Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Americký prezident Joe Biden hodlá zkrotit velké technologické firmy

„Spouštím vyšetřování Facebooku, abych zjistila, zda jejich kroky ohrožují údaje spotřebitelů, snižují spotřebitelům kvalitu výběru nebo zvyšují cenu reklamy,“ uvedla prokurátorka státu New York. foto: Reuters

Akciím Facebooku, Googlu, Applu, Microsoftu nebo Amazonu se navzdory koronavirové pandemii se daří – jsou blízko jejich historických rekordů. Nový prezident USA Joe Biden si však mezi své priority dal usměrnění vlivu těchto velkých amerických technologických společností, jimž se vyčítá monopolní postavení na trhu. Nebude to ale hned.
  18:04

Americké společnosti jako Microsoft, Apple, Google, respektive Alphabet, Facebook nebo Amazon zažívají navzdory koronavirové pandemii zlaté časy. Kurz jejich akcií je stále blízko jejich historických rekordů. Například akcie Microsoftu se v úterý 2. února obchodovaly za 240 dolarů, tedy jen o tři dolary levněji, než činila jejich vůbec nejvyšší cena. Podobně jsou na tom akcie ostatních firem z tohoto segmentu. Nicméně samotné firmy žily v uplynulých měsících v napětí.

Nástup demokratů do Bílého domu jim totiž zřejmě přinese některé změny, které by se daly nazvat přistřižením křídel. Nový prezident Joe Biden si usměrnění vlivu těchto firem dal mezi své priority. „Když vstoupil do svého prvního týdne ve funkci, dostal prezident Joe Biden neocenitelný dárek: blažený zvuk mlčení bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru,“ konstatoval americký server Politico.

Několik scénářů

Vypnutí účtu Bidenova předchůdce zakončilo roli, kterou tato sociální síť hrála v posledních týdnech a dnech před předáváním prezidentského úřadu. Odcházející vládce Bílého domu totiž přes Twitter mimo jiné zpochybňoval výsledky voleb. To přililo olej do ohně tažení demokratů proti vlivu technologických firem. Facebooku, Googlu a dalším se vyčítá, že mají monopolní postavení na trhu. Dále to, že dostatečně nezamezují šíření nenávisti, násilí a také dezinformací. Navíc nedostatečně chrání osobní data.

Jedním ze scénářů je, že by se problém s dominantním postavením dal řešit rozdělením společností. Z Googlu by se vyčlenil videokanál YouTube a z Facebooku platformy WhatsApp a Instagram. Možné jsou ale i jiné scénáře.

„Pokud nedojde k nějaké dohodě mezi administrativou Joea Bidena a těmito společnostmi, je možné, že důsledkem bude jejich nucené rozdělení. Nasvědčují tomu první jednání nedávno v Kongresu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Právní podvýbor Kongresu dle něho loni na podzim předložil 450stránkovou zprávu, v níž prezentoval řadu závěrů. Jedním ze scénářů je, že by se problém s dominantním postavením dal řešit rozdělením společností.

Z Googlu by se vyčlenil videokanál YouTube a z Facebooku platformy WhatsApp a Instagram. Možné jsou ale i jiné scénáře. „Na pořad jednání asi přijde zkoumání akvizic a fúzí a jejich možné omezení. Pro technologické firmy byla převzetí některých jiných společností důležitým zdrojem růstu jejich příjmů. Když jim někdo omezí možnost dalších akvizicí, tak to jejich budoucí příjmy může ovlivnit,“ hodnotí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Zájem na omezení vlivu technologických obrů přitom dle něho nemají jen demokraté, ale i republikáni, kteří sice donedávna proti monopolům příliš ostře nevystupovali, ale v tomto konkrétním případě to vidí jinak. „Mají pocit, že sociální sítě a další přerůstají politikům přes hlavu,“ říká Pfeiler.

Nedostatek informací

„Monopolisté zabetonovávají vstup na trh a ve svém důsledku vedou k vyšším cenám a horším službám. Když si uživatel koupí telefon, už tam má předinstalovaný vyhledávač. Uživatelé si na to už natolik zvykli, že se ani nezajímají o nic jiného,“ upozorňuje Křeček na další negativní aspekty.

Investoři nemají dostatek informací, jakým způsobem by případné rozdělení probíhalo, a jaké by bylo jejich další postavení na trhu, což vytváří napětí

„Po různých slyšeních, kde se o technologických společnostech nepřívětivě hovořilo, propady zaznamenány byly. Investoři nemají dostatek informací, jakým způsobem by případné rozdělení probíhalo, a jaké by bylo jejich další postavení na trhu, což vytváří napětí. Myslím, že riziko, kterému technologické firmy čelí, zatím do kurzu jejich akcií moc započítáno není,“ podotýká Křeček. Trhy navíc ovládá optimismus spojený s výhledem na vakcinaci a další vládní podporu ekonomice.

„Vše je zatím v rovině plánů. Konkrétnější obrysy to teprve nabere. A nemyslím si, že by to bylo téma následujících dvou měsíců,“ podotýká k opatřením proti Facebooku a dalším Pfeiler. Dodává, že americká administrativa je nyní vytížená jinou věcí – stimulačním fiskálním balíkem.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.