je na těch lidech vidět, že mají strach. Jsou a nejsou zároveň.

Americkou specialitou je, že můžete být ilegál, a přitom mít americký řidičský průkaz. Mnozí ilegálové si platí také sociální pojištění a jsou za tím účelem opatřeni i kartičkou s číslem, což už nechápu vůbec. Když mi to kdosi složitě vysvětloval, tak jsem tomu na konci rozuměl ještě méně než předtím. Trump Netrump – stejně s tím Amerika musí něco udělat.

Z – Zeď na hranici s Mexikem

Známý, který má dům blízko mexické hranice, kousek od železniční trati, mi vyprávěl, jak to probíhá dnes, když tam je plot. Když projíždí vlak, otevírá se brána v plotě a branou kolem vlaku rychle proklouznou stovky stínů...

P – Politická korektnost

Nejsem apriorním kritikem. Chápu ji v podstatě jako nastavení slušného chování v multikulturní společnosti, která multikulturní je, ať se to někomu líbí, nebo ne.

Nejsem jejím apriorním kritikem. Chápu ji v podstatě jako nastavení slušného chování v multikulturní společnosti, která multikulturní je, ať se to někomu líbí, nebo ne. Ve společnosti, kde má žena stejná práva jako muž. Jenže mi vadí extrém a přepjatost – a dnes to už extrémní a přepjaté je. Nedávno jsem o jedné ženě v přítomnosti Američanky prohlásil, že by do politiky mohla přinést ženskou kvalitu. Co prý tím myslím, zeptala se s podezíravým pohledem. No, že nemá to agresivní chlápkovské ego. Moc jsem neuspěl. Ani tohle se nesmí říkat!

S – Svoboda

Amerika je stále ještě zemí svobody a majákem svobody a demokracie. Evropana ale nepřestane překvapovat, že ta svoboda se týká pouze a výhradně politického projevu, projevu názoru. Hájit Hitlera můžete, dát si na hlavu kápi KKK rovněž. Obscenita nebo svlékání se na veřejnosti ale přece nejsou žádný politický názor. Ani pití piva na veřejnosti přece není politický názor – takže se netoleruje.

Amerika však svobodu ztrácí, a nejen kvůli terorismu a kontrolám na letištích. Učím na jedné americké univerzitě a počet byrokratických pokynů pro vyučující i studenty roste rok od roku geometrickou řadou. Veškerá e-mailová komunikace se studenty musí například probíhat prostřednictvím školního e-mailu a podobně.

I – Infrastruktura

Americká infrastruktura je opravdu v žalostném stavu. Je to země širokých dálnic. I ty jsou ale často šedesát let staré – a co dál? Vlaky vypadají jako někde ve třetím světě. Japonci mají rychlovlak už padesát let, Němci a Francouzi asi třicet let – Američani? Pořád nic. Leckde nemají ještě ani zvýšená nástupiště, kufry taháte do vysokých schůdků z nízké platformy. Školní autobusy vypadají pořád jako někde před sto lety. A koneckonců autobusy vůbec: americké vypadají oproti německým a francouzským stále jako předpotopní a ze starého železa.

Metro mají ve Washingtonu hezké, takové sovětsky prostorné a velkorysé (asi má taky sloužit v hlavním městě jako atomový kryt), ale mimo špičku čekáte skoro dvacet minut.

Člověk třeba nechápe, proč na mezinárodní letiště Dulles u Washingtonu nejezdí metro, které končí v polích asi patnáct kilometrů před ním. Metro mají ve Washingtonu hezké, takové sovětsky prostorné a velkorysé (asi má taky sloužit v hlavním městě jako atomový kryt), ale mimo špičku čekáte skoro dvacet minut. No diví se pak někdo, že lidé sednou raději do auta? Trump má pravdu, že některá letiště v Americe vypadají jako ve třetím světě. Jenže na druhou stranu – ve třetím světě zas nepoužívají letadlo jako autobus. Rozvody elektrické sítě jsou v Americe pořád na dřevěných sloupech, prověšené dráty. V Evropě je elektřina většinou dávno pod zemí.

Pokud se někdo trápil délkou a předražením tunelového komplexu Blanka, ať se podívá do Ameriky na kauzu bostonských tunelů nebo do Seattlu na tunel pod zátokou. Všechny newyorské linky metra vznikly za pár let, před sto až sedmdesáti lety, nová linie pod 2nd Avenue se ale vrtá patnáct let a konec je v nedohlednu.

Š – Škola

Vždy mi bylo záhadou, proč americká základní škola připomíná z pohledu Středoevropana zvenku vězení. Pletivo v oknech, plechové skříňky na chodbách. Člověk si v Americe začne vážit těch rakousko-uherských či prvorepublikových školních budov. Na druhou stranu mnohé „college“ či univerzitní kampusy – hlavně v Nové Anglii – vypadají o to lépe, či dokonce malebně.

P – Politika

V Americe funguje spolehlivě policie, justice, státní správa, vláda práva – tamější politika je ale neuvěřitelně neproduktivní. Za posledních třicet let se kromě změn ve zdravotnictví (Obamacare) nepodařilo schválit skoro nic, tedy pokud nešlo o zvyšování státních výdajů na nějakou prolobbovanou položku. Není to tak nakonec vlastně lepší, když ekonomika docela dobře funguje?

Amerika je v posledních dekádách světovým průkopníkem neproduktivní polarizované politiky, hystericky rozdělené společnosti.

Amerika je v posledních dekádách světovým průkopníkem neproduktivní polarizované politiky, hystericky rozdělené společnosti, nenávistně, a možná dokonce nenávratně rozdělených rodin. Kvůli politice. Možná to dělají i média, jakási magnetická potřeba plus-minusového světa. U nás už to máme se Zemanem taky, asi je to přímý důsledek lidové volby hlavy státu.

O – Odbory

Pokud to Evropan neví, tak Amerika je země odborů. Zaměstnáváte-li lidi bez pojištění či přes agenturu, nafouknou vám před obchodem obrovskou krysu, hulákají do megafonu a odchytávají zákazníky. Školské odbory AFL-CIO jsou největším sponzorem Demokratické strany.

B – Bubliny

Amerika je země bublin. Říká se tomu dynamický kapitalismus. Dokáže neuvěřitelně rychle převést neuvěřitelné množství kapitálu do něčeho nového a stejně rychle zase pryč. Jako například těžba ropy z břidlic. Před sedmi lety vyrostla v severních státech u kanadských hranic celá nová těžařská města. V posledních dvou letech zpustla a zarostla travou. Nyní s růstem cen ropy asi zase obživnou.

Americký kapitalismus je tedy stále v něčem divoký a dravý. Nenechme se ale mýlit. Ochrana spotřebitele a různé byrokraticky absurdní návody jsou dnes v lecčem infantilnější než v EU.

T – Tavicí kotel

I když Amerika integruje lépe než Evropa, dosti mne zneklidňuje, že se už politicky korektně nesmí říkat tavicí kotel (melting pot), ale „mozaika“.

Amerika je tavicím kotlem národností, tím, k čemu Evropa teprve směřuje, i když takový Londýn to má také a rovněž to symbolizuje německý národní fotbalový tým. I když Amerika integruje lépe než Evropa, dosti mne zneklidňuje, že se už politicky korektně nesmí říkat tavicí kotel (melting pot), ale „mozaika“.

V – Voloviny

Některé věci opravdu nechápu. Proč se v USA stále nesmí pít do 21 let, ale auto se smí řídit od šestnácti? Proč chtějí vidět na baru ID, i když vypadáte na sedmdesát?

P – Parky

Amerika se neuvěřitelně zlepšila ve starosti o veřejný prostor a parky. Parky jsou čisté, smí se sedět na trávě, žádné psí exkrementy. Leckde cyklostezky jako někde v Holandsku. A tak.

Nenechte se mýlit. Ameriku pořád miluji, ta svoboda je tam stále cítit a v éteru je neuvěřitelná energie, lidé se povzbuzují a nemračí se na sebe. Amerika má nejlepší univerzity a nejlepší věci stejně pořád vznikají a vymýšlejí se v Americe. To vše ještě potrvá. Třeba v aplikaci umělé inteligence bude Amerika zase napřed před celým světem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.