Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Americká stopa v kauze problémové banky Dexia

USA

  7:32

Francouzsko-belgický ústav, který v létě úspěšně prošel zátěžovými testy EU, byl významným věřitelem řady měst a regionů USA.

Dexia v době vrcholící finanční krize na konci roku 2008 využívala nouzového financování od americké centrální banky v objemu 58,9 miliardy dolarů. foto: © REUTERSČeská pozice

Francouzsko-belgická skupina Dexia, která patřila k nejpostiženějším peněžním ústavům během finanční krize 2008 a 2009, na sebe v pondělí opět upozornila. Respektive ratingová agentura Moody‘s, jež uvedla, že bance se v poslední době zhoršuje přístup na mezibankovní úvěrový trh, a pohrozila jí snížením ratingu. Následovalo mimořádné noční zasedání správní rady, která pověřila generálního ředitele Pierra Marianiho, aby ve spolupráci s vládami připravil ozdravná opatření.

V čem je problém? Banku údajně tíží klesající tržní aktiva včetně státních dluhopisů. Její řecké angažmá představuje 4,8 miliardy eur, z čehož 3,8 miliardy tvoří znehodnocené státní bondy. To by ale zdaleka nebylo to nejhorší. Dexia trpí hlavně „nesouladem“ mezi dlouhodobým financováním, které poskytuje veřejným institucím, a krátkodobým – mnohem dražším – financováním, jež si musí obstarávat na trzích.

Celková expozice vůči úvěrovému riziku obnáší u Dexie 512 miliard eurCelkové úvěrové riziko Dexie obnáší dle agentury Reuters 512 miliard eur. Analytici odhadují, že by banka nyní potřebovala ke splnění nových globálních pravidel kapitálové přiměřenosti dodatečný kapitál pět miliard eur.

Vtip je v tom, že v letních zátěžových testech, jež prověřovaly stabilitu bank eurozóny a jejich schopnost přestát i chmurné scénáře hospodářského vývoje, Dexia bez potíží prospěla. „Silná kapitálová základna Dexie umožňuje bance obstát i za podmínek zátěžových testů Evropské bankovní asociace, přičemž by si udržela silnou kapitálovou přiměřenost,“ uvádí se v tiskové zprávě banky z 15. července 2011.

O tom, že banka nemá problémy s kapitálovou přiměřeností, se snažil v úterý přesvědčit investory a věřitele i nejmenovaný francouzský vládní zdroj. Dexia má prý problém likvidity, nikoli solvence a kapitálu. „V současné době to není problém,“ řekl zdroj agentuře Reuters ohledně navýšení kapitálu. Vlády Francie a Belgie zároveň slíbily, že se bankovnímu ústavu zaručí za refinanční úvěry.

Pomohl i strýček Fed

Co tedy problém je? Dexia už za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur. Poté byla nucena k úsporám a odprodejům aktivit včetně slovenské pobočky, kterou koupila česko-slovenská společnost Penta Investments. Již méně známá je ale skutečnost, že banka v době vrcholící krize na konci roku 2008 využívala nouzového financování od americké centrální banky v objemu 58,9 miliardy dolarů (42 miliard eur)! Jak je to možné? Banka má totiž pobočku i v New Yorku, a tudíž se na ni vztahovaly záchranné fondy americké centrální banky.

Jak uvedla letos v srpnu agentura Bloomberg, celkem dlužila Dexia na konci roku 2008 národním bankám přibližně 120 miliard eur. A k letošnímu 30. červnu stále ještě využívala fondů centrálních bank v objemu 34 miliard eur.

Již teď je jasné, že Dexia se další pomoci nevyhne. Belgická vláda v úterý večer oznámila, že schválila vytvoření „špatné banky“, do níž by se převedly rizikové části aktiv Dexie v objemu 100 až 120 miliard eur. To by znamenalo v podstatě znárodnění ztrát. Nejnovější zprávy agentury Bloomberg hovoří o tom, že by z Dexie mohla zůstat jen ona „špatná banka“ a zbytek by byl rozprodán. Vlády totiž prý nechtějí do banky dodávat další kapitál.

Každopádně investorům se – alespoň načas – ulevilo. Akcie banky Dexia zareagovaly na příslib státní záchrany pozitivně a zahájily dnešní obchodování na burzách růstem o téměř deset procent. Předchozí propady přitom srazily tržní hodnotu banky až na pouhé dvě miliardy eur.

Finanční bouře sílí a evropští lídři netuší, co je čeká

Komentář Jana Pravdy a Jiřího Pokorného ze společnosti Sanning Capital.

Dexia se začala potýkat s vážnými problémy likvidity. Co je však alarmující, že se v nedávných „stress testech“ umístila jako 12. nejlepší z 90 vybraných evropských bank. Z toho vyplývá, že evropští činitelé netuší, co je čeká. Zmíněné testy nám dnes již říkají, že Dexia představuje pouhou špičku ledovce a další případy budou následovat. Úterní profit warning Deutsche Bank to jen potvrzuje…

Americké municipality budou mít zhoršený přístup k úvěrům a pro některé státy USA to může být poslední kapka před bankrotemCelá záležitost má přímé dopady nejen v Evropě, ale i v zámoří vzhledem k tomu, že Dexia byla hlavním věřitelem většiny měst a regionů v USA. Municipality budou mít zhoršený přístup k úvěrům a pro některé americké státy to může být poslední kapka před bankrotem.

Evropští politici se za padlé banky nakonec postaví, otázkou však zůstává, kolik bude celá sanace stát. Je evidentní, že palebná síla společného eurovalu (EFSF) bude muset být výrazně rozšířena (EFSF má být rozšířen na 780 miliard eur, ale ze situace plyne, že je třeba o řád více). Další nalití peněz do konsolidačního valu už nicméně ohrožuje země v srdci eurozóny, především Francii, které hrozí snížení ratingu (pokud S&P sníží rating USA, proč ne také Francii). Jediným řešením je tak vstup Evropské centrální banky do hry, která zvýší sílu EFSF natisknutím nových peněz. To se však dle našeho názoru stane, až když si evropští lídři uvědomí, že jinou možnost nemají. Což trvá déle, než by si průměrný investor přál.

Nezbývá než být i nadále pesimisty a v nejbližší době očekávat další propady na finančních trzích. Inflační scénář ze strany ECB bude špatnou zprávou pro euro, naopak dobrou pro věřitele a v delším časovém horizontu i komodity a akcie.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!