Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Alzheimerova choroba: především fiskální problém

Asie

  12:31

Nevyléčitelná forma demence by mohla v budoucnu způsobit globální finanční krizi, protože se lidé stále častěji začínají dožívat sta let.

Alzheimerova choroba by mohla v následujících desetiletích způsobit globální finanční krizi, protože se lidé začínají běžně dožívat sta let. A je tedy třeba ji považovat za vážné fiskální nebezpečí. Ve slyšení před výborem amerického Kongresu pro zahraniční vztahy to prohlásili odborníci na tuto nemoc.

Dle nich v současnosti žije na celém světě s touto nevyléčitelnou formou demence 24 až 37 milionů lidí, přičemž v roce 2050 by to mohlo být až 115 milionů. V důsledku poklesu narozených dětí a stárnutí populace se svět stále hůř vyrovnává s vysokým počtem závislých starých lidí, a proto musí začít víc investovat do výzkumu prevence před touto chorobou.

Musíme změnit naši stárnoucí populaci z lidí, kteří berou veřejnou podporu, v produktivní daňové poplatníky, již se budou účastnit pracovního procesu

Rusko, Evropa, USA a některé oblasti Asie zažívají „pokles počtu obyvatel, méně zaměstnaných a růst lidí závislých na podpoře z veřejných zdravotních systémů“, řekl ve slyšení zakladatel organizace USA proti Alzheimerovi George Vradenburg. Podle odhadu londýnské organizace Mezinárodní Alzheimerova choroba činily v roce 2010 celosvětové výdaje na tuto nemoc 604 miliard dolarů – procento globálního HDP. „Kdyby byla Alzheimerova choroba zemí, dle velikosti HDP by se stala 18. největší ekonomikou světa,“ řekla předsedkyně této organizace Daisy Acostová. Nazvala Alzheimerovu chorobu „nejvýznamnější zdravotní a sociální krizí 21. století“ a prohlásila: „Dopad této choroby je obrovský a v budoucnu poroste.“

Ve srovnání s dalšími zdravotními problémy, jako je rakovina a AIDS, je však množství finančních prostředků na výzkum prevence před touto chorobou zanedbatelné. „Na rakovinu dáváme ročně šest, na nemoci srdce čtyři a na AIDS dvě miliardy dolarů. Na Alzheimerovu chorobu však přibližně 450 milionů dolarů. Pokud se tato částka výrazně nezvýší, dosáhne tato epidemie vrcholu se všemi z toho vyplývajícími nejhoršími následky,“ prohlásil hlavní vědecký pracovník Alzheimerovy společnosti Bill Thies.

„Odborníci na stárnutí mi sdělili, že moji vnuci se dožijí 110 až 120 let,“ řekl Vradenburg, přičemž upozornil, že u jednoho ze dvou lidí nad 85 let byla diagnostikovaná demence. A dodal: „Populace bude stále fyzicky schopnější, ale současně duševně neschopnější.“ Proto dle něho státy, které chtějí zabránit růstu výdajů na zdravotní péči kvůli stárnutí obyvatel, musejí začít přemýšlet, jak zaměstnat dementní pacienty, aby se jejich ekonomiky nezhroutily.

„Musíme změnit naši stárnoucí populaci z lidí, kteří berou veřejnou podporu, v produktivní daňové poplatníky, již se budou účastnit pracovního procesu. Země, které najdou správný způsob podpory svých stárnoucích obyvatel – zajistí jejich zdraví a produktivitu – se stanou v 21. století vítězi,“ prohlásil Vradenburg. Z těch, kterým se to nepodaří, budou poražení.

Dle Vradenburga však nejdůležitější je, aby si svět začal uvědomovat, že Alzheimerova choroba není jen zdravotním, ale hlavně fiskálním problémem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!