Aktivisté napadli web OSA i české vlády

Hackerské hnutí Anonymous na čtvrtek ohlásilo útok na web Ochranného svazu autorského. Čas: 18.00 hodin.

Aktualizováno. Webové stránky Ochranného svazu autorského (OSA) byly ve čtvrtek odpoledne napadeny útokem, který původně na 18. hodinu ohlásil aktivista hlásící se k hnutí Anonymous. Důvodem je především tichý souhlas OSA s mezinárodní dohodou ACTA proti padělatelství, k níž se dnes podpisem připojila mezi 22 evropskými zeměmi i Česká republika.

K útoku se vyjádřila OSA: "Každý touží mít svých několik minut slávy. Někdo tím, že tvoří, a jiní tím, že boří. Jsme o to více pyšní na to, že jsme na straně těch, kteří tvoří. Možná i proto se nemusíme schovávat. Současně se omlouváme autorům a veřejnosti za dočasnou nedostupnost našich stránek, způsobenou elektronickým útokem, vůči kterému se není možné účinně bránit," uvedl předseda představenstva Roman Strejček.

Později během čtvrtka aktivisté napadli též stránky několika evropských vlád (i české vlády) a web Evropského parlamentu.

O chystaném útoku jsme původně publikovali následující článek: Na videoportálu YouTube se objevilo další video, jež pravděpodobně pochází z dílny aktivistického hnutí Anonymous. Hacktivisté tentokrát vyzývají obyvatele České a Slovenské republiky k demonstrativnímu útoku na internetové stránky Ochranného svazu autorského (OSA). Pravost videa, jako ostatně vždy v podobných případech, nelze ověřit.

Výzva Anonymous:

K útoku má dojít dnes ve čtvrtek 26. ledna v 18.00 hodin. Důvodem je zejména tichý souhlas Ochranného svazu autorského s dohodou ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství). Pod tuto dohodu připojila ve čtvrtek podpis i Česká republika spolu s dalšími 21 zeměmi Evropské unie. Tím se otevírá cesta ke schválení ACTA v Evropském parlamentu. Reakcí na to je například výzva zveřejněná na některých českých internetových stránkách k útoku na web vlada.cz.

ACTA je kontroverzní vícestranná mezinárodní obchodní dohoda s trestněprávními prvky, jejíž finální text zveřejnila Evropská komise vloni v červnu. Navrhovatelé (Austrálie, Kanada, Japonsko, Korejskou republikou, Mexiko, Maroko, Nový Zéland, Singapur, Švýcarsko a USA) ji označují za odpověď na „růst globálního obchodu s padělaným zbožím a nelegálně šířenými díly chráněnými autorskými právy“.

Záběr ACTA je poměrně široký a zahrnuje jak padělání hmotného zboží, tak internetové distribuční a informační technologie. Organizace dohlížející na lidská práva na internetu ji kritizují, protože zavádí přísné represe, poškozuje uživatele a směřuje ke státním zásahům do svobodného internetu. Argumenty proti ACTA shrnuje na své stránce například Česká pirátská strana.

Počet příspěvků: 2, poslední 27.1.2012 11:42 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.