Lidovky.cz

„All-Star“ sestava podle Michala Haška

  16:29

Michal Hašek naznačil, o koho se na březnovém sjezdu ČSSD svede bitva: o Jiřího Dienstbiera a Alenu Gajdůškovou.

Před březnovým sjezdem ČSSD není od věci číst velmi pečlivě i mezi řádky. Například rozhovor, který poskytl Michal Hašek deníku Právo. Šéf hejtmanů pozici statutárního místopředsedy – tedy muže číslo 2 v ČSSD – s velkou pravděpodobností obhájí, stejně tak Bohuslav Sobotka post šéfa strany. Zato se bude hrát o pět místopředsednických židlí. Hašek pro středeční vydání Práva naznačil, po kom tak docela netouží.

Mimo jiné uvedl, že tandem Sobotka-Hašek funguje dobře a není důvod jej měnit. Ke zbývající části vedení pak řekl: „Stejně tak si umím představit znovuzvolení Lubomíra Zaorálka, jako Zdeňka Škromacha, Marie Benešové, stejně jako Martina Starce.“ Haškova odpověď zahrnuje dva vzkazy.

1. Případ Gajdůšková

Jihomoravský hejtman bude podporovat do funkce místopředsedkyně (dle stanov musí být v grémiu ČSSD žena) Marii Benešovou. Tu však značná část strany kritizuje za otevřenou podporu Miloše Zemana během prezidentských voleb. Benešová získala jen jednu krajskou nominaci. Sobotka by naopak rád senátorku Alena Gajdůškovou, jež získala sedm nominací. Posílila by Sobotkovu pozici. První místopředsedkyně Senátu má ve straně širší podporu než Benešová – jak jsme ukázali v článku o hejtmanech ČSSD, podporují ji i někteří vládci regionů.

Dámský souboj Benešová versus Gajdůšková bude pro ČSSD velmi citlivý

Důkazem, jak citlivý pro ČSSD bude dámský souboj Benešová versus Gajdůšková, budiž nedávný spor mezi Haškem a Zdeňkem Škromachem na jedné straně, a Gajdůškovou na straně druhé – kvůli rozhovoru senátorky pro ČESKOU POZICI. Gajdůšková v něm uvedla, že pro ty, kdo tíhnou k Zemanovi (například Škromach nebo Benešová), by možná bylo výhodnější přejít do SPOZ. Odpověď se řečeným pánům vůbec nelíbila. Hašek pak webu idnes.cz řekl: „Myslím, že sociální demokracie by se měla před sjezdem a volbami sjednotit a sjednocovat. V tomto kontextu bych doporučil kolegyni Gajdůškové, aby se zaměřila na práci na programu místo hledání nějakého vnitřního nepřítele.“

Případ Dienstbier

Hašek v interview pro Právo „zapomněl“ v místopředsednické sestavě zmínit také Jiřího Dienstbiera. V další odpovědi sice řekl, že tím nic nenaznačuje, jenže to by nesměl v rozhovoru pronést následující: „Myslím si, že ve vedení soc. dem. v drtivé většině sedí týmoví hráči. Lidé, kteří ctí kolektivní rozhodnutí, kteří vědí, že nesou odpovědnost za celou stranu. Nejenom pouze sami za sebe, nejenom za svůj osobní výsledek nebo za momentální popularitu v žebříčcích veřejného mínění.“ Dle průzkumů je nejpopulárnějším politikem – Dienstbier.

Pak se nabízí otázka: Kdo by měl případně Dienstbiera ve vedení strany nahradit? Dienstbier je Sobotkův spojenec, kdyby se část strany proti němu postavila, zaútočila by tím zároveň na předsedu. Kompromisem by mohl být plzeňský hejtman Milan Chovanec, o němž se ve stranických kuloárech hovoří jako o černém koni místopředsednického klání. Chovanec má sice také blíže k Sobotkovi, ale není ve svých názorech a vyjádřeních tak radikální jako Dienstbier.

Jak by takovou variantu hodnotil Hašek? „Budu velmi rád, když se v novém vedení strany objeví také některé nové tváře. Nebudu favorizovat, protože se mi s kolegy dobře spolupracuje, ale myslím si, že jak Milan Chovanec, tak Jiří Zimola jsou lidé, kteří ukázali, že politiku soc. dem. dokážou prosazovat v praxi,“ uvedl v rozhovoru pro Právo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.