Lidovky.cz

Alí Fajád za nelegální obchod se zbraněmi zatím do USA neputuje

Afghánistán

  13:55
USA ženou Alího Fajáda zadrženého v Česku před spravedlnost kvůli obchodování například s raketami země-vzduch, útočnými puškami, granátomety a granáty. Lidovým novinám se podařilo zmapovat, jak se údajná trestná činnost skupiny odehrávala.

Advokáti zpochybňují i platnost zatykače vydaného ve státu New York. V září by měl padnout ve věci opětovný verdikt Městského soudu v Praze. foto: ČTK

Loňský duben si budou Alí Fajád, Faouzi Jaber a Chálid Marabí zřejmě dlouho pamatovat. V luxusním hotelu v centru Prahy je zadrželo policejní komando. A z obchodních partnerů – teroristů, kterým poradce tehdejšího ministra obrany Ukrajiny Fajád podle policejního obvinění nabízel výbavu zbraní za více než osm milionů dolarů, se z ničeho nic vyklubali tajní agenti USA.

Příběh, jehož finále se odehrálo v Praze, se začal psát v říjnu 2012 v Akkře – hlavním městě Ghany. V přímořské metropoli se sešel Faouzi Jaber s agenty Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami USA (DEA), kteří se vydávali za stoupence teroristické organizace FARC působící v Kolumbii.

Dotaz teroristům

Jaber měl agentům nabídnout, že jim dokáže sehnat zbraně pro boj s kolumbijskou vládou a jejími americkými poradci. Dokázal by prý zajistit i pomoc se skladováním a dopravou kokainu a praním špinavých peněz. Na jedné z dalších schůzek Jaber agenty údajně požádal o upřesnění typu a počtu zbraní.

Během prosince 2012 se Faouzi Jaber opakovaně e-mailem dotazoval, zda má teroristické organizace FARC působící v Kolumbii zájem o nové, nebo použité zbraně

A nešlo o malé „kousky“. „V seznamu byly rakety země-vzduch, útočné pušky, granátomety a granáty. Během prosince 2012 se pak opakovaně e-mailem dotazoval, zda má FARC zájem o nové, nebo použité zbraně,“ uvádí se v soudním rozhodnutí o vydání trojice ke stíhání do USA. Postupně se začaly upřesňovat detaily spolupráce. A na scénu přibyly další dvě postavy.

V lednu 2013 Jaber agenty seznámil s Chálidem Marabím, který se měl stát prostředníkem v obchodu s narkotiky, jež kolumbijští teroristé využívají k financování svého boje. Marabí jim podle policejního spisu poradil, aby nejprve místo drog poslali kontejnerem porcelán. Teprve ve druhé zásilce měl být mix talířů a bílého prášku. Otestovali by tak ostražitost celních úřadů. Údajně jim přislíbil také pomoc se skladováním kokainu ve vile, kterou si prý za tím účelem pronajme, a vytvoří i krycí firmu.

Obava agentů

První finanční transakce se uskutečnila v březnu 2013. Agenti Jaberovi a Marabímu v Akkře předali 200 tisíc dolarů k legalizaci výnosů z prodeje drog, za což Jaber inkasoval 14 tisíc dolarů. O tři měsíce později se do hledáčku amerických detektivů dostal i Alí Fajád, který měl za úkol dodávku zbraní z Ukrajiny. Připomeňme, že Fajád byl poradcem ukrajinského ministra obrany a pracoval pro státní firmu Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje.

Agenti vyjádřili obavu, že americké vrtulníky, které jsou nasazeny v Kolumbii, se dokážou vyhýbat střelám s infračerveným senzorem

Dalším místem, kde se odehrálo jednání s americkými agenty, bylo polské hlavní město Varšava. „Dne 31. července 2013 Jaber telefonoval s CS-1 (zkratka pro agenta z protidrogového úřadu – pozn. red.) a sdělil mu, že mu Fajád poskytl fotografie pro falešný pas, který mu usnadní cestování v navrženém obchodu se zbraněmi,“ zaznamenali Američané. A jednání ve Varšavě s domnělými zástupci FARC v prosinci toho roku se skutečně konalo.

Debata se točila okolo výběru vhodných zbraní. Fajád na setkání prý nabízel, že sežene 500 raket Igla ruské provenience, které slouží k odpalování protiletadlových střel z ramene. Jenže agenti vyjádřili obavu, že americké vrtulníky, které jsou nasazeny v Kolumbii, se dokážou vyhýbat střelám s infračerveným senzorem. „Fajád jim sdělil, že igla bude schopna dorazit k cíli.“ V rozhovoru mělo dále zaznít, že zbraně, které mají skončit v rukou teroristů, budou oficiálně deklarovány pro Libyi.

Vyhovění stížnosti

Po telefonu a e-mailem se počátkem loňského roku dolaďovaly konečné počty zbraní. Nákupní lístek nakonec podle zjištění amerického DEA zahrnoval 20 raket Igla, pět raketometů Igla, 400 ručních protitankových raket, sto ručních protitankových granátometů a různé střelné zbraně. Celkově se cena za zboží vyšplhala na 8,3 milionu dolarů, přičemž polovina částky měla být zaplacena ještě před dodáním.

Detektivové protimafiánského útvaru trojčlennou skupinu pozatýkali, USA požádaly o jejich vydání. To však narazilo na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který vyhověl části stížností.

Počátkem dubna se pak odehrála poslední schůzka. Její kulisy zajistil pražský hotel Sheraton. Zatímco Marabí čekal v hotelové hale, Fajád s Jaberem jednali s agenty v pokoji. Podle vyšetřovatelů se tam probíraly finanční detaily operace, zajištění dokumentace i srovnání střel Stinger a Igla. Další děj už je poměrně známý.

Detektivové protimafiánského útvaru trojčlennou skupinu pozatýkali, USA požádaly o jejich vydání. To však narazilo na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který vyhověl části stížností, jež proti verdiktu vznesli obhájci zadržených. Advokáti namítají, že šlo o vyprovokovanou akci, což je nepřípustné. Varují rovněž před nelidským zacházením, které prý jejich klientům v USA hrozí. Zpochybňují i platnost zatykače vydaného ve státu New York. V září by měl padnout ve věci opětovný verdikt Městského soudu v Praze.

Souvislost s únosem Čechů?

  • V červenci se v Libanonu ztratila skupina pěti Čechů. Byl mezi nimi i Jan Švarc z advokátní kanceláře, která zastupuje zadrženého Libanonce Alího Fajáda. To zažehlo lavinu spekulací o provázanosti případu s možným únosem skupinky. Navíc řidič vozu, v němž pohřešovaní cestovali, je Fajádovým bratrem. A tím řetězec podivných souvislostí nekončí. Dalším pohřešovaným je Martin P., který prošel vojenskou misí v Afghánistánu.
  • Počátkem srpna pak časopis Respekt upozornil, že prezidentu Miloši Zemanovi přišel anonymní dopis, ve kterém byla zmíněna nabídka: zvažte propuštění Fajáda výměnou za vrácení unesených Čechů.
  • Do Libanonu se chtěl vydat i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ten si ale cestu s ohledem na nedostatek věrohodných informací rozmyslel. Místo sebe poslal náměstka Jakuba Kulhánka. Na misi vyrazil se šéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou. Právě jeho lidé loni v dubnu Fajáda spolu s dalšími dvěma lidmi na žádost USA zatýkali.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.