Lidovky.cz

Americká obchodní komora radí: zrušte akcie na majitele a u firem v tendrech chtějte znát vlastníky

  8:16

Výkonný ředitel AmCham Weston Stacey shrnul, co by bylo třeba udělat pro transparentnost veřejných zakázek v Česku.

Plné odkrytí faktických vlastníků firem, které se ucházejí o veřejné zakázky. A zrušení anonymních akcií na majitele. To jsou podle šéfa Americké obchodní komory (AmCham)  Westona Staceyho dvě základní věci, které by podle AmCham měli čeští zákonodárci prosadit, aby se v tuzemsku zprůhlednilo zadávání veřejných zakázek.

Stacey svými návrhy reagoval na zprávu ČESKÉ POZICE o změnách, které se do zákona o veřejných zakázkách snaží prosadit předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

Společnosti, jež usilují o veřejné zakázky, by podle Staceyho měly zveřejňovat, kdo jsou jejich faktičtí vlastníci. „Pokud by tak neučinily, nebo by záměrně lhaly, měly by být trestání sankcemi. Vláda by měla být schopna už uzavřenou smlouvu zrušit a požadovat vrácení jakýkoli vynaložených nákladů od vítěze tendru, který povinnost odkrýt vlastníky nesplní, případně neoznámí změny ve vlastnické struktuře kdykoli během platnosti smlouvy,“ popsal Stacey ČESKÉ POZICI.

V případě akcií na majitele, podle nichž je vlastníkem akciové společnosti ta osoba, která jimi disponuje, je Stacey přesvědčen, že jejich zákaz pomůže korupci omezit. Třebaže ji úplně neodstraní. „Zákaz akcií na majitele donutí politiky a lobbisty, kteří chtějí krást, aby si na to zakládali offshorové firmy. Tím bude složitější podvádět. Vláda by pak musela obhajovat každé rozhodnutí, kdy veřejnou zakázku získá anonymní firma z ciziny s pochybnou činností na úkor místní společnosti. I když by po právní stránce bylo stále možné jim veřejnou zakázku přidělit, politicky by to najednou bylo mnohem těžší,“ říká Stacey.

Ministerstvo spravedlnosti v současné době přemýšlí, zda a jak akcie na majitele v budoucnu omezit nebo zrušit. Stacey podle svých slov příliš nevěří tvrzení ministerských úředníků, že by tento krok představoval pro dotčené společnosti příliš velké náklady. „Žádnou analýzu (úředníci) těchto nákladů nedodali. A jelikož velká většina zemí na světě akcie na majitele nepovoluje, těžko lze věřit tomu, že náklady na spravování transparentní společnosti jsou natolik zásadní.“

Náklady na přeměnu akciových společností s akciemi na majitele na jinou formu by navíc podle Staceyho musely být porovnány s daňovými výhodami, které by prý společnosti s transparentními vlastníky přinesly.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.