Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Al-Kájda možná už má špinavou jadernou bombu

Afghánistán

  12:42

Z několik let starých amerických depeší, jež získala WikiLeaks, vyplývá, že schopnost al-Kájdy vyrobit „špinavou“ jadernou bombu roste.

Svět se může ocitnout na pokraji „jaderného 11. září 2001“, nebudou-li zásoby uranu a plutonia zajištěné před teroristy. foto: Česká pozice

Z amerických diplomatických depeší, jež získal server WikiLeaks a dnes zveřejnil britský deník The Telegraph, vyplývá, že se al-Kájda snaží získat jaderné materiály a vědce, aby mohla vyrobit „špinavou“ jadernou bombu. Bezpečnostní experti také na svých zasedáních prohlasili, že džihádistickým skupinám by se zanedlouho mohlo podařit vyrobit „funkční a účinné“ biologické a chemické zbraně, které by usmrtily tisíce lidí, pokud by byly použité při útocích na Západě.

Bezpečnostní oborníci NATO na setkání v lednu 2009 informovali členské státy aliance, že al-Kájda připravuje přenosnou špinavou jadernou bombu, jež by měla být použitá proti britským armádním jednotkám v Afghánistánu. Na tomto setkání bylo také řečeno, že z dokumentů al-Kájdy nalezených v roce 2007 v Afghánistánu vyplývá, že udělala „větší posun“ v biologickém terorismu, než se předpokládalo. Indický bezpečnostní poradce sdělil v červnu 2008 svým americkým kolegům, že teroristé „značně pokročili v získání štěpného materiálu“ a „mají technické schopnosti vyrobit i jiné výbušniny než pouze špinavou bombu“.

V depeších zaslaných z amerických ambasád se varuje před pašováním vysoce radioaktivních materiálů skupinami organizovaného zločinu a teroristů v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Například na kazašsko-ruské hranici byly v nákladních vlacích objevené radioaktivní zbraně, v Ugandě byl v autobusu převážen vysoce obohacený uran a v Lisabonu malý překupník nabízel k prodeji radioaktivní ocelové destičky ukradené v Černobylu.

V roce 2008 se také objevily pochybnosti o bezpečnosti uranu a plutonia používaných v laboratořích Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která má radioaktivní materiály kontrolovat. Náměstek generálního ředitele MAAE Tomihiro Taniguči tehdy v soukromém rozhovoru varoval Američany, že se svět ocitá na pokraji „jaderného 11. září 2001“, nebudou-li zásoby uranu a plutonia zajištěné před teroristy. Generálním ředitelem MAAE v té době byl Egypťan Muhammad Baradej.

Dnes máme únor 2011 a je klidně možné, že al-Kájda pokročila od „získávání a schopností“ k realizaci „špinavé“ jaderné bomby. Kolik času zbývá a použije ji?

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.