Lidovky.cz

Alarmujícící zpráva z amerického Kongresu: Pozor na zákeřné čínské firmy

Evropa

  14:39

Výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby varuje před čínskými koncerny Huawei a ZTE, které podnikají i v Česku.

Americké společnosti by se měly vyhýbat předním čínským technologickým gigantům. Dle skupiny odborníků ze Sněmovny reprezentantů Kongresu USA by tamní regulátoři měli zabránit fúzím a akvizicím ze strany Huawei Technologies a ZTE, což jsou přední světoví dodavatelé informačních a komunikačních řešení. „Čína má prostředky, možnosti a motiv, aby své telekomunikační společnosti použila k zákeřným účelům,“ píše se ve zprávě, která byla v pondělí zveřejněna a do níž měla americká média možnost nahlédnout již během neděle.

Doporučení je výsledkem ročního vyšetřování, během kterého výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby vyslechl i řadu vedoucích pracovníků zmíněných čínských firem. Ti však odmítli, že by ze strany jejich společností USA hrozilo nějaké nebezpečí. „Huawei je koncern, který se globálně těší velké důvěře a respektu,“ reagoval jeden z top manažerů Huawei William Plummer.

Analýza tvrdí, že společnosti Huawei Technologies a ZTE nedokázaly dostatečně objasnit svůj vztah k čínské vládě

Výsledky šetření se s největší pravděpodobností postaví do cesty expanzním ambicím čínských společností v Americe, přestože Huawei i ZTE neustále odmítají jakýkoliv vliv čínské komunistické vlády na jejich firemní politiku. Analýza výboru však tvrdí, že společnosti nedokázaly dostatečně objasnit svůj vztah k čínské vládě.

Dle Plummera bylo vyšetřování neobjektivní a poznamenané silným politickým vlivem. Americká média mají jasno v tom, že se ze zprávy stane nástroj během právě probíhajících prezidentských voleb. Republikánský kandidát Mitt Romney dal v minulosti jasně najevo, že se s Čínou nehodlá kamarádit.

Plummer mimo jiné podotkl, že množství informací, které si vyšetřovatelé vyžádali, bylo absurdní a neposkytla by ho žádná rozumně smýšlející firma na světě. Zpráva ale zmiňuje, že zejména společnost Huawei značně těží ze spolupráce s čínskou vládou. A dále varuje, že by zmanipulovaný hardware a software z Číny mohl Pekingu umožnit ohrozit americkou síť kritické infrastruktury během budoucí krize či válečného konfliktu.

Výbor mimo jiné odhalil interní dokumenty, jež naznačují možnou spolupráci Huawei a speciální čínské jednotky zabývající se válčením v kyberprostoru. Huawei však odmítá, že by kdy prováděl výzkum a vývoj pro čínskou armádu.

Češi se Huawei nebojí 

Šéf PR Huawei v Česku Zbyněk Pardubský zprávu komentovat odmítl. „Bude vydána až dnes a měla by nějakým způsobem detailněji pojednávat o tom, co bylo a nebylo nalezeno. Prozatím šlo především o nějaké politické proklamace, zatím však nebylo představeno nic konkrétního, takže v podstatě není k čemu se vyjádřit,“ řekl Pardubský v telefonátu s ČESKOU POZICÍ.  V České republice se prý společnost s obavami či nějakou formou diskriminace zatím nesetkala. „O tom ostatně svědčí i naše dominantní pozice na českém trhu,“ míní Pardubský.

V České republice se prý společnost Huawei s obavami či nějakou formou diskriminace zatím nesetkala

V Česku Huawei spolupracuje se všemi třemi mobilními operátory. Na technologiích Huawei běží například velká část datových a technologických center všech tuzemských operátorů. Číňané se podíleli na stavbě klasické GSM sítě, budování 3G sítí a výrazně se chtějí angažovat také v technologii LTE. Informaci ČESKÉ POZICE, že by aktivity Huawei Technologies v České republice monitorovala BIS, Pardubský nepotvrdil: „Pokud ano, tak to bylo něco tajného, o čem jsme nevěděli,“ řekl s tím, že s podezřením a nepodloženými obviněními společnost bojuje především transparentností.   

Zda se jedná o oprávněná obvinění či spíše novodobý hon na čarodějnice, si netroufl odhadnout ani Aleš Špidla, autor strategie pro oblast kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2011 až 2015. V obecné rovině bychom však dle Špidly měli být v každém případě obezřetnější, co se spolupráce se zahraničními technologickými giganty týče. „Opatrnost je na místě. Časem se asi neubráníme tomu, abychom si vydefinovali, co je to kritická komunikační a informační infrastruktura. Prvky, které si do těchto kritických infrastruktur pustíme, budou muset být certifikovány. Budou muset dodržovat jakési bezpečnostní standardy,“ řekl ČESKÉ POZICI.  

Nutnost evropského řešení

Teprve nedávno vznikla na evropské úrovni takzvaná Cyber Security Coordination Group (CSCG), jíž je Špidla členem. „Zatím na půdě Evropské unie žádná jednotná certifikace neexistuje. Je ale naprostou nutností, obzvlášť, co se kritických bodů týče. My teď v rámci CSCG dáváme dohromady sady standardů a jsme ve fázi dělání si přehledu,“ informoval Špidla.

V současné chvíli se o svou kyberbezpečnost musí každý postarat sám. Například Angličané si dle Špidly bez rozsáhlé prověrky žádné cizí klíčové aktivní prvky do své sítě nepustí. „Číňané to řeší jednoduše, ti do svých kritických sítí nepustí jiné než čínské výrobky. A proč to asi dělají? Protože vědí, co se může stát a čeho jsou sami schopni,“ míní expert.  

V České republice právě vzniká paragrafované znění zákona o kybernetické bezpečnosti a ten ve svém věcném záměru má i požadavek na dodržování bezpečnostních standardů. Dlouhodobě se dle Špidly neobejdeme bez centra, které by jednotlivé prvky kontrolovalo a udělovalo certifikáty.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.