Lidovky.cz

Alexandr Lukašenko směřuje po páté do čela Běloruska

  13:55
Největší výzvu pro současného běloruského prezidenta ve volbách 11. října představuje ekonomická situace. V jeho prospěch hraje ukrajinská krize, díky níž je Lukašenko, jenž je prezidentem od roku 1994, zárukou míry a stability.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. foto: Reuters

Ze všech zpráv přicházejících z Běloruska se světový tisk věnoval především návštěvě Gérarda Depardieua. Načasování cesty známého francouzského herce je jen sotva náhodné, neboť se kryje se zahájením kampaně před prezidentskými volbami, které se v zemi uskuteční 11. října.

Záměr kandidovat proti Alexandru Lukašenkovi, který se připravuje na svůj pátý cyklus, oznámilo celkem sedm uchazečů, nicméně pro prezidenta, který zemi řídí již od roku 1994, představuje největší výzvu ekonomická situace.

Pomoc vyzyvatelům

Sto tisíc podpisů potřebných k účasti v prezidentských volbách museli kandidáti nashromáždit do 21. srpna. Jak později přiznal v jednom rozhovoru, v předchozích volbách v roce 2010 pomáhal svým vyzyvatelům sám prezident Lukašenko, když jim předal 600 tisíc ze svých celkem 2,7 milionu podpisů.

V předchozích volbách v roce 2010 pomáhal svým vyzyvatelům sám prezident Lukašenko, když jim předal 600 tisíc ze svých celkem 2,7 milionu podpisů

Tato překážka nebude pro současného prezidenta představovat problém ani tentokrát, podpisy pro něho vybírají aktivisté odborů, které ho z důvodu absence vládní strany nominovaly, a prezidentského hnutí Bělaja Rus. Mezi jeho vyzyvateli jsou staří veteráni, ale také nováčci.

Poprvé je mezi kandidáty také žena, dokonce hned dvě – aktivistka organizace Mluv pravdu! Taťjana Korotkevičová a nezaměstnaná učitelka Žana Romanovskaja. Nováčkem je také ataman běloruských kozáků Nikolaj Ulahovič, který však bude podle očekávání útočit z pozice patriotské platformy spíše na opoziční kandidáty než na samotného Lukašenka.

Jednoznačná šance na vítězství

Opoziční Sjednocená občanská strana vysílá do voleb svého předsedu Alexandra Lebeďka, jenž se jako jediný ze současných kandidátů účastnil i klání v roce 2010, které v noci po volbách vyústilo v nepokoje. Lebeďko tehdy strávil 3,5 měsíce ve vazbě, zatímco teď jde do voleb s programem slibujícím milion nových pracovních míst.

Šanci na vítězství má pouze Lukašenko, pro něhož by podle nejnovějších průzkumů hlasovalo 38 procent dotázaných, zatímco pro druhého nejpopulárnějšího kandidáta Sergeje Gajdukeviče pouhých 5,4 procenta

Potřetí se do volebního klání vrhá lídr Liberálně-demokratické strany Sergej Gajdukevič, usilující o konstruktivní dialog s vládnoucí mocí. Předseda levicové strany Spravedlivý svět se o kandidaturu pokoušel již v roce 2001, tehdy však nedokázal shromáždit potřebné množství podpisů. Dalším veteránem je ekonom Viktor Těreščenko, který od roku 1994 nevynechal jedinou kampaň před prezidentskými či parlamentními volbami.

Šanci na vítězství má však ve skutečnosti pouze Lukašenko, pro něhož by podle nejnovějších průzkumů hlasovalo 38 procent dotázaných, zatímco pro druhého nejpopulárnějšího kandidáta Sergeje Gajdukeviče pouhých 5,4 procenta. Opozice navíc ještě nikdy nebyla stejně slabá a rozdrobená.

Pokles HDP

Dokonce i západním tiskem favorizovaný Alexandr Lebeďko přiznává, že jeho cílem je spíš vlastní prezentace a rozšíření voličské základny a volební kampaň chápe jako vhodnou příležitost. Lukašenko nabádá své příznivce ke zdrženlivosti a důrazně všechny vyzval, aby se vyvarovali populismu a falešných slibů.

Jde o první Lukašenkovu kampaň, kterou zahajuje s výrazným trendem klesajícího HDP. Kvůli tříprocentnímu úbytku Minsk rovněž jedná o půjčce jak s Mezinárodním měnovým fondem, tak s Moskvou.

Má k tomu pádný důvod. Jak totiž upozorňují analytici, největším protivníkem vládnoucího prezidenta je ekonomická situace. Jde o první Lukašenkovu kampaň, kterou zahajuje s výrazným trendem klesajícího HDP. Kvůli tříprocentnímu úbytku Minsk rovněž jedná o půjčce jak s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), tak s Moskvou.

Sedm set šedesát milionů dolarů, které obdržel z Moskvy, je v podstatě jen volebním dárkem, na nějž dojde pouze v případě potřeby, zatímco v jednáních s MMF se hraje o 3,5 miliardy dolarů. To je o něco méně, než představuje pokles valutových rezerv země, a debaty se točí o přísnosti úsporných opatření, jimiž je poskytnutí úvěru podmíněno.

To všechno ještě může způsobit Lukašenkovi nepříjemné chvíle. Ve prospěch současného běloruského prezidenta naopak hraje ukrajinská krize, která běloruskou společnost vystrašila a díky níž představuje Lukašenko záruku míry a stability.

Jako Švýcarsko, jen bez krav

Alexandr Lukašenko dával ve své rezidenci u Minsku v křížové palbě kamer a fotoaparátů Gérardu Depardieuovi lekci, jak se kosí tráva. Francouzský herec, který svými výlety po východní Evropě s oblibou provokuje západní mainstream, strávil v zemi chystající se na prezidentské volby na pozvání běloruské hlavy státu dva dny.

Díky svému ruskému pasu sem mohl Depardieu přijet dokonce i bez víza. V rozhovoru pro hlavní kanál státní televize poté pochválil nedávno zavedený zákon trestající „zahaleče“, v jehož smyslu budou muset Bělorusové, kteří více než půl roku nedaní své příjmy, státu povinně zaplatit 240 dolarů, zatímco svou vlast nazval zemí příživníků.

S obdivem se vyjádřil o kráse zdejší krajiny, čistotě měst, širokých ulicích i o tom, že v zemi nejsou vidět žádní opilci a „dívky mohou naprosto bezpečně chodit večer samy domů“. „Bělorusko je stejně krásné jako Švýcarsko, jen bez švýcarských krav,“ prohlásil Depardieu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.